Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Čas výsadby jarních květin

Říj 1615 Autor: Redakce

Jarní, krásně rozkvetlá zahrada je prostě nádherná. Každý z nás se proto jistě těší, až po zimě přijde období, kdy všechno nádherně kvete a voní. Stává se vám, že chodíte kolem zahrady sousedů a tajně obdivujete, jak vše kvete? Dnes přicházíme s pár typy, co můžete udělat proto, aby vaše zahrada byla úplně stejně nádherná.

nakup tulipanu cibule

Při výsadbě cibulek jarních květin musíme dbát na jedno pravidlo. Pokud chceme, aby nám na jaře zahrada krásně rozkvetla, musíme cibulky vysadit na podzim. Nejvhodnějším měsícem pro výsadbu je říjen, některým druhům rostlin svědčí však i výsadba v listopadu. Například pro hyacinty a kosatce je ideální doba na výsadbu v říjnu. Naopak pro pěknosemenc a zefyrantes  je ideální doba v listopadu. Nejlepší je zkombinovat různé druhy a odrůdy cibulovin. Zahrada nám poté bude krásně kvést od jara až do začátku léta.

Výsadba má svá pravidla

Pokud chceme, aby nám cibuloviny krásně vykvetly, nesmíme zapomenout na to, že je musíme zasadit do správné hloubky. Správná hloubka má být dvojnásobek až trojnásobek jejich výšky. I zde však nalezneme rostliny, které mají specifické požadavky. Mezi takové rostliny patří například tulipán, který musíme zasadit až do čtyřnásobku jejich výšky. Cibulky sázíme takto hluboko proto, abychom je vrstvou půdy nad nimi ochránili před výkyvy teplot.
Dále se také vyplatí dodržovat správný rozestup mezi jednotlivými rostlinami. I zde platí, že by se mělo jednat o dvojnásobek až trojnásobek jejich šířky. Pozornost také věnujte správnému směru, kterým cibulky dáváte do půdy. Do půdy by měla směřovat širší báze, na které vidíme stopy po koříncích. Pokud nevíme, který konec je správný, můžeme cibulky položit na bok.
Většinu druhů cibulek můžeme sázet do humózní, propustné půdy, která bude mít dostatečné množství vlhkosti.

narcisy na zahone

V jakém množství cibulky sázet?

Pokud chceme docílit opravdu velkého efektu, nebude nám stačit jen pár cibulek, které sem tam zasadíme. Rozhodně tedy nepočítejte s tím, že si vystačíte s pár kousky. Počítejte s tím, že budete potřebovat spíš desítky kusů. Pokud ovšem chceme osázet velkou plochu, počet kusů se nám může vyšplhat až do stovek. Dobrým nápadem je kombinování jarních cibulek společně s několika kusy trvalek.  Trvalky nám totiž budou vyrůstat v době, kdy jarní květiny již budou pomalu uvadat. Díky tomu, naše zahrada bude vypadat krásně stále, protože nám trvalky překryjí uvadající listy cibulovin. Tyto listy nikdy neodstraňujte! Tyto listy jsou totiž pro cibulky zásobárna látek, a pokud byste je odstranili, velice by ji to oslabilo.

tulipany na zahonu

Sázejte i pod stromy

Nebojte se cibulky jarních květin zasadit i pod stromy nebo keře. Květiny pokvetou brzy, ještě v době kdy stromy i keře ještě propouštějí dostatek slunečních paprsků. Pokud pod stromy zasadíte sněženky, můžete jejich krásu obdivovat již v únoru. O něco později, přibližně v březnu, se k životu probouzí bledulky.

Pozor na škůdce

Je dobré před výsadbou cibulek každou v ruce potěžkat a porovnat s ostatními abychom nesázeli cibulky nemocné nebo prázdné. Na cibulkách si totiž pochutnávají larvy mušek. Rozhodně se ale nemusíte bát, že by vám zasazené cibulky snědli hraboši či polní myšky. Těm tyto cibulky nechutnají. Abyste zabránili různým houbovitým chorobám, můžete cibulky před výsadbou namořit v přípravku, který je běžně k dostání v zahradnictvích či hobby marketech.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist