Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Bojíte se, že vám zamrzne potrubí? Poradíme vám, jak tomu předejít!

Pro 2205 Autor: Claudie Kornelová

Zima přináší na většině území země mrazivé teploty, a když teploty klesají, hrozí, že voda, která zásobuje vodovodní baterie ve vaší domácnosti, v potrubí zamrzne. Protože se voda při přeměně na led rozpíná, je zamrzlé potrubí náchylné k prasknutí, což může mít za následek nákladné škody na vodovodním a kanalizačním potrubí v celém domě. Největší riziko zamrznutí hrozí trubkám, které vedou u vnějších stěn, a trubkám v nevytápěných nebo neizolovaných místech, jako je půda, sklep nebo garáž.

trubka

Pokud se bojíte, že vám zamrzne potrubí, vyzkoušejte některý z následujících tipů. Zdroj foto: Unsplash.com –
Nadiia Ganzhyi

Než venkovní teploty klesnou pod bod mrazu, je důležité pochopit, jak předcházet zamrznutí potrubí, a podniknout nezbytné kroky k zazimování domu. Přečtěte si několik jednoduchých triků, jak ochránit potrubí před mrazem a udržet vodu v chladu. Také vás provedeme tím, co dělat, pokud si myslíte, že by vaše potrubí mohlo být zamrzlé, a jak ho rozmrazit, abyste odvrátili větší domácí katastrofu.

Odpojte zahradní hadice

Po skončení sezónních prací na zahradě odpojte, vypusťte a uskladněte hadice. Uzavřete všechny uzavírací ventily, které napájejí venkovní hadice, a otevřete kohoutek venku, abyste vyprázdnili potrubí. Nechte jej otevřené po celou zimu, aby se voda, která v potrubí zůstane, mohla rozpínat. Zvažte používání krytů na kohoutky po celé chladné měsíce pro dodatečnou ochranu před zamrznutím potrubí. Kromě toho vypusťte vodu ze všech přívodních potrubí postřikovačů podle pokynů výrobce.

hadice

Nezapomeňte odpojit všechny hadice – zmrzlá voda v nich by je mohla roztrhat. Zdroj foto: Unsplash.com – K Adams

Izolujte potrubí

Izolace potrubí je poměrně levná a běžně dostupná záležitost, kterou lze snadno vyřešit v obchodech s domácími potřebami. Zvažte izolaci všech potrubí umístěných v nevytápěných prostorách, jako je půda, sklep, půdní prostory nebo garáž. V extrémních mrazech jsou náchylné k zamrznutí také trubky pod kuchyňskými a koupelnovými dřezy. Hojně používejte pěnovou izolaci, abyste vytvořili ochranu proti mrazivým teplotám. Omotání potrubí tepelnou páskou nebo tepelnými kabely řízenými termostatem je také může udržet dostatečně teplé, aby se zabránilo jejich zamrznutí.

Utěsněte případné úniky vzduchu

Zkontrolujte, zda ve vašem domě nejsou trhliny nebo otvory, kterými by mohl pronikat studený vzduch. Utěsněte všechny otvory kolem potrubí ve vnitřních nebo vnějších stěnách a parapetních deskách, kde váš dům spočívá na základech. Kromě toho, protože nechat garáž otevřenou je jako vytvořit obrovský únik vzduchu, mějte vrata vždy zavřená, pokud se zrovna nechystáte dovnitř nebo ven.

garáž

Pokud máte garáž, zavírejte ji, aby nedocházelo k únikům tepla. Zdroj foto: Unsplash.com – Eddie Jones

Otevřete dveře a skříně

Zajistěte rovnoměrnou cirkulaci teplého vzduchu v celém domě během chladných dnů. Nechte otevřené vnitřní dveře a otevřete kuchyňské a koupelnové skříňky, aby se teplo rovnoměrně rozvádělo po místnostech. Pokud máte doma malé děti nebo domácí zvířata, odstraňte z otevřených skříněk všechny domácí chemikálie nebo potenciálně škodlivé čisticí prostředky.

Nechte kapat vodovodní kohoutky

I malé kapání vody může zabránit tvorbě ledu uvnitř potrubí. Když je venku krutá zima, spusťte kapání vody ze všech kohoutků, které obsluhují obnažené trubky. Necháte-li několik kohoutků mírně puštěných, uvolníte také tlak uvnitř potrubí a pomůžete zabránit prasknutí v případě, že voda uvnitř zamrzne.

kohoutek

Pokud necháte kapat vodovodní kohoutek, uvolníte tak tlak v potrubí. Zdroj foto: Unsplash.com – Jos Speetjens

Udržujte stálou teplotu

Nastavte termostat tak, aby udržoval stálou teplotu po celý den i noc. Za normálního počasí může snížení teploty termostatu v noci nebo v době, kdy nejste doma, pomoci ušetřit náklady na vytápění, ale v extrémních mrazech je udržování stálé teploty klíčem k tomu, aby vaše potrubí nebylo namrzlé. A pokud budete během chladného počasí mimo domov, ujistěte se, že je termostat nastaven alespoň na 13°C.

Co dělat, když vám potrubí zamrzne

Pokud máte podezření na zamrzlé potrubí, začněte tím, že otočíte kohoutkem. Pokud z něj vytéká pouze kapka nebo pramínek vody, pravděpodobně došlo k ucpání ledem. Poté pečlivě prohlédněte obnažené potrubí, zda na něm nejsou trhliny nebo praskliny. Pokud nějaké potrubí prasklo, vypněte hlavní přívod vody do domu a okamžitě zavolejte instalatéra na pomoc. Pokusy o rozmrazení již prasklého potrubí mohou způsobit vytékání vody a zaplavení domu.

Pokud je potrubí stále neporušené, otočte kohoutkem, aby voda mohla protékat, až led roztaje. Na zamrzlý úsek potrubí jemně přiložte teplo pomocí ohřívací podložky, fénu, ohřívače nebo teplých vlhkých ručníků. Nikdy nepoužívejte k ohřevu zamrzlého potrubí otevřený plamen, protože hrozí nebezpečí požáru a může dojít k poškození potrubí. Pokud nemůžete k zamrzlému potrubí získat přístup nebo ho bezpečně rozmrazit, ihned zavolejte licencovaného instalatéra.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist