Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Barvení vajec přírodní cestou

Dub 1504 Autor: Redakce

vejce ze dvoraJak obarvit vajíčka tak, abyste byli originální, ale přitom nepoužívali klasická umělá potravinová barviva? Zkuste naprostou klasikou, jakou je barvené vajec ve slupkách od cibule až po červené zelí. Velmi efektní je také fialové zbarvení ředěné genciány, kterou seženete v lékárnách (používá se na afty v ústech, takže je 100% jedlá). U tohoto, podobně jako u klasického barvení je potřeba uvařit vejce natvrdo. Jak dlouho se vaří vejce natvrdo a několik tipů, jak na to, aby vejce nepraskla, najdete zde.

Barvení vajec přírodní cestou je sice o něco složitější, než při použitích průmyslových barviv, ale na druhou stranu budete mít dobrý pocit z ruční práce. Rostlinná barviva mnohem hůře chytají

Fleky a nedokonalosti jsou znakem ruční práce a někdo by mohl s trochou nadsázky také říci, že se jedná o tolik moderní vintage batikovaný styl.

Barvení vajec v cibulových slupkách

barveni vajecJde pravděpodobně o nejrozšířenější způsob barvení vařených vajec. I zde ale musíte dodržet několik základních pravidel, která platí pro veškerá přírodní barvení. Vejce vždy odmastěte. Stačí je omýt v teplé vodě s trochou saponátu na nádobí. Dalším důležitým krokem je vařit vejce o pokojové teplotě. Proto je vždy předem vyndejte z lednice. Tento krok spolu s přidáním trochu soli zabrání prasknutí skořápky.

Pak už je postup zcela jednoduchý

1. Do většího kastolku naskládejte dostatečné množství cibulových slupek (ze žluté i červené kuchyňské cibule). Pokud nechcete vejce poněkud mramorované, můžete nejprve slupky povařit ve vodě, scedit a vejce vařit až v barevné lázni bez slupek. Během vaření je pak často otáčejte.

2. Přidejte lžičku soli (zabrání prasknut vajec) a do cibule uhnízděte syrová odmaštěná vejce.

3. Přidejte tolik vody, aby vejce byla zcela potopená.

4. Vařte 10 minut, pak vejce rychle zchlaďte (použít můžete ledovou lázeň). Chlad zastaví proces vaření, což zabrání žloutku, aby získal nehezký namodralý okraj.

Náš tip: Slupek od cibule je potřeba opravdu velmi mnoho. Sbírat je můžete klidně i několik měsíců. Případně se zajděte zeptat do obchůdku se zeleninou. Na spodu bedýnky s cibulí bude slupek spousta. Čím více slupek dáte vařit, tím bude barva sytější.

Takto lze barvit také vyfouklá vejce. Ovšem ty musíte ve vodě zatížit.

Dekorace barvených vajec

Přes vejce před vložením do barevné lázně stačí přetáhnout obyčejnou gumičku, kousek ustříhnuté punčochy. Pod tu můžeme zasunout dekorativní listy a podobně. Barvu vždy necháme dobře zaschnout, jinak se nám otře. Až následně vejce potřeme sádlem nebo máslem a opět necháme zaschnout (nám se velmi osvědčil papír / pozlátko od másla).

Omrzela vás cibule?

barveni vajec zlataCibulové kraslice nejsou žádnou novinkou. Zkuste využít i jiné přírodniny. Zlatavou barvu dostanete svařením kurkumového prášku spolu se syrovými odmaštěnými vejci. U červené barvy máte více možností. Nejlepšího výsledku ale dosáhnete povařením 2 na kostky nakrájených řepy v červeném víně. Přidat můžete i slupky z červené cibule pokud máte. Tmavší intenzitu získáte větším množstvím použitých surovin, naopak na růžovou stačí přírodnin méně. Zelenou barvu docílíme povařením v nasekaném špenátu nebo kopřivách. Hnědou barvu docílily naše babičky vařením vajec v kávě nebo meltě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Barvení vajec přírodní cestou
  • Petr 4.4.2015 (14:33)

    Kdy můžu provádět průklest třešně.
    Děkuji
    Petr

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist