Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Alergie psů-co musíte vědět

Srp 1309 Autor: Lenka Netušilová
MVDr. Ondrej Capek

MVDr. Ondřej Čapek

Alergií na potravu trpí nejen lidé, ale i naši zvířecí miláčkové. Protože se nám hromadily dotazy právě na toto téma, rozhodli jsme se s nimi jít za odborníkem. Kde se vlastně bere potravinová alergie, jak jí rozpoznat a je možné ji u psů léčit? Na to vše nám odpověděl veterinář MVDr. Ondřej Čapek z veterinární ordinace Praha 9 – Kbely.

Psi často mívají potíže se zarudnutím a svěděním kůže. Je toto příznak potravinové alergie?

Potravinová alergie se může projevovat jen jako kožní problém s příznaky zvýšené svědivosti kůže, zarudnutí i zánětu, ale i jako chronický problém žaludku a střev. Ten může být spojen se zvracením, průjmem a plynatostí. Možná je ale i kombinace obou příznaků. Na základě klinických příznaků však není možné potravinovou alergii od atopické dermatitidy poznat.

Jak při podezření na potravinovou alergii její výskyt skutečně zjistíme?

pes s alergiiDiagnostika je možná tzv. eliminační dietou, což znamená, že krmení musí obsahovat jen jeden druh masa, které zvíře ideálně předtím nikdy nemělo a jeden druh uhlohydrátů. Krátkodobé podávání této diety nemá význam, protože pouze u zhruba 25% dojde ke zlepšení už po 3 týdnech. Je tedy většinou nutné podávat dietu 6 – 10 týdnů.  Pokud trpí zvíře jen potravinovou alergií, vymizí příznaky svědění úplně. Pro stanovení diagnózy je ještě důležité provést provokační test, kdy původní krmivo vyvolá nejpozději do 14 dnů, prvotní příznaky onemocnění. Určení jednotlivých možných alergenů se provádí pak.

Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové maso, ale i pšenice, sója a kravské mléko.

Jaká potrava nebo její složka alergii způsobuje?

alergie u psu

Alergie na stravu je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné složky potravy. Alergie je vyvolána nedostatečně strávenou bílkovinou, která ve větším množství pronikne přes stěnu střeva a následně způsobí alergickou reakci. Při zánětu a infekci ve střevě se může zvýšit jeho prostupnost, což může této nežádoucí reakci imunitního systému napomáhat. Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové maso, ale i pšenice, soja a kravské mléko. U koček vyvolává více jak 80 % případů hovězí maso, mléčné produkty a ryby.

Je možné pejska potravinové alergie zcela zbavit?

Samotná potravinová alergie jako taková se nedá vyléčit, je nutné dodržovat ověřenou eliminační dietu celý život. Naštěstí už teď existují hypoalergenní krmiva proti alergiím na stravu (např. AMI DOG).

kosti pro psa

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Alergie psů-co musíte vědět
Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist