Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Araucaria excelsa a araucana

Čvc 1018 Autor: Redakce

Araucarií je samozřejmě celá řada druhů. Například Araucaria excelsa (heterophyla) je docela často k dostání v běžných zahradnictvích. Je určena výlučně do interiérů, protože nesnáší teploty pod plus 10 °C. Český překlad excelsy je blahočet a patří mezi jehličnany. Na léto Vám může zkrášlit zahrádku a přes zimu byt. Na jihu Evropy se pěstuje venku celoročně.

Araucaria araukana je k dostání docela obtížně. Jde o venkovní rostlinu, která ale nesnáší teploty pod -18°C. Na zimu ji buď přikrejeme nebo přemístíme do zimní zahrady či skleníku.

Araukárie vyžaduje světlé stanoviště s rozptýleným světlem. Nesnáší přemokření (přes zimu se téměř nezalévá) a je potřeba ji minimálně jednou měsíčně hnojit vápenatými hnojivy. Rovněž přesazování tento typ jehličnanů nesnáší příliš dobře. Proto rostlinu přesazujeme jen zřídka, do písčitého výživného substrátu s mírně kyselým pH. Při přesazování dáváme pozor na kořenové vlášení a nikdy Araukárii nemnožíme kořenovými řízky. Je možno ji množit vrcholovými řízky, které odebereme pod druhým patrem od vrcholu.

araukárie araucana

Pokud se Vám podaří strom pěstovat v dobrých podmínkách, možná Vás potěší šišticemi se semínky, ze kterých hodně často vyrostou životaschopné semenáčky. Málokdo ale ví, že semínka v šišticích zrají až několik let! Zralá semínka mají trojúhelnikovitý tvar a barvu od hnědé po oranžovou.

Zajímavosti Araucaria araucana

  • Ve své domovině (jižní Andy) dorůstají až 40m
  • V našich podmínkách vyroste max 8 metrů
  • Existují samčí a samičí stromy
  • Dožívají se věku přes 1000 let
  • Tento strom je zapsanný do CITES

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Araucaria excelsa a araucana
  • hana 12.11.2013 (21:29)

    Prosim poradte, muj muz orezal tento nas krasny strom skoro 2m od zeme, doslova z nej udelal majku, a ted mi tvrdi, ze vetve odspodu zase postupne dorostou. nemuzu tomu uverit, prosim dejte vedte, mate-li zkusenosti. dik!

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist