Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

8 jednoduchých receptů na podomácku vyrobenou směs na sázení

Kvě 2213 Autor: Claudie Kornelová

Domácí zemina do květináčů se vyrábí velmi snadno a levněji, než koupené komerční pěstovací směsi. Zkombinováním několika ingrediencí můžete snadno vytvořit jakoukoli směs pro kteroukoli ze svých rostlin v květináčích. Recepty a domácí pěstovací směs mohou zahrnovat použití rašelinového mechu, perlitu, kompostu, písku, kokosového vlákna či kompostovanou dřevěnou kůru.

směs

Vyrobte si svou vlastní směs na pěstování. Zdroj foto: Unsplash.com – paul mocan

Tento článek je kompletním průvodcem pro výrobu domácí zeminy. Najdete zde také osm jednoduchých receptur pro pěstování sukulentů, pokojovek, orchidejí, keřů a pro řízkování.

Různé typy směsí na sázení

Můžete si vytvořit různé typy domácích směsí zeminy do květináčů, aby vyhovavaly vašim rostlinám. Přidání anorganických přísad, jako je perlit, písek nebo štěrk, zvyšuje odvodnění. Přidání více organických látek, jako je rašelina či kompostovaná kůra, dodá živiny a pomáhá při zadržování vody.

Zde je několik typů různých směsí:

Univerzální zemina do květináčů

Nejběžnější směsí zeminy je napůl rašelina a napůl perlit nebo písek (štěrk). Přidáním kompostované kůry můžete zlepšit konzistenci zeminy.

Zemina pro řízkování

Tato směs je sypká bez půdy, obsahující perlit, vermikulit nebo písek.

Zemina pro stromy a keře v květináčích

Jedná se o směs stejného množství rašeliny nebo kokosového vlákna s perlitem či hrubým pískem.

Zemina pro sukulenty

Zemina pro sukulenty by měla obsahovat vysoký podíl anorganických látek, jako je perlit, pemza nebo hrubý písek.

sukulenty

Zemina pro sukulenty by měla obsahovat například perlit. Zdroj foto: Unsplash.com – Art and Soil Bangalore

Zemina pro kaktusy

Zemina pro kaktusy obsahuje hlavně štěrk nebo drť s trochou rašeliny.

Zemina pro orchideje

Orchideje rostou nejlépe ve směsi bez půdy (zeminy) obsahující rašelinový mech, kůru a perlit.

Ingredience do sázecí směsi

Chcete-li s vyrobit vlastní sázecí směs, je dobré vědět, co každá ze složek dělá. Recept na sázení si pak můžete upravit tak, aby vyhovoval vašim pokojovým rostlinám, sukulentům, keřům nebo orchidejím.

Rašelinový mech

Rašelinový mech je primární složkou většiny komerčních a domácích směsí do květináčů. Rašelinový mech se skládá z organického materiálu, který se rozpadá po mnoho let. Výhody rašeliníku v sázecí směsi spočívá v tom, že zadržuje vlhkost, obsahuje živiny a je levný.

Je však dobré si uvědomit, že rašelina je kyselá. Budete tak možná muset upravit půdu v květináči pomocí vápence, abyste snížili kyselost půdy a vyrovnali úrovně pH. Rašelinový mech se někdy nazývá „rašeliník“, protože je většinou vyroben z rašeliníku, což je rostlina, která roste v bažinách.

Kokosové vlákno

Kokosové vlákno se vyrábí zpracováním vlákna, které pokrývá kokosové ořechy. Kokosové vlákno – také nazýváno kokosová rašelina – je hnědá, drobivá hmota podobná rašelině. Kokosové vlákno absorbuje vodu a může být užitečné při výrobě sázecí směsi a směsí bez zeminy. Na rozdíl od rašeliny má kokosové vlákno málo živin, má však neutrální hodnotu pH.

Kompost

Kompost se používá ve vlastnoručně vyrobené směsi pro sázení, jelikož je to vynikající doplněk půdy a do půdy také dodává základní živiny. Kompost obsahuje prospěšné mikroby, které podporují zdravý růst rostlin a prosperitu půdy. Kompost lze vyrobit z odlitků z červů, posekané trávy, listí či jiného organického materiálu. Pokud budete kompost kupovat, tak se zaměřte na organický, abyste měli jistotu, že neobsahuje toxické látky.

kompost

Kompost je jedním z nejlepších přídavků pro pěstování. Zdroj foto: Unsplash.com – Markus Spiske

Kompostovaná dřevěná kůra

Kompostované dřevěné štěpky jsou vynikajícím způsobem, jak upravit (vylepšit) směs na sázení pro zvýšení provzdušnění a přidáním živin. Volná směs půdy v květináči poskytuje kořenům rostlin více prostoru pro růst a absorbci dobrých vlastností půdy. Dřevěné štěpky zároveň pomáhají zadržovat vlhkost v zemině.

Perlit

Perlit je přírodní vulkanická látka, která zlepšuje drenáž v organických směsích pro pěstování. Perlit se vyrábí vystavením granulí extrémním teplotám. Tento proces vytváří malé bílé chipsy, které vypadají jako polystyrenové kuličky. Perlit je ideální pro půdu v květináčích – má neutrální pH, je lehký a levný.

Pemza

Pemza je látka získaná z roztavené lávy podobně jako perlit. Oba materiály jsou porézní a pomáhají zvýšit drenáž v půdě. Mnoho zahradníků doporučuje použít na vysoké rostliny raději pemzu než perlit, protože váží více. Pokud jde o cenu, pak je perlit levnější než pemza.

Vermikulit

Vermikulit je podobný perlitu, ale zadržuje více vlhkosti. Vermikulit je vhodnější přísada do zeminy pro pěstování rostlin bez zeminy, klíčících semen nebo kořenových řízků. Vyhněte se použití vermikulitu v půdě pro sukulenty či kaktusy.

Hrubý zahradnický písek

Hrubý písek pomáhá zlepšit drenáž v receptech na domácí výrobu sázecích směsí. Velká zrnka písku umožňují vodě volně protékat směsí, aniž by zadržovala vlhkost. Hrubý písek je ideální pro přidání do sukulentní zeminy a některých druhů kaktusových směsí. Vyhněte se použití jemného písku, protože může snížit odvodnění a vést k hnilobě kořenů pouštních rostlinek a sukulentů.

Mezi alternativy použití hrubého písku patří drcená žula, akvarijní štěrk nebo vápencová drť.

kaktus

Zahradnický písek si vaše rostlinky přímo zamilují. Zdroj foto: Unsplash.com – Minhaj Shafin

Vápenec

Vápenec je nezbytný pro vlastní receptury výroby domácí směsi pro zvýšení zásaditosti. Rašelina je kyselá a mnoho pokojových rostlin potřebuje k růstu neutrální nebo mírně zásaditou půdu. Přidejte vápenec do zeminy pro neutralizaci pH.

Hnojiva

Hnojiva jsou nezbytná pro domácí receptury výroby domácí směsi při přidání základních živin. Nejlepší druhy hnojiv pro pokojové rostliny jsou na organické bázi. Tato rostlinná „potrava“ pomáhá krmit rostliny všemi živinami, které potřebují k prosperitě a udržuje rostliny v květináčích zdravé. Příklady organických hnojiv jsou červí čaj, kompostový čaj, chaluha či rybí emulze.

červi

Vyzkoušet můžete také červí čaj. Zdroj foto: Unsplash.com – Robert Gunnarsson

Jak vyrobit DIY směsi na sázení

Vytváření vlastní zeminy z pohodlí domova je snadné. S několika základními ingrediencemi můžete jednotlivé části smíchat a vytvořit tak ideální pěstební mix pro každou rostlinku.

Univerzální směs na sázení

Univerzální směs obsahuje živiny pro pokojové rostliny, zadržuje určitou vlhkost a nedovolí, aby se půda příliš rozmočila.

Zde je recept na univerzální zeminu:

 • 2 díly rašeliny nebo kokosového vlákna
 • 1 díl kompostu
 • 1 díl perlitu nebo pemzy
 • 1 polévková lžíce mletého vápence, pokud použijete rašelinu

Směs pro řízkování

Pro řízkování je nejlepší směs bez zeminy, která kořenům poskytne dostatek kyslíku a prostoru pro růst.

Recept na směs pro řízkování:

 • 1 díl rašeliny nebo kokosového vlákna
 • 1 díl perlitu nebo hrubého písku

Alternativně můžete k zakořenění řízků použít navlhčený vermikulit. Vermikulit dobře zadržuje vodu a pomáhá udržovat řízky vlhké.

Směs pro začínající semínka (sazeničky)

Pěstování rostlin ze semen vyžaduje získání správného typu půdy pro sazenice. Tato směs by měla být lehká, dobře zadržovat vodu, ale zároveň rychle odvádět vodu při zalévání, aby nedošlo k příliš velkému zadržování.

Recept pro sazeničky:

 • 4 díly rašelinového mechu
 • ½ dílu perlitu nebo hrubého písku
 • ½ dílu vermikulitu
 • ¼ čajové lžičky vápence
sazeničky

Směs pro sazeničky je jednoduchá a mladé rostlinky ji velmi ocení. Zdroj foto: Unsplash.com – Markus Spiske

Zemina pro sukulenty

Sukulenty jsou rostliny odolné vůči suchu, které vyžadují rychle odtékající směs, přičemž si zadržují jen trochu vlhkosti.

Vlastní směs pro sukulenty:

 • 1 díl kompostu nebo kokosového vlákna
 • 1 díl perlitu
 • 1 díl zahradnického písku

Zemina pro kaktusy

Kaktusy vyžadují podobnou půdu jako sukulenty, ale s několika úpravami. Rostliny kaktusů v květináčích potřebují půdu, která je většinu času suchá.

Recept na kaktusovou směs:

 • 1 díl kompostu nebo kokosového vlákna
 • 1 díl písku nebo hrubého štěrku
 • 1 díl perlitu

Někteří lidé používají písek v kaktusové pěstovací směsi, to ale není ideální. Písek může být pro kaktusovou půdu příliš jemný a neumožňuje dostatečnou drenáž. Jediným typem písku, který můžete použít, by byl velmi hrubý zahradnický písek. Avšak drť, štěrk nebo drcené kamínky jsou mnohem lepší volbou pro kaktusovou půdu.

kaktus

Nezapomínejte také na své pichlavé přátelé. Zdroj foto: Unsplash.com – Thomas Verbruggen

Zemina pro orchideje

Orchideje mohou růst v prostředí bez půdy. Nejdůležitější je si zapamatovat, že jejich epifytní kořeny potřebují dostat dostatek vzduchu, aby absorbovaly vlhkost a živiny z prostředí.

Směs na orchideje:

 • 3 díly jedlové kůry
 • 1 díl nasekaného hrubého mechu
 • 1 díl perlitu

Zemina pro zeleninu a bylinky

Pěstování zeleniny a bylinek vyžaduje směsi s dostatkem živin a mikroorganismů, aby bylo možné vypěstovat zdravé a chutné jídlo.

Recept na směs pro zeleninu a bylinky:

 • 2 díly rašelinového mechu
 • 3 díly kompostu
 • 1 díl vermikulitu
 • 1 díl perlitu
 • 1 polévková lžíce vápence
 • organické hnojivo pro jedlé rostliny
bylinky

I bylinky potřebují speciální péči, aby vám hezky rostly. Zdroj foto: Unsplash.com – Markus Spiske

Zemina pro keře a stromky pěstované v květináči

Stromy a keře vyžadují podobnou směs pro pěstování, jako je u pokojových rostlin. Tento původní recept můžete vyzkoušet, pokud pěstujete stromy a keře v květináčích uvnitř domova.

Recept na směs pro stromky a keře:

 • 3 díly kompostu
 • 3 díly rašeliny nebo kokosového vlákna
 • 2 díly kompostované borové kůry
 • 3 díly perlitu
 • 2 díly hrubého zahradnického písku

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist