Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

11 nejjedovatějších květin, které vás mohou usmrtit

Kvě 2129 Autor: Claudie Kornelová

Jejich květy jsou okouzlující a něžné. Přitahují naše pohledy a mnozí z nás se jich třeba touží i dotknout, ale to vám nedoporučujeme. Jsou totiž jedovaté, a tak vám mohou způsobit kožní reakci, v tom horším případě dokonce smrt. Představujeme vám 11 nejjedovatějších květin, které si možná pěstujete v zahradě i vy.

vistárie

Vistárie patří mezi jedovaté rostliny. Zdroj foto: Pixabay.com – Couleur

Konvalinky

Její drobounké kvítky jsou obdivuhodně krásné. Pakliže by nedopatřením došlo ke konzumaci kvítků či listů konvalinek, skončili byste v nemocnici se závratěmi nevolností, vyrážkou či průjmem, v tom horším případě byste mohli i zemřít. Tato rostlina je totiž plná toxických sloučenin nazývaných srdeční glykosidy, které způsobují otravu v každém živém organismu. Proto konvalinky obdivujte jen zpovzdálí, a hlavně si je nespleťte s medvědím česnekem. Jejich listy si jsou velice podobné.

Skočec obecný

Skočec obecný je považovaný za jednu z nejjedovatějších rostlin světa. Ačkoliv je ricinový olej, který obsahuje, velice důležitou součástí nejrůznějších léčebných tinktur, samotná rostlina vás dovede zabít. Právě semena této rostliny obsahují vysoce toxický protein ricin, který zvláště pro malé dítě představuje smrtelné nebezpečí. Jeho konzumace vyvolá těžký průjem, zvracení a následně naprostou dehydrataci organismu.

skočec

Skočec je považován za nejjedovatější rostlinu na světě. Zdroj foto: Pixabay.com – DEZALB

Rebarborové listy

Stonky rebarbory jsou nedílnou součástí chutných koláčů. Ovšem pozor na rebarborové listy. Jejich konzumace způsobuje selhání ledvin a v důsledku toho i totální selhání organismu.

Náprstník

Nenechte se očarovat krásou těchto květin. Jejich zvonovité květy a bobule obsahují sloučeninu používanou k léčbě srdečního selhání. Mějte se proto před nimi na pozoru. Jejich konzumace se dá přirovnat neregulované konzumaci dávky léků na srdce.

náprstník

Náprstník osahuje jedovaté bobule. Zdroj foto: Pixabay.com – pasja1000

Vistárie

Nádherná plazivá vistárie vás uchvátí. Pro lidi příliš nebezpečná není, avšak její semena, která se ukrývají v podlouhlých luscích jsou vysoce toxické pro psy, kočky a koně. Pakliže váš domácí mazlíček zvrací, má těžký průjem a je apatický, ihned se s ním vydejte k veterináři.

Lilie

Třebaže lilie patři mezi velmi oblíbené květiny, nesmí dojít k jejich konzumaci. Zejména tedy u zvířat, především pak u koček. Pozření, byť jen maličkého množství může vést k akutnímu selhání ledvin vašeho mazlíčka a následně smrti.

lilie

Lilii nesmí konzumovat především zvířata. Zdroj foto: Pixabay.com – pixel2013

Difenbachie

Pakliže nedopatřením zkonzumujete vy či vaše dítě difenbachii nebo také sloní ucho, hrozí, že se udusíte. Tato květina totiž obsahuje toxiny, které způsobují otok dýchacích cest. Dokonce i otírání jejich listů může vyvolat svědění či pálení kůže.

Narcis

U této rostliny jsou nejjedovatější cibulky. Proto, máte-li psa či kočku, kteří rádi hrabou, zvažte, zda je opravdu dobré mít tuto květinu zasazenou v zahradě. Požití cibulek v živém organismu vyvolává zvracení, průjem, třes, křeče a srdeční arytmii.

narcis

Narcis může způsobit srdeční arytmii. Zdroj foto: Pixabay.com – Capri23auto

Hortenzie

Tyto mezi lidmi tolik oblíbené květiny obsahují, a pozor, to není vtip, kyanid. Stačí spolknout několik okouzlujících květů a účinky hortenzie budou fatální.

Oleandr

Jen minimální konzumace této rostliny bývá fatální. K nedozírným následkům stačí jen jediný list. Dostaví se ospalost, zpomalení srdeční frekvence a třes.

oleandr

Oleandr má krásně sytou barvu. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans Braxmeier

Rododendron a azalka

Rododendrony jsou chloubou mnoha zahrad, včetně těch zámeckých, též azalky. Jsou však vysoce toxické. Jejich květy, listy i stonky po požití způsobují prudké bolesti břicha, potíže s dýcháním, paralýzu, kóma a následně smrt.

Výše uvedené květiny a keříky obdivujte, kochejte se jejich krásou, avšak vyvarujte se bližšího kontaktu s nimi. Někdy stačí jen chvilka nepozornosti a může dojít k fatální chybě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na 11 nejjedovatějších květin, které vás mohou usmrtit
  • jarmila Šromová 24.6.2022 (11:31)

    blahočet

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist