Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

8 tipů, díky kterým vydrží vaše halloweenské dýně déle

Lis 2101 Autor: Claudie Kornelová

Ačkoli je Halloween teprve před námi, tak se již nyní určitě shodneme, že není nic smutnějšího, než pracně vyřezaná dýně, která vydrží sotva pár dní. Nenechte proto své slavnostní dýně přejít z okrasných na zplesnivělé. Dopřejte si nádhernou podívanou po celou sezónu s těmito jednoduchými triky, které prodlouží životnost vašich halloweenských dýní. S našimi důmyslnými tipy vám ukážeme, jak zajistit, aby vám vydržely co nejdéle.

dýně

Dýňová výzdoba vypadá krásně. Zdroj foto: Pixabay.com – Frauke Feind

Zacházejte s nimi opatrně

Chcete-li maximalizovat životnost svých vyřezávaných dýní, snažte se s nimi zacházet co nejopatrněji. Měli byste se jich dotýkat jen tehdy, když je vybíráte v obchodě či na trhu, nakládáte/vykládáte z auta a vyřezáváte. Poté, co si vyberete tu nejkrásnější dýni, uchopte ji oběma rukama zespodu. Hlavně ji neberte za stonek – zlomený či jinak poškozený stonek znamená kratší životnost dýně.

Mastnota z vašich prstů může proces hniloby urychlit, takže se dýně dotýkejte jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Příliš agresivní zacházení s dýní může také vést k nežádoucím řezným rankám nebo promáčknutí, pokud dýni uchopíte příliš silně. V ideálním případě si postavte dýni na jedno konkrétní místo a tam ji nechte po celou sezónu – již s ní nemanipulujte.

dýně

Dýně berte vždy tak, jak je zobrazeno na obrázku. Zdroj foto: Pixabay.com – Pexels

Klíčem je umístění

Pokud máte v plánu nechat dýně venku, umístěte je na suché, stinné místo – jako je krytá veranda – na celou sezónu. Příliš mnoho slunce urychlí proces rozpadu dýně, stejně jako déšť. Vlhkost z deště může vést k plísním, což na okrasných dýních nikdo nechce! Navíc budou dýně na vaší verandě vypadat překrásně s další podzimní výzdobou.

Dopřejte jim koupel

Každou chvíli dopřejte svým dýním koupel, aby jejich kůra zůstala čerstvá. Smíchejte jeden díl bělidla s deseti díly vody ve velké nádobě a v tomto roztoku nechte dýně dvě minuty koupat. Vzhledem k tomu, že v roztoku bude plavat možná více dýní (pokud nemáte v plánu koupat pouze jednu), budete je muset občasně promíchávat, abyste se ujistili, že budou roztokem pokryty všechny strany. Poté nechte dýně zcela uschnout, než je vrátíte na určené místo.

Také se ujistěte, že základna stonku (horní a spodní část dýně, kde je prohlubeň), kde má roztok tendenci se shromažďovat, je suchá. Roztok bělidla a vody, který používáte v dýňové lázni, lze také následně použít jako denní sprej, aby zůstaly vaše dýně zdravé. Roztok tedy po použití nemusíte vylévat, stačí ho nalít do rozprašovací láhve.

dýně

Dýně vykoupejte ve speciální směsi, která prodlouží jejich životnost. Zdroj foto: Pixabay.com – Nick Magwood

Nechte je uschnout

Při vyřezávání dýně se ujistěte, že je vnitřek zcela bez dužiny a semínek. Než si vezmete vyřezávací nástroje, nechte dutinu uschnout. Vlhkost uvnitř dýně spárována s větší expozicí vzduchu od řezů, povede k rychlejší hnilobě.

Zvlhčujte, zvlhčujte, zvlhčujte

Zajistíte-li, aby byly vaše dýně řádně zvlhčené, udrží je to čerstvé po delší dobu. Přestože je vyřezávání dýní tradice, kterou většina z nás zná a miluje, bohužel se tím také urychluje proces rozkladu. Oxidace nastane, jakmile se dýně rozřízne a rychleji vyschne. Pokud se rozhodnete své dýně dlabat, prodlužte jejich životnost vetřením vazelíny kolem vyřezaných otvorů v dýni (oči, ústa a další). Pokud nemáte po ruce vazelínu, použijte olivový nebo kokosový olej.

dýně

Všechny vyřezané otvory potřete buď vazelínou a nebo olivovým olejem. Zdroj foto: Pixabay.com – Bany_MM

Vytvořte si dýňový sprej

Dalším způsobem, jak udržet kůru řádně zvlhčenou, je postříkat ji kondicionačním sprejem na bázi máty peprné. Chcete-li to provést, smíchejte mýdlo z máty peprné (k dostání na internetu) s několika kapkami esenciálního oleje z máty peprné. Máta peprná má protiplísňové vlastnosti, díky kterým budou vaše dýně měkké a hladké, pokud začnou schnout. Navíc zanechá máta peprná na vašem dýňovém strašákovi příjemnou vůni.

Odežeňte škůdce

Nedovolte, aby vaší dýni napadal hmyz. Bohužel i ona patří mezi zeleninu na které si škůdci chtějí pochutnat. Stejně, jako si rádi pochutnávají na rajčatech, cuketách a dalších produktech. Nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout škůdcům číhajícím na zemi, jako jsou mravenci a veverky, je mít dýně umístěné nad zemí. Postavte je proto na okenní parapet nebo je naskládejte na menší slaměný balík, což vašemu domovu vykouzlí dokonalou podzimní atmosféru!

Dýně, zejména vyřezávané, jsou obzvláště náchylné k ovocným muškám. Hlavní věc, která přitahuje ovocné mušky? Plíseň. To znamená, že prvním krokem k odstranění ovocných mušek je dýně správně vyřezat. Ujistěte se, že vnitřek dýně je opravdu zcela bez dužiny, což sníží pravděpodobnost vzniku plísní. Chcete-li mušky pochytat, umístěte vedle dýně otevřenou misku s trochou vína – ano, čtete správně. Vzhledem k tomu, že ovocné mušky přitahuje kvašené ovoce, víno bude sloužit jako vynikající návnada. Pokud si všimnete, že tento otravný hmyz stále poletuje kolem vašich dýní, umístěte poblíž nich pasti určené přímo na ovocné mušky.

dýně

Veverky dýně milují, proto je raději umístěte do výšky. Zdroj foto: Pixabay.com – Jim Ewoldsen

Vyhněte se svíčkám

Ačkoli blikající svíčka uvnitř vyřezávané dýně v noci působí slavnostně, je lepší se vyhnout plamenům v okolí vaší dýně či přímo uvnitř ní. Plamínek uvnitř dýně způsobí vysušení vnitřku, což znamená, že bude hnít rychleji. Místo toho raději použijte blikající svíčky na baterie (LED světla).

Nenechte svůj drahocenný čas a úsilí při vyřezávání dýní přijít vniveč. Pomocí těchto tipů zajistíte, že vám pečlivě vyřezané dýně vydrží mnohem déle.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist