Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Bojujeme se slimáky i mravenci

Kvě 1219 Autor: Redakce

slimak spanelskyPrávě končí období, kdy jsme si užívali čas bez všudypřítomných slimáků, resp. bez slimáka španělského.

Při oteplení, které čekáme v nejbližších dnech, slimáci postupně vylézají z dutin pod zemí, kde přezimovali a nakladli vajíčka, ze kterých se v současné době líhnou noví slimáci. Jakmile se slimáci dostanou na povrch, jsou vyhladovělí a dokážou zkonzumovat obrovské množství potravy. Slimáci jsou velkými ničiteli rostlin, zejména zeleniny. Odborníci se ale shodují na tom, že jejich ostrý jazyk (radula) si pochutná i na plodinách, které ještě před několika lety nekonzumovaly. V ohrožení nyní není už jen salát, jiřinky a podobně, ale opravdu veškeré kulturní plodiny.

Slimáci vylézají večer ze svých temných a vlhkých úkrytů a zkonzumují na co přijdou. Abychom ochránili rostliny vůči jejich útokům, je potřeba se na ně co nejlépe připravit. Můžeme volit z tradičních přípravků proti slimákům, které koupíte v každém hobby marketu, anebo si můžete pomoci některými odzkoušenými radami. Velmi se nám osvědčilo, pokud vydlabanou půlku melounu naplníte pivem. Slimáci se opijí a utopí. Pak ráno vyhodíte lázeň s mrtvými slimáčími těly.

Nejen slimáci nám na zahradě otravují život

mravenci a msice (pixmac)Občas prohráváme boj také s mravenci. Mravence většinou nalezneme na prosluněných místech zahrady, ve skalce, na zápraží, pod kameny, dlažbou, v trávníku, ve škvírách stěn, v trámech, pod prkny apod.

Svou činností uvolňují dlaždice na zahradě nebo rozšiřují mšice k ovocným a okrasným dřevinám. Mravenci žijí v těsné symbióze s mšicemi. Mravenci mšice s oblibou „dojí“ a pochutnávají si na jejich medovici. Jako protislužbu poskytují mravenci mšicím péči, ochranu a dopravu. Bohužel pro nás, se mravenci přes zimu starají o vajíčka mšic, které na jaře roznesou po rostlinách, aby později „sklízeli“ jejich sladký výměšek, tzv. medovici. Při venkovním hubení mravenců a jejich hnízd je důležité zvolit účinné přípravky, například ve formě nástrahy „domečku“ s atraktantem a účinnou látkou. Buďte trpěliví. Účinná látka většinou působí na základě feromonové sterilizace, kdy kolonie mravenců postupně stárne, až úplně vymře. Všechny vysoce účinné přípravky koupíte v e-shopu hubeni-skudcu.cz

V zahradě nás ale mohou dostatečně potrápit také zvířata naše vlastní nebo sousedů. Existují ale také přípravky, které odpuzují psy a kočky. Koupit si můžete také zcela přírodní kakaové slupky, které na přírodní bázi odpuzují právě již zmíněné čtyřnohé miláčky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist