Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

9 způsobů, jak svoji zahradu proměnit v japonskou oázu klidu

Říj 2102 Autor: Claudie Kornelová

Zenové zahrady se mezi lidmi v tomto hektickém světě stávají čím dál tím více oblíbenější. Nedivíme se. Jsou opravdovým rájem klidu, zurčící fontánky, mírumilovně protékající potůčky, okrasné rostliny a lampy všude, kam naše oko dohlédne, nás vtahují do pohádkového světa. Nyní si ho ale můžete na své zahradě vytvořit i vy. Jak? Zjistěte to s námi.

zahrada

Také se vám líbí zahrady v japonském stylu? Zdroj foto: Pixabay.com – Albrecht Fietz

Vytvořte si cestičku z kamenů

Každá zahrádka potřebuje cestu nebo dvě, abyste se pohodlně a bezpečně přemístili ze záhonku na trávu, z trávy do domu. Klasické cesty z kamínků nás ale nedonutí se zastavit. Placaté větší kameny zapuštěné do země vinoucí se okolo stromu ano, a navíc nás přimějí pokochat se nádherou zahrady.

Nezapomeňte na fontánku

Jemné zvuky prýštící vody by neměly chybět v žádné zahradě, protože jsou velmi uklidňující. Fontána je jejich ideálním zdrojem. Až ji umístíte do zahrady, nezapomeňte ji obklopit hladkými oblázky a jemným štěrkem, který automaticky doladí ráz krajiny.

fontánka

Fontánka působí uklidňujícím dojmem. Zdroj foto: Pixabay.com – Jeffrey Bonto

Mostík dodá na atmosféře

Mosty jsou v Japonsku velmi oblíbené a hojně využívány právě v zenových zahradách. Z duchovního hlediska značí spojení a cestu. Má-li vaše zahrada potok nebo malé jezírko, je mostík velmi vhodnou volbou. Pokud ne, nevadí. Můžete ho vést kupříkladu přes cestičku, což vypadá také velmi zajímavě.

Použijte písek

Písek symbolizuje vodu, a tedy i životní sílu. Je příjemný na chůzi a působí velice uklidňujícím dojmem. Přemýšlíte, kam jej umístit? Nejlépe do kruhu okolo stromu, kde nebude ničemu překážet, a přitom efektivně dozdobí zahradu.

cesta

Z písku si můžete vytvořit například i cestičku. Zdroj foto: Pixabay.com – JamesDeMers

Zaměřte se na kameny

Bez nich jako by zahrada nebyla. Zvolte proto různé velikosti kamenů, nejrůznější tvary a barvy. Právě kameny vás propojují s přírodou. Vtáhnou vás tak do hor, skal, lesů, ale také k moři, a to je přesně to, oč tu běží.

Svěží zeleň kapradí dodá na efektu

Kapradí je rostlina poměrně odolná. Její krásu můžeme obdivovat především v horách a v lese, velmi dobře se jí ale daří právě mezi kameny, kde se drží vlhkost. Do vaší zahrady vnese jasný nádech divoké přírody a svěží zeleně. Uvidíte, že si kapradí zamilujete.

kapradí

Kapradí dodá efekt. Zdroj foto: Pixabay.com – romavor

Bonsaje, rododendrony, vistárie a okrasné javory

Jakápak by to byla oáza klidu, kdyby na vaší zahradě chyběly stromy, které vaši zahradu v zenový ráj promění? V zahradě by vám neměla chybět zakrslá borovice, též alespoň jeden rododendron, jež vás potěší svojí krásou v období květu. Vistárie je plazivá rostlina, proto se zaměřte na to, kam ji umístíte, aby se mohla pnout. Okrasné javory vás potěší svojí nádherou v podzimním období, kdy se jejich listy zbarví do nejrůznějších barev. Všechny stromy vám poskytnou příjemný stín a doplní krásu vaší zahrady.

Lampa

V každé takové zahradě nesmí chybět lampa, nejlépe z kamene, která dodá vaší zahradě to pravé kouzlo. Sami si můžete zvolit, zda chcete romantičtější variantu na svíčku či elektrickou variantu.

lampa

Lampa pro změnu působí romanticky. Zdroj foto: Pixabay.com – Jörg Möller

 

Lavička

Zahrada bez lavičky jako by nebyla relaxační zónou. Umístěte ji poblíž fontány, jezírka či vody, pod strom tak, abyste mohli naslouchat uklidňujícím zvukům vody a zpívání ptáků. Uvidíte, že klid vás brzy zcela prostoupí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist