Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

AKU nůžky na živý plot – výběr a péče okem odborníků

Srp 2318 Autor: Komerční sdělení

Akumulátorové nůžky na plot vám ušetří mnoho práce a docílíte s nimi krásného živého plotu. Podívejte se na to, jak vyberete ten nejlepší nástroj po vás, abyste měli na roky vystaráno a byli spokojeni.

Zdroj: Makita

Proč nepoužívat klasické zahradnické nůžky
Ruční zahradní nůžky vám samozřejmě poslouží také, ale zdaleka nebudou tak účinné jako nůžky s motorem. Bez něj se zbytečně nadřete, ztratíte o mnoho více času, ani výsledek nebude tak zdařilý, jak by mohl být.

Jak vybrat nůžky na živý plot

Ať už máte plot listnatý, jehličnatý, stálezelený či opadavý, ihned poznáte rozdíl, když si na pomoc pozvete správný přístroj. Na co se při výběru zaměřit?

Délka lišty
Plotovky se liší délkami lišt. Ty kratší (40 cm) používejte na nižší kratší ploty. Délka kolem 60 cm vám poslouží, jestliže váš živý plot roste na dlouhé rovné ploše. Zahradníci si všeobecně nejvíce oblíbili délku lišty 45 cm.

Výkon plotových nůžek
Výkon si opravdu pohlídejte. Platí jednoduché pravidlo. 10 cm lišty by mělo odpovídat přibližně 100 W výkonu. Nůžky s 40cm lištou by tedy měly mít výkon alespoň 400 W.

Zdroj: Makita

Napětí akumulátoru
Čím vyšší napětí vyberete, tím větší zátěž nůžky zvládnou.
18, či 24 V – vybírejte pro menší ploty,
34, či 40 V – vybírejte pro vyšší keře a dřevnatější ploty.

Použité materiály
Stejně důležité jako výkon. Kupujte pouze lištu vyrobenou z ušlechtilé oceli. Zuby by měly být řezané pomocí laseru a nabroušené diamantem. Díky tomu, že věnujete čas správnému výběru, docílíte nejen účinné práce, ale také čistého a přesného řezu, a tím perfektního výsledku.

Výhody a nevýhody aku nůžek na plot

AKU nůžky na živý plot mají hned několik předností. Bývají lehké a tiché. Nevláčíte za sebou žádný kabel. Jediná námaha, která se s nimi pojí, je ta, že je budete muset po vyčerpání energie znovu dobít. Dnešní Li-Ion baterie však vydrží pracovat až 80 minut.

Plotovky na baterii nejsou tak výkonné jako benzínové modely, takže pokud máte opravdu silné větve nebo velkou plochu s živým plotem, zvolte raději výkonnější benzínový motor. Ten už ale v ruce kvůli vyšší váze pocítíte.

Zdroj: Shutterstock

Výhody:

  • Snadná manipulace i údržba
  • Lehké
  • Žádný kabel
  • Tichý chod

Nevýhody:

  • Nutnost dobíjení akumulátoru
  • Vyšší cena

Teleskopické plotové nůžky na baterii

Teleskopickými nůžkami zvládnete udržovat vysoké ploty až do výšky 4 metrů. Akumulátorové teleskopické nůžky za vás budou pracovat bez obtěžování kabelu a bez nutnosti nosit žebřík a manévrovat na něm.

Zdroj: Fieldmann

Jak se starat o AKU plotové nůžky

Přejete si, aby vám plotovky sloužily co nejdéle? Věnujte jim správnou péči. Aby vydržely ostré, vždy je po práci řádně očistěte, namažte a skladujte v suchu. Čím nůžky promazávat? Nejpraktičtější je mazivo v tekutém stavu – ve spreji, který nože nejen namaže, ale i vyčistí.

Broušení nůžek

Ostří plotovek je natolik detailní laserová práce, že by ruční broušení přineslo spíše více škody než užitku. Proto byste měli broušení svěřovat odbornému servisu. Jakmile zaregistrujete otupení nožů, neváhejte a navštivte servis, kde za pár stovek korun vyřeší váš problém.

Zdroj: Shutterstock

Nezapomínejte na sebe

Plot i nůžky od vás dostávají náležitou péči? Myslete i na sebe – pracujte vždy s ochrannými brýlemi a rukavicemi, abyste zamezili nepříjemnostem způsobenými odletujícími kousky dřeva.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist