Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Brazilská guarana-co jste možná nevěděli

Srp 1316 Autor: Lenka Netušilová

guarana plodyS pojmem guarana se někdy setkal už asi každý z nás. Většinou si vybavíme zdravý doplněk stravy nebo něco související se zdravým způsobem života. Už ale méně z nás dovede brazilskou guaranu přesněji identifikovat a málokdo ví, kde se v přírodě vyskytuje, zda jde o strom nebo bylinu a proč je tak ceněná. Co tedy v sobě brazilská guarana ukrývá, jak a kdy nám může pomoct a věděli jste, že její účiny jsou i vědecky prokázány? Seznamte se s jejími základními plus a rozhodněte se sami.

V Brazílii je guarana ceněna téměř jako místní zlato

Každý den ji tam užívá milióny lidí v různých nápojích, tabletách nebo v prášku. Dokonce by se dalo říct, že stejně jako se v Česku pije pivo, tak se v Brazílii konzumuje guarana. S guaranou se u nás zřejmě už setkali profesionální řidiči, kteří potřebují být na cestách bdělí nebo studenti, kteří si jí dopomáhají, užívají hlavně při zkouškovém období pro pomoc a povzbuzení při učení. V čem vlastně spočívá pravý přínos guarany z Brazílie a proč ji zkusit?

Brazilští Indiáni připravují nápoj spařením prášku z brazilské guarany vroucí vodou nebo mlékem. Údajně je  tak vydatný, že jeden šálek vystačí na celý den, aniž by cokoliv jiného jedli. Guarana se může v podobě tyčinek žvýkat, přidávat do ovocných i alkoholických nápojů. Díky vysokému obsahu tříslovin používají Indiáni originální brazilskou guaranu proti průjmu a při úplavici. Její vynikající působení na lidský organismus je v mnoha směrech umocněno ještě tím, že i při dlouhodobém užívání nemá žádné vedlejší účinky.

brazilske rio de janeiro

Kde se guarana u nás vzala?

„V době pobytu v Brazílii mi guaranu doporučili místní, a protože mi pomohla, nedám na ni od té doby dopustit,“ popisuje cestovatel Bronislav Hábl a pokračuje: „Po návratu z Brazílie mi došla a naivně jsem si myslel, že v nich není žádný rozdíl a šel jsem si ji koupit do lékárny. Tabletky byly dokonce větší a byla i levnější, což mě zpočátku potěšilo. Ale jen do té doby než jsem zjistil, že účinky se nedají absolutně srovnat s tabletkami z Brazílie. Začali jsme se s bratrem zajímat, proč tomu tak je a zjistili jsme, že účinek tablet guarany, které jsou vyrobené jen z extraktu guarany, se nedá srovnat s těmi, které jsou vyrobeny z pomletého semena guarany.“

guarana v tabletach

Guarana a jejích 7 plus

1.plus – Zásobení těla energií

Stres k dnešní době už patří, stejně jako vysoká tělesná zátěž a náročná zaměstnání. Proto každý potřebuje notnou dávku energie. Síla brazilské guarany je zakotvena v semenech, která obsahují guaranin (přírodní kofein) a i další látky, jež příznivě ovlivňují organismus člověka a dlouhodobě ho podporují. Přírodní kofein se navíc se od kofeinu v kávě výrazně liší svým působením na organizmus. Účinky guaraninu nastupují pomaleji, zhruba do jedné hodiny, ale vydrží daleko déle – přibližně 6 – 8 hodin. Dodaná energie se tak pohybuje na stejné úrovni celou řadu hodin, kdy člověk potřebuje být aktivní. A člověk se nemusí obávat, že jako po kávě rychle naběhne a pak rychle opadne.

2.plus – Koncentrace mysli na vysoké úrovni

guarana zralaUdržení koncentrace je také jedním z problémů dnešní doby. Kdo by se někdy nesetkal s tzv. krizovými hodinami, kdy najednou jeho koncentrace začíná klesat a ne a ne se znovu zkoncentrovat. Jak to řešit? Káva pomůže jen chvíli a prášky proti spaní nám mohou rozhodit dlouhodobě celý organizmus. Zdá se, že jednou z mála přírodních cest pro zvýšení a udržení koncentrace je brazilská guarana. Ta jednak urychlí vnímání, oddálí potřebu spánku a pomůže při zvládání zátěžových situací (dlouhé studium před zkouškami, práce na projektu, dlouhé noční řízení). Guarana zároveň i dlouhodobě stimuluje centrální nervovou soustavu.

3.plus –  Potlačení tělesných bolestí

Bolest je nepříjemnou součástí našeho života, ale bohužel už k němu patří. Jak bylo dokonce nedávno zjištěno, více, jak polovina Čechů trpí bolestí několikrát za měsíc a většina lidí ji řeší léky. Možná byste ani nevěřili, že pro bolestech zubů, hlavy i kloubů společně s léky na bolest pomůže i brazilská guarana. Ta podpoří jejich účinnost a má mírně analgetické účinky. Výrazně totiž zlepší účinek acylpyrinu a vitaminu C. K této netradiční kombinaci je vhodné se přiklonit tehdy, kdy cítíme, že se o nás pokouší rýma, nachlazení nebo chřipka. Léky tak zaberou víc a rychleji.

4.plus – Detox organizmu

Jaké má vlastně brazilská guarana složení? Obsahuje nejvyšší množství guarany – 71,5% celých pomletých semen, protože tak jsou zachovány všechny účinné látky, minerály a vitamíny, které na člověka pozitivně působí. Obsahuje však i vysoké množství guaraninu, velké množství tříslovin, červené barvivo, pryskyřici, dextrin, vitaminy C, PP, B1, B2, vápník, železo, škrob, tuk, bílkoviny a další biologicky aktivní látky. Kde jinde bychom v přírodě našli obdobný produkt. Díky svému unikátnímu složení působí guarana jako vynikající antioxidant. Pročistí naše tělo a při pravidelném užívání z něj odstraní všechny škodlivé látky. Detoxikace těla však není zásadní jen pro naše zdravi jako celek, ale významná je i pro zdárné hubnutí. Bez dobré detoxikace totiž může být snížení váhy problém i v případě, že dodržíme veškerá dietní a pohybová pravidla.

5.plus – Pomoc při dietě

Nejen v rámci detoxikace těla, ale i při samotném hubnutí dokáže brazilská guarana pomoci. Lidé už naštěstí přestávají věřit chemickým práškům a zázračným pilulkám a postupně hledají přírodní cestu, více se pohybují a zkouší měnit životosprávu. Velkým pomocníkem při snaze zhubnout je pro právě guarana. Bylo totiž prokázáno, že směs brazilské guarany a dalších příměsí působí jako skvostný hubnoucí drink. Guarana navozuje pocit nasycení a při redukčních dietách potlačuje chuť k jídlu, čímž také dopomáhá snížit váhu. Navíc guarana nezpůsobuje překyselení žaludku ani jiné zažívací potíže, přispívá k urychlení činnosti střev a pravidelnému vyprazdňování. I to je pro hubnutí a jeho podporu zcela zásadní.

6.plus  – Vyproštění z kocoviny

Vyrazit si s přáteli na drink je naprosto přirozená a běžná věc. Krásné letní počasí láká k účasti na zahradních párty, hudebních festivalech nebo posezení na zahrádkách restaurací či na tah nočním městem. A co pak ty rána? Hledáme nejrůznější způsoby, jak kocovinu obelstít. Ač se to nemusí zdát, tak brazilská guarana dokáže pomoc i v tomto případě. Recept je jednoduchý, před usnutím vleže polkneme jednu tabletku, nebo ji rozpustíme v čaji nebo ve vodě a pak už rozhodně nevstáváme. Účinek guarany se tím pádem nespustí hned, ale zafunguje jako dokonalý „vyprošťovák“ a ráno se vzbudíme bez bolesti hlavy a dalších běžných příznaků kocoviny.

7.plus  – Omlazení

A na závěr ta nejpříjemnější vlastnost guarany – omlazení. Při pravidelném užívání má viditelné omlazující účinky. Hladká hydratovaná pleť bez hlubokých vrásek, kvalitní vlasy nebo mladistvý vzhled jsou dokonalou tečku na závěr.

Jednoduše řečeno, brazilská guarana už roky pomáhá různým lidem a různými způsoby. Každý jsme jiný a proto je jen na nás vyzkoušet si v čem nám a našemu zdraví může být guarana užitečná.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Brazilská guarana-co jste možná nevěděli
  • Katka 21.10.2014 (13:27)

    Já guaranu objevila v produktu brainstart, který jsem si koupila na paměť a soustředění. Po důkladnějším přečtení jsem pak objevila i obsah guarany a jsem naprosto spokojená, protože je to opravdu životabudič.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist