Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

BOOM v oblasti elektrokol pokračuje

Kvě 1212 Autor: Komerční sdělení

elektro skladackaElektrokola jsou jízdní kola poháněná elektrickou energií. Tato kola mohou stejně jako běžná kola využívat cyklostezky. Pro jízdu na elektrickém kole není nutné řidičské oprávnění. Maximální rychlost poháněného kola může být 25 km/h, přičemž náklady na ujetí 100 km jsou přibližně 3 Kč. Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o kolo, lze jej přepravovat ve vlaku, cyklobusu nebo v městské hromadné dopravě.

Existují ve všech typech jako klasická jízdní kola – skládací elektrokola, která lze složit a rozložit během několika sekund; městská elektrokola, která nabízí nízký nástup a možnost převozu značného množství nákladu; až po terénní elektrokola  konstruovaná pro jízdu v náročnějším terénu, která nabízí dojezd s asistencí i více než 100 kilometrů.

Elektrokola se od sebe nejvíce liší typem použité baterie (akumulátoru). Nejlevnější elektrokola s olověnou baterií jsou příliš těžká (cca 40 kg) a baterie má značně omezenou životnost (cca 300 nabíjecích cyklů). Moderní elektrokola jsou vybavena lithiovými bateriemi a při hmotnosti od 17 kg nabízí snadnou transportovatelnost, dlouhý dojezd na jedno nabití a také poměrně dlouhou životnost baterie (dle výrobců 500 až 1 000 nabíjecích cyklů, což v normálních podmínkách znamená nájezd 30 000 – 70 000 km).

Princip

Elektrokola si zachovávají pohon šlapáním, mají tedy vždy pedály a elektropohon je pouze přídavný, asistenční („PAS – Power Assist System“ – českým ekvivalentem anglického „assist“ je „pomáhat, přispět“, hovoříme tedy o tzv. režimu asistovaného šlapání). Výkon motoru je zpravidla (nikoli vždy) přímo úměrný frekvenci šlapání. Čím intenzivněji cyklista šlape, tím větší výkon z elektromotoru získá, což platí pouze do určité frekvence šlapání (obvykle do cca 60 otáček za minutu), při vyšší frekvenci šlapání se výkon elektromotoru dále nezvyšuje a zůstává na své maximální hranici.

Pomocný pohon elektrokola zpravidla tvoří multifunkční ovladač, snímač otáček nebo tlakový snímač (viz dále), řídící jednotka, baterie a elektromotor.

Schema principu funkce elektrokola s elektromotoremSchema principu funkce s primym pohonem retezuNejčastěji se lze setkat se 2 principy pohonu elektrokol:

– se snímačem otáček – intenzita asistence elektromotoru je přímo úměrná frekvenci šlapání
– s tlakovým snímačem – intenzita asistence elektromotoru je závislá na točivém momentu, resp. síle šlapání (jakou silou se člověk „opře do pedálů“)

Legislativa

Elektrokolo je podle silničního zákona stále klasickým kolem, ale musí splňovat podmínky dané Vyhláškou Ministerstva dopravy 341/2002 Sb., jako jsou vybavení odrazkami, přední a zadní osvětlení kola pro jízdu za snížené viditelnosti, existence výrobního čísla a také musí splňovat podmínky evropské normy (EPAC EN 15194), která omezuje jmenovitý výkon motoru do 250 W, maximální rychlost 25 km/h a maximální hmotnost elektrokola do 40 kg.

PREkolo Půjčovna elektrokol Pražské energetiky

pujcovna elektrokolNa elektrokole se můžete svézt, aniž byste si ho hned museli pořizovat. Pokud se chcete projet Prahou s minimálním fyzickým úsilím nebo třeba plánujete rodinný výlet, máte možnost využít služeb půjčovny elektrokol, která sídlí v Centru energetického poradenství PRE, Jungmannova 747/28 (Palác TeTa) Praha 1.

Elektrokolo si zde můžete půjčit až na 14 dní, vybírat lze ze spousty typů s dojezdem až 115 km a rezervaci lze provést on-line. Zákazníci PRE mají možnost ZDARMA otestovat (po dobu 1 hodiny) kterékoli elektrokolo, při standardní výpůjčce obdrží slevu ve výši 50 %.

V případě zájmu mohou zákazníci PRE využít 8% slevu na nákup elektrokola u externího partnera půjčovny PREkolo.

Výstava e-mobility 2012

V Centru energetického poradenství PRE probíhá již třetí ročník výstavy e-mobility. Vloni se výstava dočkala ze strany návštěvníků velmi kladných hodnocení a byla zároveň výstavou nejúspěšnější. Od dubna do konce května jsou v Centru k vidění různé typy a značky elektromobilů, elektromotocyklů, elektroskútrů, elektrokol a ostatních elektromobilních dopravních prostředků.

V rámci podpory e-mobility probíhá po celou dobu výstavy soutěž o zapůjčení dvou elektrokol na víkend. Můžete si zde také bezplatně dobít vaše jednostopá elektrovozidla.

Těšíme se na Vaši návštěvu,

energeticky poradceCentrum energetického poradenství PRE
Jungmannova 747/28 (palác TeTa), Praha 1
Tel.: 840 550 055 (volba č. 5)
E-mail: poradce@pre.cz
www.energetickyporadce.cz
www.facebook.com/energetickyporadce

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist