Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Balkonovky do stínu

Čvn 1102 Autor: Redakce

Přinášíme vám další díl seriálu o nevšedních balkonových rostlinách. Je jasné, že na zastíněných plochách nám muškáty ani ostatní kvetoucí letničky moc radosti neudělají, proto si vyberete některé z nekvetoucích, které jsou dekorativní svými listy. Do truhlíků se ale hodí taktéž bylinky, především petrželka, která má rovněž velmi dekorativní listy.

Nejznámější balkonovky vhodné do stínu

Zelenec

zelenecZelenec je u nás pěstován jako pokojovka, ale s úspěchem lze pěstovat i na stinných balkonech. Díky několika kultivarům můžete osázet různě barevná korýtka a mísy. Pokud se mu bude dobře dařit, bude vytvářet převisy s malými rostlinkami. Takto ho lze také rozmnožovat (malou rostlinku odstřihnete a necháte zakořenit ve vodě). Zelenec pěstujeme pro různě barevné a panašované listy, květy jsou nevýrazné a nevzhledné.

Na zimu zelenec schovejte do cca 10 stupňů a na jaře přesaďte a následně přihnojte. Při přesazování je možné zelenec dělit. V tom případě nezapomeňte zkrátit kořeny i asi na 2/3 délky. Tato rostlina vám bude dělat radost i pokud jste začínající pěstitel.

Lysimachia (vrbovka)

Lysimachia vrbovkalysimachiaJde o velmi početnou rostlinnou rodinu, proto se v zahrádkářství vždy optejte, zda se jedná o druh vhodný k zasazení do truhlíků. Vyberte například vrbinu penízkovou (Lysimachia nummularia), která má nízký vzrůst a může tvořit převisy. Krom dekorativních světle zelených listů nás potěší i drobnými žlutými kalichovitými květy. Dá se pěstovat i na skalce, ale zde se poněkud rozlézá a někteří ho dokonce považují za plevelnou rostlinu.

Plectranthus (kopřivka)

plectantrusOpět se jedná o širokou škálu druhů, ze kterých se do truhlíku hodí jen ty s nižším vzrůstem, které dělají převisy. Vybírejte druhy s panašovanými nebo dokonce bíle olemovanými listy. Tato kopřivě nebo chcete-li hluchavce podobná rostlina je doma v Africe, takže nesnáší teploty pod 12 stupňů a v létě vyžaduje vydatnější zálivku.

Rovněž se hodí jako doplněk kvetoucích rostlin,a le bude dekorativní svými převisy také na stinných balkonech. O dalších nevšedních balkonovkách se dozvíte v některém z následujícíh článků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist