Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Bojujeme proti psí nadváze

Úno 1223 Autor: Redakce

Optimální úbytek na váze je zhruba 1 % týdně, proto ve chvíli, kdy svému psímu miláčkovi „naordinujete“ dietu, je potřeba snížit množství energie v krmivu. Jednou variantou je zmenšit dávku současného krmiva, kdy ovšem zvíře může pociťovat hlad, proto se doporučuje přejít na energeticky nenáročné krmivo s nízkým obsahem tuku, vyráběné s přídomkem light. „Například u českého superprémiového krmiva Brit Care je řada light tvořena vysokým obsahem krocaního masa a rýže, které jsou bohaté na protein a naopak obsahují minimum tuků, což udržuje svalovou hmotu a snižuje obsah tuku v těle. To ale samozřejmě v kombinaci s dostatečným pohybem,“ připomíná Ing. Kváš.

light granuleDostatečným pohybem se rozumí, že zvíře postupně bude posilovat svou fyzickou kondici. Nadměrný pohyb naopak není žádoucí v případě seniorů, pro které také existuje speciální typ krmiva s nižším obsahem tuků a regeneračními látkami, které zpomalují proces stárnutí. V dietním režimu jsou samozřejmě zapovězeny veškeré sladkosti a jakékoliv zbytky jídla (což by optimálně mělo fungovat pořád). Maximálně lze pejska potěšit, nebo odměnit přírodní masovou pochoutkou, které se vyrábějí ze stoprocentního podílu masa. Ale pamatujte, i správné mlsání má své hranice.

Pes by v období „půstu“ měl mít pořád k dispozici vodu. Určitě nezapomínejte na jeho pravidelné vážení, protože dieta, která nenese výsledky, není dietou správnou. Po tom, co se začnou dostavovat výsledky, a váš mazlík bude parádním lvem salónů, nenechte vše zaběhnout do starých kolejí. Stejně jako u lidí mohou zvířata trpět jo-jo efektem – rychlému nárůstu váhy do původních a vyšších hodnot. A nakonec, když už zažehnáte i bezprostřední „podietní“ období a vrátíte se k běžnému krmivu, myslete na to, že jen na vás záleží, jestli pes či kočka budou procházet depresivní redukcí váhy znovu. Jestli mu nejste schopni zajistit dostatek pohybu a hrozil by opětovný stav nadváhy až obezity, je lepší zvíře krmit light krmivem pořád.

Doposud jsme pojednávali o nadváze způsobené nevhodným poměrem příjmu a výdeje energie. Je potřeba si střízlivě říct, je-li nadměrné ukládání tuku u domácího zvířete způsobené tímto faktorem, nebo jedná-li se o nestandardní, náhlou změnu, která může být reakcí na nejrůznější nemoci, například špatná funkce jater, ledvin, srdce či slinivky. Máte-li pocit, že je váš pes nebo kočka v běžné kondici a beze změny stravování začne přibírat na váze, obraťte se na svého veterináře.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist