Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

4 jednoduché způsoby, jak zabránit tomu, aby vám hniloba na konci květu rajčat zničila úrodu

Srp 2228 Autor: Claudie Kornelová

Při pěstování vlastních rajčat je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se můžete setkat, hniloba na konci květů. Vše se zdá být v pořádku, zatímco sledujete, jak se drobné plody den ode dne zvětšují a pomalu dozrávají. Pak si ale všimnete měkkého místa na spodní straně rajčete, které zčerná. Hniloba na konci květu. Milovníci rajčat se mohou uklidnit, to není konec příběhu. Jistě, možná budete muset již napadené plody vyhodit do kompostu. Ale stále se vyvíjející rajčata na zdravých rostlinách se díky těmto čtyřem tipům mohou stát dokonalými plátky pro váš příští letní salát.

rajče

Vyhněte se problémům s rajčaty pomocí těchto jednoduchých tipů Zdroj foto: Unsplash.com – Aleksandr Malofeev

Co způsobuje hnilobu na konci květů?

Viníkem hniloby květů rajčat není brouk ani choroba. Tento problém rajčat, známý také jako spodní hniloba, je způsoben nedostatkem vápníku způsobeným suchem. Rajčata potřebují vápník ve všech aktivně rostoucích částech, od kořenů až po plody. Vápník se přenáší z místa na místo pomocí vody. Při nedostatku vody, například během sucha, se vápník nemůže dostat z kořenů až k vyvíjejícím se plodům, a proto dochází k hnilobě na konci květů.

Možná jste už slyšeli o domácích prostředcích na zvýšení obsahu vápníku, jako je sázení rajčat s tabletami antacid nebo vaječnými skořápkami v jamkách, aby se zabránilo hnilobě na konci květů. Tyto předměty sice vašim rostlinám neublíží, ale pravděpodobně na tom nic nezmění, protože většina půdy již obsahuje dostatek vápníku. Větším problémem je nedostatek vody, která by vápník přenesla do plodů. Půdní test však odhalí, zda vápník nebo jiné důležité živiny rostlinám chybí.

Nejnáchylnější jsou první rajčata sezóny, protože všechny části rostliny rychle rostou, takže je na vápník vysoká poptávka. Jak rostlina přesouvá vápník z kořenů, stonky a listy ho spotřebovávají jako první, takže občas ho nezbývá dost pro dozrávající plody, což vede k černé, kašovité hnilobě na konci květů.

rajče

Hnilobu způsobuje nedostatek vápníku. Zdroj foto: Unsplash.com –
Rens D

Jak předcházet hnilobě konců květů

Světlou stránkou hniloby na konci květů je, že se nejedná o chorobu, která by znamenala konec očekávané úrody rajčat. Není nakažlivá; rajče s příznaky se o problém „nepodělí“ se sousedem. Žádná chemická ochrana, například fungicidy, není účinná. Tento typ hniloby rajčat je jednoduše stav, který obvykle vyřeší, když vaše rostliny dostanou stálou půdní vlhkost. Použijte tyto 4 tipy, které vám pomohou zabránit hnilobě na konci květů.

Rostliny rajčat dobře zalévejte

Rajčata rostou nejlépe, když jim stačí asi centimetr vody týdně, ať už z dešťových srážek nebo ze závlahy. V případě potřeby doplňte dešťové srážky zaléváním rajčat pomocí hadice nebo konve. To je důležité zejména při pěstování rajčat v nádobách, kde mají tendenci rychleji vysychat.

Tip pro testovací zahradu: Abyste zabránili chorobám listů, vyhněte se namočení listů při zalévání. Ano, déšť samozřejmě rostliny namočí, což napomáhá šíření chorob. Čím více se vám podaří udržet listy suché, tím lépe.

rajče

Rajčatům dopřejte dostatek vody, ale pozor na namočení listů. Zdroj foto: Unsplash.com – Richard Rivas

Kolem rostlin rajčat přidejte mulč

Kolem základny rostlin rozprostřete 2 cm silnou vrstvu organického mulče. Dobře poslouží například sláma, posekaná tráva, nasekané listí nebo drcená kůra. Mulč pomáhá půdě udržet vlhkost, takže rostliny nebudou mezi zaléváním nebo deštěm tak rychle vysychat. Navíc pomáhá potlačit plevel.

Nepřehnojujte

Příliš mnoho hnojiva může způsobit, že rostliny porostou rychleji, než se jim podaří dostat vápník tam, kde ho potřebují pro zdravý růst. Rychlý růst může vést k hnilobě konců květů. Nejlepším způsobem, jak zvýšit obsah živin v půdě, je přidat na jaře před výsadbou do půdy 2 cm silnou vrstvu dobře rozloženého kompostu. Kompost pomalu uvolňuje živiny a zároveň zlepšuje strukturu půdy. Hnojivo používejte pouze v případě, že je to doporučeno na základě půdního testu, a dbejte na přesné dodržování pokynů na etiketě.

Péče o kořeny

Kořeny jsou nezbytné pro vstřebávání vápníku, který zabraňuje hnilobě na konci květů. Nenarušujte kořenovou zónu rajčat, aby rostlina mohla absorbovat maximum vápníku. Vyvarujte se okopávání a kopání v kořenové zóně rostliny a udržujte plevel na uzdě pomocí vrstvy mulče.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist