Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

12 nejvhodnějších mazlíčků, kteří se hodí pro bydlení v bytě

Bře 2205 Autor: Claudie Kornelová

Mnoho mazlíčků je kompaktních, tichých a nevyžadují venkovní prostor. Někteří jsou stejně zábavní a milující jako tradiční mazlíčci – kočky a psi. Tito mazlíčci jsou ideální pro bydlení v bytě, protože neruší sousedy a nepoškozují váš domov. Jako bonus navíc se vejdou jak do apartmánů, tak bytů a dalších menších obytných prostor.

zvířátko

Která zvířátka se ideálně hodí i do menších prostor? To se dozvíte v našem článku. Zdroj foto: Pixabay.com – nguyenhonstudio

Králíci

Existuje téměř 50 různých plemen králíků, které lidi chovají jako domácí mazlíčky. Většinou jde o velmi společenská zvířátka, která vám chtějí dělat společnost. Králíci jsou vhodnou volbou pro bydlení v bytě, protože je můžete snadno naučit chodit na záchůdek, jsou velmi čistotní (rádi se myjí) a jsou i relativně potichu. Mnoho lidí umožňuje svým králíkům se volně toulat po domácnosti, což je pro ně výborným způsobem, jak se protáhnout a zadovádět si. Jednou z nevýhod králíků je, že rádi žvýkají a kopou. Svůj domov budete muset proti králíčkovi zabezpečit tím, že se ujistíte, že nikde nejsou žádné odkryté šňůry a králíkovi umožníte, aby se toulal jen v místnostech bez koberců.

králík

Králíčci jsou mezi lidmi velmi oblíbená zvířátka. Zdroj foto: Pixabay.com – Hannes Edinger

Fretky

Fretky si rády hrají s lidmi či mezi sebou navzájem. Abyste vyhověli jejich hravé povaze, zajistěte jim velkou klec. Jsou skvělými obyvateli bytů, protože většinu dne spí, zatímco majitel je celý den pryč. Jsou to tichá stvoření, ale také se občas rády schovávají a provádí různé neplechy. Pokud zvažujete, že si je pořídíte, ujistěte se, že je váš dům důkladně chráněn, abyste zamezili jejich útěkům či nebezpečným úkrytům (například v troubě).

Krysy

Když se řekne krysa, většina lidí zrovna neskáče nadšením, jelikož si pod tím vybaví dlouhý ocas, nepříjemnou srst a různé nemoci. To je škoda, jelikož krysy jsou ve skutečnosti přátelská, tichá a inteligentní zvířátka. Díky malým rozměrům a relativně snadné péči jsou ideální pro menší domácnosti. Snadno se dají ochočit a často a rády se lidem jen tak povalují na ramenou či klíně. Pokud opustíte dům, krysy většinou většinu dne prospí. Nejaktivnější bývají v noci, ale i během dne se probouzí k interakcím.

krysa

Krysy sice nepatří mezi top oblíbená zvířátka, ale překvapí vás svou vysokou inteligencí. Zdroj foto: Pixabay.com – Karsten Paulick

Myši

Myši nevyžadují mnoho prostoru ani velkou klec. Jejich požadavky na velikost jsou jedním z důvodů, proč jsou skvělými mazlíčky do menších prostor. Jsou také tichými, mlsnými sebe opečovávači a je o ně relativně snadná péče. Mají vysokou inteligenci a je velmi zábavné pozorovat je při jejich hravém dovádění. I když jsou plaché, dají se snadno zkrotit, pokud se s nimi často a pravidelně manipuluje a ručně se krmí.

Křečci

Pronájmy bytů, které nepovolují zvířata, většinou přejí právě křečkům a ti jsou ideálním bytovým mazlíčkem, protože nevyžadují mnoho místa. Jsou tiší, čistí a nenároční na údržbu. Většina alergiků může žít v jedné domácnosti spolu s křečkem. Křečky lze snadno zkrotit pravidelnou manipulací. Vše, co potřebují, je dostatečně velká klec vybavená běhacím kolem, předměty na žvýkání, domkem (úkrytem), jídlem a vodou.

křeček

Křečkům dopřejte hlavně něco na okusování. Zdroj foto: Pixabay.com – Lichtpuenktchen

Morčata

Morčata touží po socializaci a obvykle se s nimi snadno manipuluje. Jako vokalizace vydávají „pištivý“ zvuk. Ten ale není dostatečně hlasitý, aby rušil sousedy okolo vás. Jejich bydliště mají také přijatelnou velikost. Tito hlodavci potřebují klec o něco větší, než mají křečci. Výška není rozhodující, jelikož nemají tendenci si stoupat na zadní. Velmi ocení čas strávený mimo jejich domov, kde se budou moci socializovat, zkoumat a hrát si. Stejně jako u ostatních domácích mazlíčků se nejdříve ujistěte, že se ve vašem domově nenachází žádné odkryté dráty či dřevěná svítidla a jiné.

Plazi

Plazi, jako menší ještěři a hadi, nejsou tak společenští jako savci, ale mohou být dobří pro malé prostory. Nedělají žádný hluk a jejich údržba je relativně snadná. Mezi druhy ještěrek, které jsou dobré pro začátečníky, patři gekoni leopardí, gekoni chocholatí, gekoni domácí a agamy. Mezi druhy hadů, kteří nevyžadují velké prostory patří kukuřičný had, korálovky a některé krajty.

had

Hadi jsou dokonalými tichými společníky, kteří nepotřebují extra péči. Zdroj foto: Pixabay.com – sipa

Ježci

Ježci nepotřebují obrovskou klec. Jsou to primárně noční zvířátka, takže jim nebude vůbec vadit, pokud budete přes den pryč. Ježci jsou tiší a produkují velmi málo srsti, což z nich činí dokonalé mazlíčky pro alergiky. Mají krotkou povahu a bývají spíše osamělí. V některých částech USA jsou ježci nelegální či vyžadují speciální povolení.

Žáby

Mnoho druhů žab nevyžaduje příliš prostoru, takže jsou ideální pro malé byty. Pokud hledáte mazlíčka na kterého chcete pouze koukat a nebo ho mít někde vystaveného, tak je žába pro tyto účely perfektní. Patří mezi mazlíčky s nízkou údržbou, jelikož jí jen několikrát týdně. Existuje několik druhů domácích žab: vodní žáby (Drápatka vodní), polovodní žáby (kuňka), rosničky, a velké, ale usedlé žáby (Rohatka cranwellova). Některé žáby „zpívají“, takže nejsou úplně tichým mazlíčkem, ale zvuk není dostatečně hlasitý, aby ho mohli slyšet sousedé.

žába

Stejně tak žáby, které nezaberou mnoho místa a zároveň vám zkrášlí obydlí. Zdroj foto: Pixabay.com – JillWellington

Rak poustevníček

Raci poustevníčci jsou mazlíčci s nízkým závazkem. Jsou skvělí pro bydlení v bytě, protože nevytvářejí žádný hluk, jsou hypoalergenní a nenároční na údržbu. Ráčky poustevníčky je zajímavé sledovat, přecházejí totiž z jedné skořápky k druhé. Jsou společenští a nejlépe se jim daří, když jsou v akváriu umístěny s jinými raky poustevníčky – pokud je jejich nádrž dostatečně prostorná.

Tarantule

Ano, toto zvířátko nebude ideálním mazlíčkem pro lidi, kteří trpí arachnofobií. Pokud ale patříte mezi fanoušky pavouků, tarantule může být fascinujícím doplňkem vašeho domova. Jsou to velmi tišší společníci a nepotřebují ani nijak extrémně velké akvárium. Jsou nenáročné na údržbu a jídlo jim stačí podávat jen každý druhý den. Dokonce jim ani nevadí, pokud nejste okolo. Přestože je jed tarantule jen mírně toxický (podobá se včelímu bodnutí), tak byste s ním neměli nijak manipulovat.

tarantule

Tarantule bývají dobrými společníky, jen si musíte dát pozor, aby vám neutekla. To by sousedy jistě nepotěšilo. Zdroj foto: Pixabay.com – Stelogic

Činčila

Činčily jsou malí hlodavci s hravými osobnostmi. Jsou výbornými obyvateli bytů, jelikož jsou čistotné a relativně bez zápachu. Opět se jedná o noční tvory, takže pokud přes den nebudete doma, jim to vadit nijak nebude. Pokud s nimi budete jemně zacházet již od mladého věku, vytvoří si s vámi velmi silné pouto.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist