Bojíte se pavouků?
Většina pavoučích domácích mazlíčků jsou jedovatí jedinci. Ovšem pavouci nás lákají, protože jsou pozoruhodným živočišným druhem. Ne vždy se ale setkáváme s pravdivými informacemi. Pavoučí druh je totiž opředen mnoha pověstmi a polopravdami.
Sklípkani jsou vhodní pro domácí chov
Kdo se pavouků nebojí nebo neštítí, jistě jsou pro něho právě sklípkani vhodným domácím zvířátkem. Nevyžadují totiž žádnou speciální péči, a i přesto jde o dlouhověké mazlíky (samičky žijí mnohem déle než samečci), kteří navíc nevyžadují speciální zacházení a navíc nevydávají žádné nepříjemné zvuky, jako například hlodavci v noci.
Dále nepotřebují ani obří terárium. Postačí mu i 30cm velké skleněné terárium. Ovšem výběr terária je pro úspěšný chov sklípkanů asi nejdůležitější. Existují totiž zemní i podzemní druhy, které vyžadují rozdílné prostředí. Prostředí v teráriu by mělo simulovat přirozené podmínky. Asi vás potěší, že většině druhů postačí běžná pokojová teplota okolo 23 stupňů, vlhkost kolem 60%. Mladí sklípkani vyžadují potravu cca 2xtýdně, starší asi jednou za 14 dní. Že jde o dospělce poznáte podle jednoduchého pravidla. Dospělosti sklípkan dosáhne asi po 12 ti svlékání. Jako potrava jsou vhodní různé druhy červů nebo hmyz.
Substráty do terária
Zkušení chovatelé doporučují kupovat speciální substráty, které jsou propařené, a proto nehrozí, že by mohly být nositelem některých chorob. Velmi oblíbený je humus. Jde o přírodní terarijní substrát s přídavkem jílu, který dodává kompaktnost a optimalizuje zadržení vody. Substrát imituje doupě pro pavouky a navíc pomáhá k udržování vyšší vzdušné vlhkosti. V nabídce najdete pytel o objemu, 5, 10 či 15 litrů. Humus by měl být v teráriu alespoň ve výšce 5 cm. Co se výzdoby terária týče, můžete použít umělé nebo živé rostliny. Nikdy by ale neměly mít tvrdé listy, aby nedošlo k poranění zvířete. V teráriu nesmí chybět ani miska s vodou. Doporučujeme speciální terarijní misky, u kterých nehrozí převrhnutí a navíc svým designem skvěle ladí k teráriím.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.