Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Březen na zahradě: Jaké jarní práce vás čekají?

Bře 1805 Autor: Redakce

I když venku stále ještě panuje zimní počasí, zahradníci by se tím rozhodně neměli nechat zmást. Naopak, přichází čas jarního zahradničení. Brzy budou vaši péči žádat záhony, ale i keře a ovocné stromy. Blíží se výsevy na záhony a do fóliovníku, doma se pak věnujte předpěstování sazeniček.

 sazenice

Soustřeďte se na úklid

Shrabejte záhony, odstraňte z nich staré listí, plevel a mech. Odkryjte chvojí, kterým jste přes zimu chránili rostliny. Vyčistěte skalku. Odstraňte odumřelé natě a listy z trvalek, sestříhejte okrasné trávy. Chcete-li, můžete založit nové záhony. Myslete i na to, že je třeba rostliny na záhonech pravidelně střídat, jinak budou plodit stále méně a méně a mohou se objevovat i škůdci. Dále nastává čas záhonky zrýt a podle toho, jako rostlinu zde budete sázet či sít přidat kompost, rašelinu, nebo třeba písek. Roubujte peckoviny a jádroviny. Vyčistěte trávník od mechu a plevele, dosijte holá místa.

kvetniky 

Pohnojte jahody

Jakmile zmizí sníh i mrazíky, je čas vyrazit do zahrady. Máte-li záhony s rostlinami jahodníku, nezapomeňte na ně. Především byste měli odstranit poškozené a suché listí. Lehounce nakypřit půdu a poté přihrnout zeminou tam, kde jsou rostliny povytažené. Ve chvíli, kdy si všimnete, že střed rostliny začíná rašit, potom nastává ta správná chvíle k hnojení. Nejlepší je kravský hnůj, nebo třeba zkvašené slepičince.

 jahodnik

Prořezávejte a hnojte ovocné stromy

jak řezat peckoviny jabka hruškyProřezávky si žádají ovocné stromy, hlavně hrušně, jabloně. Na broskvoně, meruňky či švestky zatím nesahejte, dojde na ně později až začnou rašit. K dobré úrodě vám pomůže hnojení, na které nyní také nastává ta správná chvíle. Nejvhodnější je dobře uleželý hnůj, který zapracujete do půdy pod korunou stromu. Množství se řídí stářím stromu. Tříletý vystačí asi s 10 kg, pětiletým cca 20 kg, platí, že o každé dva roky starší snese o 10 kg větší množství hnoje. Pohnojení uvítají i ovocné keře jako rybíz či angrešt. I zde je dobrý čas na prořezání. Můžete se pustit do výsadby ovocných stromů a keřů. Na konci měsíce i opadavých listnatých stromů. Také je nejvhodnější doba i pro vysazování a přesazování okrasných keřů. 

Co v březnu vysévat?

  • Petržel
  • Mrkev
  • Ředkvičky
  • Pastiňák
  • Hrách
  • Kopr

Co vysazovat?

  • Jarní česnek
  • Šalotku
  • Cibuli sazečku až na konci měsíce

Předpěstovávejte papriky a rajčata a okurky, dále květák, saláty, kedlubny, špenát. Připravte se na jejich výsadbu.

sazenice

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist