Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Afelandra

Kvě 1423 Autor: Redakce

Nádherná pokojová afelandra drsná, rostlina se žlutými květy a výraznou bílou kresbou na listech se právě v březnu a dubnu bude objevovat v květinářstvích. Při dobré péči to nemusí být jen sezónní rostlina ozdobná květem, ale můžeme si ji i úspěšně namnožit. Pochází z tropických oblastí Ameriky, kde rostliny tohoto rodu rostou jako polokeře.

AfelandraU nás se nejčastěji prodává aphelandra squarrosa, která má tmavě zelené bíle kreslené listy a žluté květy. Ty, které koupíte květináči, mají většinou jen jeden stonek nebo jsou jen mírně rozvětvené.  V květinářství najdeme větší i menší kultivary se zelenými nebo zelenožlutými výrazně pokreslenými listy a také klasovité květy mohou mít různé barvy. Nejčastěji žlutou, oranžovou nebo vzácně červenou.

Světelné podmínky: světlo bez přímého slunce

Doma ji umístěte na místo, kde bude mít hodně světla, ale neměla by stát na přímém slunci. To podporuje nádhernou bílou kresbu na listech afelandry.

Teplota: vyšší, pokojová

Protože pochází z tropických oblastí, určitě jí udělá radost místo v teplém pokoji, ale v tuto dobu jí postačí pokojová teplota, která však nesmí kolísat nahoru ani dolů.  Ideální je něco kolem 25 °C. Nižší teplotu potřebuje jen ve fázi nakvétání, ale tu už má rostlinka z obchodu za sebou, takže to si pamatujme pro příští rok, až si budeme chtít na jaře vychutnat její 4 – 8 týdenní dobu květu. Období vegetačního klidu u této rostliny trvá pouhý týden, kdy jí snížíme teplotu zhruba na 8 °C a kořenový bal udržujeme jen mírně vlhký.

Vlhkost: vysoká

Nejnáročnější je tato květina na vlhkost. Vyžaduje velkou vlhkost vzduchu a tak, pokud ji chcete opravdu udržet při životě co nejdéle, je pro ní ideální pěstování v malém skleníčku. Listy denně rosíme a udržujeme vlhký i substrát.

Zálivka: měkkou vodou

Zálivka by měla být pouze měkkou, ideálně dešťovou vodou, která by neměla být studená, ale měla by mít pokojovou teplotu.  Afelandra vyžaduje každodenní kontrolu – substrát nesmí být ani vyschlý, ani přemokřený. Vlhký tak akorát. Společně s vysokými požadavky na vzdušnou vlhkost se opět dostáváme k tomu, že nejlépe je afelandře mezi celníčkovými nebo terarijními skly.

Hnojení: 1x týdně až 1x za 14 dnů od března do října standardním tekutým hnojivem nebo hnojivem pro listové rostliny.

Jestliže vám afelandra vydrží až do příštího roku, nechte ji na chladnějším místě přezimovat, snižte zálivku a na jaře ji silně seřízněte a přesaďte do propustného, silně humózního substrátu s kyselostí zhruba 5 – 6 pH.

Rozmnožování: listovými řízky nebo semeny

AfelandraJe to práce pro fajnšmekry, ale proč se o to nepokusit.  Afelandra se množí semeny, které si někdy můžete koupit i v sáčku v květinářství. Ty zaséváme do množárenského substrátu a udržuje v teple. Pokusit se také můžete o rozmnožení listovými řízky z odkvétajících rostlin, kdy se po stranách tvoří další větvičky. Ošetříme je protiplísňovým přípravkem a zasadíme do substrátu. Je to ovšem metoda obtížnější, ne vždy korunovaná úspěchem a o řízkové rozmnožení afelandry je paradoxně nejlépe se pokoušet v období od podzimu do jara.

Jakmile zakoření, je třeba jim zaštípnout vršek, aby se rostlina nevysilovala růstem výhonku a posílila kořenový obal a později začala rozvíjet spíše postranní výhonky. Celý proces zakořenění trvá zhruba jeden měsíc.

ZAJÍMAVOST: Velmi zdobné listy afelandry se také používají do květinových vazeb!

Problémy: moc vody nebo opad listů

Tuto pruhovanou krásku nejčastěji trápí dva neduhy. Tím prvním je opad listů a celkové chřadnutí rostliny. To je způsobeno nedostatkem zálivky nebo příliš suchým vzduchem v okolí. Nároky na vzdušnou vlhkost jsou prostě vysoké a i když rostlinu nemáme ve skleníčku, je třeba jí denně rosit nebo otírat listy vlhkou houbičkou.

Druhým problémem je přebytek vody, na který rostlina reaguje hnilobou kořenů.

Afelandra je prostě citlivá na tu správnou míru.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist