Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Anglické zahrady

Čvc 1403 Autor: Redakce

lednicko-valticky arealNádherné romantické krajiny a úžasné přírodní scenérie, až se zdá, že je tak sama příroda nemohla vytvořit. Někde jsou možná dílem matky přírody, která nás vždy dokáže svou rozmanitostí a uměním překvapit, jinde jsou dílem zahradních architektů, kteří svým uměním dokážou krásu přírody ještě umocnit. Anglické zahrady respektují nebo napodobují přírodní krajinu, která je tak výjimečná svou harmonií. Samozřejmě jsou anglické zahrady promyšlenou kompozicí, jelikož je uměním sestavit zahradu či krajinu tak, aby byla přes svůj nepřírodní původ dokonale malebná. Jistě vám jsou známy různé anglické zahrady, jako například Lednicko-Valtický areál.

Anglické zahrady nebo francouzské parky?

Anglické zahrady vznikají kolem roku 1720 jako reakce na formální park francouzského typu. Francouzské zahrady známe například z Versailles, vše má přesnou linii, rostliny jsou stříhány do geometrických obrazců a zahrada je komplikovanou směsí nejrůznějších zahradních fontán, soch a exotických rostlin nebo dokonce i zvířat. Anglická zahrada se tedy zaměřuje na to, aby vypadala harmonicky, přírodně a přitom se projevila její skutečná krása. Je volná a má zobrazovat idealizovanou přírodní krajinu. Není v ní rušivých přesných geometrických tvarů, které jsou pro přírodu tak nepřirozené. Zavrženy jsou různé symetrické osy a přímé linie. Těmto pravidelnostem se autoři návrhů zahrad zdaleka vyhýbají. Známí i neznámí zahradní architekti anglických zahrad se inspirovali u ideálních smyšlených krajinných obrazů Clauda Lorraina nebo Nicolase Poussina. Právě malbou Lorraina byl inspirován anglický park Stourdhead.

Zahrady jsou obvykle poměrně rozsáhlé. Střídají se v ní velké travnaté plochy promíseně s lesíky či háji nebo skupinami vzrostlých a mohutných stromů. Také se objevují stromy solitérní. Mohou se objevit i exotické prvky (například stavební prvky původem z čínských zahrad) a rostliny. Nepravidelnost anglických zahrad dala základ krajinářským parkům, vyskytujícím se po celém světě.

Zahrádky anglického typu

venkovska zahradaExistuje však i jiná definice anglické zahrady. Podle ní jde o menší zahrady venkovského typu, které kombinují okrasné a užitkové rostliny. Díky tomu se v zahradě vyskytují jednak nádherné (i exotické) rostliny a jednak užitkové, jako třeba maliníky nebo ovocné stromky. Vyskytuje se zde i kaskáda – tedy předsazování nízkých rostlin před střední a ty před ty nejvyšší. Vysoké rostliny (tedy i stromy) se vysazují u různých zdí či plotů a směrem k nám (k posezení nebo cestě) se snižují. Rostliny se vysazují ve vrstvách, podle barev, doby květu a podle výšky. Zásadou je nekombinovat vedle sebe rostliny velkolisté s drobnolistými. Vždy je však třeba velikost rostlin volit s ohledem na velikost celé zahrady. Nemůžeme-li si dopřát obrovský strom solitér a od něj odvíjet další výšky rostlin, raději na něj zapomeneme. Vše musí být úměrné naší ploše, nesnažit se do malé zahrady „nacpat“ všechny možné druhy dřevin a květin. Přeplácanost musí jít stranou.

anglicka zahradaV anglické zahradě je typický zelený, hustý a krátce střižený trávník. O ten je třeba pečovat, dopřávat mu častou zálivku, provzdušňovat a dopřávat mu dostatek živin. Anglické zahrady jsou dále spojeny s růžemi. Může jít o čajové, pnoucí nebo jakékoli jiné. V dnešní době je možné sehnat nejrůznější hydridy, kombinující výhody starých keřových růží s například stálým květem. Častým prvkem jsou zahradní jezírka. Při jeho stavbě se raději vyhněte plastovým prefabrikátům. Nevypadají vůbec dobře, jsou nepřírodně symetrické a mohou se jevit jako jedna velká louže.

Pokud si nejste jisti s výběrem vhodných dřevin a květin, zkuste pohledat inspiraci v časopisech nebo na internetu. Poté můžete už jen jít nakoupit rostliny podle vašeho výběru nebo si sehnat zahradního architekta, který vám ohledně zahrady pomůže se vším.

Anglikanizace zahrad

Jde o pojem, který znamená úpravu starší zahrady ve smyslu zásad té anglické. V devatenáctém století šlo o módní vlnu, která postihla velkou část Evropy.

Anglické zahrady u nás

Nejznámějším příkladem anglické zahrady je Lednicko-Valtický areál. Rozkládá se kolem zámku Lednice. Tento romantický park vás uchvátí svou přírodní krásou. Jsou v něm geniálně vytvořeny pohledové osy, kompozice tohoto parku dodnes inspiruje mnohé zahradní architekty z celého světa. Svou přítomností vás překvapí třeba i minaret nebo pseudorománská zřícenina. Dáváte-li přednost anglické zahradě v blízkosti našeho hlavního města, pak navštivte přírodní krajinářský park na Petříně.

Zahraniční parky

Dessau-Wörlitz patří mezi jeden z největších parků v anglickém stylu, nachází se v Sasku-Anhaltsku v Německu. Vznikl v 18. století.

anglicky parkPokud by se vám při návštěvě Anglie chtělo navštívit typickou anglickou zahradu, doporučujeme park kolem zahrad a zahrady kolem Stowe House v Buckinghamshire, který je otevřen 365 dní v roce. Stowe Landscape Gardens jsou důležitým příkladem stylu anglického parku 18. století. V areálu jsou k vidění stavby palladiánského stylu, což je architektonický styl typický pro stavby anglických parků. V tomto stylu je k vidění Stowe house, Palladiánský most či Chrám antické ctnosti. Stowe gardens jsou dnes vysoce ceněny, celek i jednotlivé stavby jsou kulturními památkami.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Anglické zahrady
  • Honza z TopStone 7.7.2014 (13:21)

    Do anglických zahrad se díky svému přírodnímu vzhledu hodí také kamínkový povrch TopStone. Inspirujte se v naší fotogalerii: http://www.topstone.cz/galerie

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist