Bylinky vždy po ruce
Není nad to mít po ruce skvělou přísadu do jídel i první záchranu v případě nemoci. Zelený balkon nebo okno navíc vypadá tak lákavě… Jenže jak zařídit, aby bylinky nejenom vyrostly, ale vydržely pěkné až do doby jejich konzumace?
Vybírejte si takové druhy bylinek, které máte rádi a často je používáte. Správně zvolené byliny se postarají o vaše zdraví i výborné dochucení všech pokrmů při minimální péči.
Aromatická máta poskytuje úlevu při nachlazení, bolestech hlavy a špatném trávení. Mátový čaj z čerstvých lístků s medem vás určitě postaví na nohy, navíc skvěle osvěží dech. Příjemné budou i večery s mátou, je totiž nedílnou součástí letních drinků Mojito a Caipirinha.
Tymián využijete po celý rok. Čerstvé lístky obsahují hodně vitaminu C, a proto se hodí do zeleninových salátů. Pokud budete mít trpělivost tymián usušit, perfektně ochutí polévky, omáčky, nakládanou zeleninu nebo pomazánky. Jeho obrovskou výhodou je nenáročnost. Miluje sluníčko, hodí se proto na jižní okna nebo terasy, přitom přežije i několik dní bez vody, pokud ho zrovna zapomenete zalít.
Co takhle dát si k večeři lehký salát z Mozzarelly a rajčat? Tohle jídlo, které vás hned přenese do slunné Itálie, se rozhodně neobejde bez bazalky, tak si ji vypěstujte s předstihem. Tahle jednoletka miluje sluníčko, nenávidí průvan a ocení pravidelnou zálivku. A jestli na saláty zrovna nejste, určitě se vám bude hodit při nadýmání nebo trávicích potížích.
Petržel kadeřavá je neodmyslitelnou součástí polévek, a proto by ve vaší bylinkové zahrádce rozhodně neměla chybět. Má ráda polostín, ale když ji nezapomenete pravidelně a vydatně zalévat, zvládne bez problémů i slunečné místo.
Bylinkové začátečníky nadchne řeřicha. Chuťově výrazná rostlinka nabitá vitaminy dokáže ze semínek vyklíčit i na namočené vatě. Jakmile vyroste do zhruba pěticentimetrové výšky, ostříhejte ji a posypte si s ní třeba chléb s tvarohovou pomazánkou. Vykouzlíte rychlou, výbornou a zdravou svačinu.
Sít nebo sázet?
Pokud chcete mít z vypěstovaných rostlinek dvojnásobnou radost, nakupte si semínka a vysejte je. Musíte ale počítat s tím, že užitek z nich budete mít nejdřív za dva měsíce. Línější pěstitele proto nadchnou bylinky, které koupíte v plastových květináčích ve většině supermarketů. Jen je hned po příchodu domů přesaďte a vytvořte jim tak příjemnější životní prostor.
Kam s nimi?
Bylinkám svědčí alespoň polostín, rozhodně je tedy nedávejte na severní okno. Ideální podmínky jim vytvoříte na dobře větraném místě, raději menší, ale o to pravidelnější zálivkou a kvalitním substrátem.
Tipy pro domácí bylinkáře
- Truhlík pojme i víc druhů bylinek, pokud jim necháte dostatečný životní prostor, aby se neutlačovaly.
- Pálené květináče umožní propustnost vody a rostlinky tak mohou lépe dýchat.
- Petrželáky rozhodně ne. Květináče s řadou otvorů po straně bylinkám nesvědčí.
- Pestrobarevné květináče a dřevěné truhlíky zelené bylinky krásně doplní.
- Květináče rozmístěné na zdi balkonovou bylinkovou zahrádku zpřehlední.
- Vše po ruce. Nejčastěji používané bylinky si nechte na kuchyňském parapetu nebo u balkonových dveří.
- Bylinkový substrát podpoří růst, klidně ale použijte i obyčejný na pokojové rostliny.
- Bylinky nehnojte, veškerou chemii byste v nich snědli.
- Nůžky a odstřihávání stonků rostlinám umožní, aby znova obrazily.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.