4 důvody, proč jsou žížaly důležité pro ekosystém a neměli byste se jich zbavovat
Žížaly nejsou jen malá zvířátka, která vidíte kolem. Přestože vás jejich fyzické vlastnosti nemusí oslovovat, hrají v ekosystému významnou roli. Studie ukázaly, že žížaly nejsou jen cosi neužitečného a plazícího se po zemi, jak si většina lidí může myslet. Pomáhají udržovat změny klimatu na uzdě, protože se živí mikroby, které žijí v půdě. Pojďme si nyní říct o 4 důvodech, proč jsou žížaly, tak velmi důležité pro ekosystém.
Mikroby, které žížaly tolik milují, absorbují rozpadající se hmotu a část trávícího procesu uvolňuje do země uhlíkové plyny. Jak se žížaly těmito mikroby živí, proces rozkladu redukuje uhlík více než samotné mikroby. Charles Darwin byl první osobou, která poznala, jak důležité jsou role žížal v ekosystému. Objevil to pomocí vápna a popela k testování žížal a výsledek, který zjistil, jak dobře žížaly látku absorbovaly, byl pozoruhodný.
Následně studoval žížaly ještě důkladněji dalších 40 let. Ze své studie vyvodil, že ochrana žížal je mnohem důležitější, než ochrana jiných zvířat. Když vezmeme v úvahu, jak důležitě přispívají k biologickým, fyzikálním a chemickým vlastnostem půdy. Jak budete číst dál, dozvíte se více důvodů, proč jsou žížaly pro ekosystém zásadní.
Odstraňují a opravují zeminu
Žížaly žijí převážně v půdě a mají některé významné výhody rozkládáním organické hmoty, která jí hnojí. Jsou to stvoření, která neustále potřebují jíst a vylučovat, a tím spolknout vedlejší produkt zvaný „červí odlitky“. Tento červí odlitek obsahuje velmi zdravé živiny, které poskytují bezpečnější stanoviště rostlinám i dalším organismům, které obývají půdu.
Když se žížaly pohybují, pomáhají uvolnit půdu a poskytují větší provzdušnění, což živinám usnadňuje přístup na povrch. Pohyb žížal z jednoho bodu do druhého dává Zemi více živin. To, ač se to může zdá neuvěřitelné, pomáhá snižovat eroze a záplavy.
Některé konkrétní druhy, jako jsou žížaly Octodrilus nalezené v rumunských Karpatech, pomáhají při minerálním zvětrávání půdy ovlivňováním mineralogie hlíny a tvorbou Illitu v zemi, což je proces, který bez žížal trvá déle.
Poskytují zdroj potravy pro další důležité druhy
Když mluvíte o potravinovém řetězci, zásadní roli hrají právě žížaly. Poskytují základní zdroj potravy bohatý na bílkoviny pro další významné druhy v ekosystému, jako jsou ptáci, žáby a ježci. Tím se dostáváme k otázce: čím se žížaly živí, aby poskytly takové živiny na pomoc ekosystému? Přirozeně mohou přežít samy tím, že se živí houbami a bakteriemi. Žížaly urychlují degradaci organické hmoty tím, že zvětšují povrchovou plochu zapojenou skrze rozmělňování.
Rostliny tak znovu využijí minerální živiny uvolněné tímto procesem po trávení. V potravinovém řetězci poskytují žížaly živiny pro rostliny i jiné organismy, což činí žížaly v ekosystému velmi významnými.
Pomáhají při regulaci vody
Tato stvoření ovlivňují půdní vodu úpravou pórovitosti půdy, ke které dochází skrze mikroporezitu a makroporezitu v uvedeném pořadí. Zvláštní konfigurace tvarů a velikostí pórů dává půdě schopnost ukládat nebo přenášet vodu různými způsoby. Existuje několik studií, které ukazují některé druhy žížal, které zvyšují rychlost filtrace vody.
Například ve středomořských půdách množství přítomných žížal ovlivňuje prosakování vody zemí. To znamená, že přítomnost červů, kteří mají vysokou schopnost perkolace, může snížit erozi půdy až o 50%. Endogeicky rozkládající se druhy v tropech hrají klíčovou roli tím, že zvyšují pórovitost infiltrace půdy a vody, což výrazně snižuje odtok.
Žížaly pomáhají při růstu rostlin
Žížaly nepomáhají jen při rozkladu, také stimulují růst rostlin. Důvodem je pohyb organismu půdou a budování organominerálních struktur s určitými fyzikálními, chemickými a mikrobiologickými vlastnostmi.
Blahodárné účinky žížal jsou dány zvýšenou výživou, dostupností vody, zlepšenou strukturou půdy, stimulací mikroorganismů nebo tvorbou mikrobů za účelem posílení růstu rostlin nebo případně přímou produkcí látek podporujících růst rostlin žížalami.
Žížaly jsou významné, protože mohou pomoci při sanaci kontaminované půdy. Využívání žížal k obnově ekosystémů, které byly zničeny těžbou, bylo také navrženo jako schůdná možnost podpory ekosystému.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.