Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

10 zajímavých faktů o bílých kočkách aneb Věděli jste například, že se mohou na sluníčku spálit?

Dub 2328 Autor: Claudie Kornelová

Měkké, sněhové a tak roztomilé čistě bílé kočky jsou jedny z nejkrásnějších (a nejrozkošnějších) děl kočičího umění. Na rozdíl od šedých nebo černých koček (tím neurážíme tato plemena), které se mohou snadno skrývat ve stínu, kočku s bílou srstí, která prakticky září, jen těžko přehlédnete. Všimněte si, že bílé kočky nejsou specifickým plemenem, ale mnoho různých plemen koček může mít bílou srst, která se liší délkou. V neposlední řadě mohou mít bílé kočky různé barvy očí, i když mnohé mají nádherné modré oči, nebo dokonce oči dvou různých barev.

kočka

Bílé kočky mají – oproti černým kočkám – přinášet štěstí. Zdroj foto: Unsplash.com – Alyona Bogomolova

Ačkoli každá kočka má svou jedinečnou krásu, mystiku a zajímavou historii a zvyky, bílé kočky mají mnoho skutečností specifických pro jejich srst. Shromáždili jsme pro vás několik zajímavých faktů, díky kterým poroste váš obdiv k těmto kočkovitým šelmám.

Mnoho různých plemen může mít zcela bílou srst

Stejně jako kočky kalikové a želvovinové nejsou ani bílé kočky spojeny s určitým plemenem. Čistě bílou srst může mít mnoho různých plemen – jak dlouhosrstých, tak krátkosrstých – včetně peršanek, tureckých angor, amerických krátkosrstých, siamských a devonských rexů.

Co je tedy příčinou jejich zcela bílé srsti? Pokud má kočka dominantní gen W, známý jako maskovací gen, „skryje“ všechny ostatní geny pro barvu a vzor srsti v genetické výbavě kočky, což vede ke sněhově bílé srsti.

Bílé kočky mohou mít velmi unikátní barvy očí

Věděli jste, že barva kočičích očí souvisí s produkcí melaninu v těle? Proto mají bílé nebo světlé kočky často světlé oči. Zcela bílé kočky mohou mít různě nápadné barvy očí, například modrou, zelenou, žlutou, oranžovou nebo dokonce kombinaci barev.

kočka

Bílé kočky mohou mít mimo jiné různobarevné oči. Zdroj foto: Unsplash.com – Didssph

Mnoho (ale ne všechny) bílých koček je hluchých

Stejné genetické faktory, které bílým kočkám propůjčují sněhovou srst a jedinečné zbarvení očí, mohou u mnoha kočiček způsobit také úplnou nebo částečnou hluchotu. To je obzvláště pravděpodobné u bílých koček s modrýma očima, protože genetika spojená s bílou srstí souvisí také s hluchotou. U bílých koček s jedním modrým okem a jedním okem jiné barvy není neobvyklé, že ucho na „modré straně“ neslyší, zatímco ucho na druhé straně slyší normálně.

Pokud je vaše kočka částečně nebo úplně hluchá, musíte přijmout několik opatření, abyste ji ochránili. Dávejte pozor, abyste je nevyplašili, a ke komunikaci používejte spíše vizuální než slovní znaky. Částečně hluchou nebo zcela hluchou kočku je také nejlepší držet stále uvnitř; mohla by mít problém vyhnout se nebezpečí nebo se chránit před potenciálními predátory.

Bílé kočky nejsou albínky

Ačkoli vám to tak může připadat, tak kočky s bílou srstí nejsou albíni. Je tu jeden zásadní rozdíl: Bílé kočky mají prostě gen pro bílou srst, zatímco albinismus je genetické onemocnění, jehož výsledkem je úplný nedostatek barevné pigmentace kůže, srsti a očí.

Nejjednodušší způsob, jak určit, zda je kočka albín, je podívat se na její oči. Jak již bylo uvedeno, bílé kočky mohou mít širokou škálu barev očí. Kočky albíni však mají často oči velmi bledě modré, růžové nebo červené (jejich oči nejsou ve skutečnosti růžové nebo červené; odraz světla od cév v očích jim pouze dodává tento vzhled).

kočka

Bílé kočky nejsou, ačkoli se to tak může zdát, albínky. Zdroj foto: Unsplash.com -The3dragons

Bílé kočky se mohou spálit od slunce

Stejně jako u lidí je i u koček se světlou nebo bílou srstí zvýšené riziko vzniku úpalu – zejména na uších, očních víčkách a nose. Protože jsou bílé kočky náchylnější ke spálení, je u nich také vyšší riziko vzniku spinocelulárního karcinomu nebo rakoviny kůže.

Proto je nesmírně důležité podniknout správné kroky k ochraně světlé kůže vaší kočky před poškozením sluncem:

  • Pokud se vaše kočka ráda opaluje, snažte se omezit pobyt u světlých oken mezi 10. a 16. hodinou, kdy je slunce nejsilnější.
  • Zvažte investici do těžších závěsů nebo žaluzií, které pomohou blokovat nebo omezit UV záření pronikající okny.
  • Máte venkovní kočku nebo žijete v oblasti, kde je slunce mimořádně silné? Poraďte se se svým veterinářem o voděodolných opalovacích krémech určených k ochraně citlivé kůže koček.

Bílé kočky jsou považovány za šťastné

Na rozdíl od údajně nešťastných černých koček symbolizují bílé kočky v kulturách po celém světě štěstí a bohatství.

Známá japonská kočka Beckoning Cat (známá také jako Maneki Neko) je nejčastěji zobrazována jako bílá kočka. Tyto figurky, které vznikly někdy kolem roku 1870, se umísťují u vchodů do domů a podniků, aby přinesly štěstí.

kočka

Jejich bílá barva má přinášet štěstí. Zdroj foto: Unsplash.com – Echo

V Bílém domě žilo mnoho bílých koček

Jak příhodné, že? Několik prezidentů Spojených států mělo během svého funkčního období bílé kočky, které se proháněly po Bílém domě.

  • Rutherford B. Hayes, Gerald Ford a Jimmy Carter, devatenáctý, osmatřicátý a devětatřicátý prezident, měli siamské kočky (ačkoli mnohé siamské kočky nejsou zcela bílé, většina jejich srsti je bílá).
  • William McKinley, 25. prezident, měl dvě turecké angory se stejně exotickými jmény: Enrique DeLome a Valeriano Weyler.

Bílé perské kočky jsou nejoblíbenější

Bílé kočky jsou nádherné – o tom není pochyb! Ale nejnápadnější a nejpodivuhodnější bílou kočkou jsou zřejmě perské kočky. Jejich dlouhá, hedvábná srst a velké, výrazné oči vypadají velmi elegantně. Není proto divu, že zdobí kalendáře s kočičí tematikou a etikety krmiv pro domácí mazlíčky.

Pokud však máte doma bílou peršanku, víte, že pravidelná péče je klíčová. V opačném případě budete mít v rukou spíše ušmudlanou, šedou kouli než vzornou, čistou kočičku!

kočka

Není žádná náhoda, že bílé peršanky jsou nejoblíbenějším plemenem. Zdroj foto: Unsplash.com – chanroro

Čistě bílé kočky jsou nejméně časté

Existuje mnoho barev kočkovitých šelem, a všechny jsou krásné. Kočky mohou mít mnoho vzorů srsti, včetně tabby, tuxedo, calico a želvovinové. Mezi jednobarevnými kočkami je však čistě bílá barva srsti nejméně častá.

Bílé kočky jsou vnímány jako plaché

Přestože každá kočka má jedinečnou osobnost, lidé často rádi zobecňují různé barvy koček a jejich povahové typy. Mezi nejčastější obecné charakteristiky patří, že želvovinové kočky mají hodně „postoje“, zrzavé kočky jsou společenské a přátelské a černé kočky jsou výjimečně milující. V souladu s tím se často říká, že bílé kočky jsou o něco plašší a klidnější než ostatní barvy.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist