Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Betta Splendens – Betta bojovnice

Pro 1214 Autor: Soňa Sáblíková

betta v akvariuBetta je krásná rybička dorůstající velikosti 6 cm, která se dožívá průměrně dvou až tří let.  Je to vcelku nenáročná rybka, na což spousta nových majitelů hřeší.

Pro chov Betty je potřeba akvárium o velikosti alespoň 10 litrů a pokud možno ne kouli. Ohledně skleněných koulí bylo napsáno už mnohé, a přesto jsou stále populární. Takže pro nezasvěcené ještě jednou a jen krátce. Ryby mají postranní čáru na těle, která funguje jako echolokátor a slouží k orientaci ve vodním prostoru. Ve skleněné kouli tak rybka přijímá zmatené a stále se opakující  vlastní  echo a to v ní vyvolává neustálý stres a oslabuje obranyschopnost. Existuje více důvodů, proč je chov okrasných rybek v kulatých nádobách zakázán, ale to zde nechci rozebírat.

Všeobecný návod jak chovat Bettu

betta bojovniceRybce zařídíme akvárium, do kterého dáme na dno písek, raději tmavé barvy, lépe pak vynikne vybarvení Betty. Osázíme rostlinami  a vytvoříme několik úkrytů. Je dobré dát na hladinu několik plovoucích rostlinek. Betta potřebuje teplotu v rozmezí  25 – 27oC, je tedy potřeba malé topné tělísko s termostatem. Pokud nechcete použít filtraci se vzduchováním, nemusíte. V tom případě je potřeba vodu častěji měnit, aby se udržela čistá. Tato rybička patří mezi labyrintky,  tudíž se nadechuje nad hladinou.

Pokud teplota v místnosti výrazněji klesá, je potřeba akvárium zakrýt, aby  rozdíl teploty vzduchu a vody nebyl velký, jinak může rybka při nadechování nastydnout a následně uhynout.

Voda stačí odstátá vodovodní. Krmení  koupíte už kompletní, šité na míru Bettám, které navíc podporuje vybarvení  a urychluje růst ploutví. Samec  Betty je silně agresivní vůči samcům stejného druhu a pokud se dva samci setkají, zpravidla jeden druhého zabije.

betta modraVůči  ostatním rybám je mírumilovný. Pokud budete mít dostatečně velkou nádrž s několika úkryty, můžete si k samečkovi pořídit samičky. Nezapomeňte, že musí být nejméně tři,  jinak je samec  užene.

Co jste možná nevěděli

V přírodě, pokud dojde k souboji dvou samců,  nedochází k zabití soupeře. Rybky se nejdříve parádí, roztahují ploutve a žábry aby zastrašily protivníka, ale nakonec dojde jen k několika agresivním výpadům, slabší jedinec  to vzdá a uteče, tudíž si zachrání život. V asijských zemích se Betty používají  k rybím zápasům na život a na smrt.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

14 reakcí na Betta Splendens – Betta bojovnice
  • šárka 19.2.2016 (13:33)

    mám malí dotaz ohledně čištění vody jak daleko mají být ty dny čištění?

  • mirek pivoda 22.7.2015 (10:56)

    Dobrý den mám bettu bojovnici která je
    vybledlá =ta její pestrá barva a stavý si
    pěnove hnizdo na hladine.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist