Bambus a jeho všestranné použití
Z bambusu se vyrábí nábytek, zástěny do zahrad a relaxačních zón, lampy, stínítka, dekorace a mnoho dalšího. Pro svou pevnost je využíván i jako stavební materiál. Ve světě se již pěstuje kolem 8000 kultivarů. Jeho využití zejména v exteriéru zahrad je ale nepřekonatelné.
Zahradní zástěna z bambusu
Oblíbeným doplňkem z bambusu je zahradní zástěna. Vyrábí se v různých provedeních – od lehké transparentní až po hustou neprůhlednou. Pokud pěstujete bambus na své zahradě, použijte z nich tenké výhony. Pro rostliny bambusu se silnějším průměrem se vydejte do zahradního centra. Tvrdá bambusová stébla je třeba stříhat hned u země, nejlépe poslouží silné nůžky na větve. Do bambusů vyvrtejte otvory. Použijte vrtačku, jinak by se bambus rozštípl. Jednotlivé tyče se k sobě vážou splétaným motouzem. V případě, že chcete vyrábět hustou zástěnu, pak bude nutné zasunovat stébla do výřezů. K docílení stejné symetrie zasouvejte tenčí a silnější stébla střídavě vždy napravo a nalevo. Rámy těchto zástěn se montují jako první a musí být zajištěny podélně rozpůlenými bambusovými tyčemi, které drží pohromadě provaz. Použijte dva sloupky a jeden příčník z podélně rozpůlené tyče. Odstup od dolního okraje lze dodržet díky pomocné desce, kterou zafixujte upínacím popruhem. Svislé a vodorovné části k sobě spojujte pomocí kovových děrovaných destiček a šroubů. U půlených tyčí používáme děrované destičky. Nejprve přišroubujte pouze jednu půlku a až poté protikus. Destičku schovejte motouzem, který zároveň i zpevní celý spoj.
Živý plot
Pokud chcete živý plot s výškou okolo 2 metrů, nabízí se několik vhodných druhů.
Nejvhodnější je využít Fargesie. Pokud koupíte vhodný kultivar, tak v okamžiku, kdy rostliny dorostou do požadované výše, stačí už jen na jaře zastřihnout nové výhony a dotvarovat převislé výhony.
Fargesia murieliae a Fargesia nitida jsou nejodolnější vůči zimě a tvoří husté trsy, které už v půlmetrové výšce tvoří požadované soukromí před okolním světem. Neodnožují, takže se není třeba obávat prorůstání do okolních zahrad. Velkou nevýhodou je ale jejich pomalejší růst.
Další volbou bývají Phyllostachysy, které dorůstají do větších výšek. Jakmile se začnou větvit, zastřihujeme je do požadované výšky. Vhodné jsou Phyllostachys bisssetii a Phyllostachys nuda, které mají velké množství tenčích stébel a již odspodu obrůstají větvemi.
Využití v interiéru
Bambusové podlahy
Příznivci přírodních materiálů upřednostňují bambusovou podlahu pro její zajímavý vzhled, v místnosti vypadá moderně a příjemně ji zútulní. Bambus ve svých stéblech obsahuje křemík, proto jsou bambusové podlahy vhodné do namáhaných prostor jako jsou bowlingové haly, tělocvičny, zimní zahrady a další.
U bambusových podlah máme možnost výběru z široké palety barev a typů povrchů. Lamely se k sobě lepí netoxickými lepidly. K dostání jsou různé skladby lamel a vláken. Velice zdařile vypadají horizontálně uspořádané lamely, které zdokonalují původní kresbu materiálu. Vertikální lamely oproti tomu zdůrazní především rovnoběžné linie. V nabídce jsou například mozaikové nebo mramorové styly, přírodní odstíny nebo různé barvy dosažené namořením.
Bambusové tapety
Zdá se vám váš byt nudný, zdi holé a bez nápadu? Pak je oživte speciálními deskami ve tvaru čtverce, které se vyrábí z bambusových vláken. Vašemu domovu dodají zcela jiný styl a rozměr a budete se zde opět cítit lépe.
Bambusové žaluzie
Dalším výrobkem z bambusu jsou žaluzie. Moderní bambusové žaluzie se vyrábí v různých odstínech. Jestli toužíte po zvýraznění přírodního designu vašeho obydlí, u bambusového dřeva nešlápnete vedle.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.