12 věcí, které byste neměli nikdy nechat v rozpáleném autě
Zdravý rozum nám samozřejmě říká, že nikdy nesmíme nechat v rozpáleném autě miminka (a děti celkově), domácí mazlíčky a drahá zařízení. Věděli jste ale, že některé předměty každodenní potřeby, od opalovacích krémů až po umělecké potřeby, se v rozpálených vozidlech mohou poškodit? Abyste předešli zdravotním rizikům, technickým poruchám a dalším nepříjemným jevům, nezapomeňte odstranit těchto 12 položek předtím, než za horkého letního dne odejdete od zaparkovaného auta.
Elektronika
Skrýt elektroniku v autě sice může ochránit před případnými zloději, ale v žádném případě nezabrání poškození teplem. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám může negativně ovlivnit mechanismy vašeho telefonu, fotoaparátu, notebooku a USB disku. Pokud musíte mít pomůcky ve vozidle, uchovávejte je v polstrovaných pouzdrech mimo přímé sluneční světlo. Měly by být v pořádku, pokud teploty zůstanou pod 32°C.
Láhve na vodu
Existuje hned několik důvodů, proč je riskantní nechat plastové láhve s vodou zahřát. Zaprvé, vysoké teploty způsobují exponenciální růst bakterií kolem otvoru láhve, ze které někdo pil. Za druhé, plastové láhve jsou známými podpalovači, protože voda dokáže zesilovat sluneční světlo, dokud nebude dostatečně intenzivní, aby zažehlo plamen (ano, ačkoli se to zdá nemožné, tak se to skutečně může stát). A konečně, teplo může z některých plastových láhví v malých množstvích vyluhovat BPA, znečišťující látku napodobující estrogen. Postupem času může pití vody kontaminované BPA vést k hormonální nerovnováze, rakovině a dalším zdravotním problémům.
Opalovací krém
Většina opalovacích krémů se stává nestabilní a ztrácí účinnost právě při vysokých teplotách, takže je nejlepší hodit zpola spotřebovanou lahvičku do přihrádky.
Léky
Vysoká vlhkost a teploty nad 25°C mohou snížit účinnost léků. Pokud nadměrné teplo ovlivní lék používaný v naléhavých případech (jako jsou nitroglycerinové tabletky, které léčí bolest na hrudi a infarkty), může nastat život ohrožující situace. Důležité pilulky mějte v držáku na léky, abyste je měli vždy po ruce a nikdy je nenechali či nezapomněli v autě.
Nápoje
V rozpálených autech mohou zátky od vína prasknout přímo v láhvi, což způsobí, že víno uvnitř žlukne. Teplo může navíc po delší době ovlivnit chuť sody, džusu, alkoholu či jiných tekutin.
Potraviny
Chlazené položky, jako je maso, mořské plody a vejce by neměly být nechány venku déle než dvě hodiny. Pokud teplota stoupne nad 32°C, časový rámec se zkrátí na jednu hodinu. Vždy skladujte potraviny správně, abyste snížili riziko onemocnění přenášených potravinami.
Zapalovače
Teploty musí být extrémně vysoké, aby zapalovač explodoval. To je pravděpodobnější v létě, kdy teploty mohou způsobit expanzi chemikálií uvnitř těchto nádob. Před další vlnou veder odstraňte z vozidla všechny zapalovače, abyste zabránili ničivým požárům.
Plážové vybavení
Plánujete pobyt u vody či dovolenou na Mácháči? Jakmile dorazíte do cíle, okamžitě vyndejte vše z auta. Vlhké plavky a ručníky jsou živnou půdou pro kvasinky a bakterie, které mohou způsobit infekce močových cest. A co víc, plastové sluneční brýle se mohou v horkém autě roztavit a kovové rámy se mohou zahřát natolik, že vás popálí.
Rostliny
Přeprava rostlin ze zahrádkářství do vaší zahrady může být ošemetná záležitost, zvláště ve vedru, které je nechává zranitelné vůči dehydrataci a stresu. Nikdy neukládejte zeleň do kufru, místo toho umístěte rostliny na zadní sedadlo se zapnutou klimatizací a zastiňte je papírem nebo lepenkovou krabicí.
Umělecké pomůcky
Voskovky a pastelky změknou a roztaví se při teplotách nad 38°C a vytvoří na všem čalounění nechutné „umění“, kterého se jen tak nezbavíte. Navíc se barva ve spreji a jiné aerosoly mohou přetlakovat, což může vést k explozi. Propisky vždy přepravujte v sáčcích na zip, abyste zabránili skvrnám od inkoustu, a nikdy neschovávejte obrazy ani umělecká díla vašich dětí v rozpáleném autě, mohou se rozmazat díky vlhkosti.
Jídlo pro zvířátka
Stejně jako jídlo pro lidi, večeře vašeho čtyřnohého přítele změní složení, když je vystaveno letnímu horku, čímž se ještě navíc zvyšuje riziko otravy jídlem. Dopravte potraviny svého mazlíčka z obchodu přímo domů a neschovávejte pamlsky do přihrádky.
Baterky
Po uložení do rozžhaveného vozidla mohou baterie (včetně těch v elektronických zařízení) vytékat, ztrácet energii či prasknout. Proto byste se měli během léta dvakrát rozmyslet, zda si necháte v autě například baterku na baterie.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.