Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

10 tipů, jak správně používat myčku nádobí

Čvc 1701 Autor: Redakce

Myčka nádobí se v mnoha domácnostech již zabydlela a je brána jako samozřejmá součást kuchyňské linky. Je však dobré dodržet pár zásad, aby sloužila co nejlépe a především co nejdelší dobu.

1.   Pozor na silně znečištěné nádobí

Kvalitní myčka si bez větších problémů poradí i se silně znečištěným nádobím. Přesto dávejte pozor na větší zbytky jídla, které zůstávají na nádobí, a zbytečně zanášejí filtry myčky. Zbytky jídel je proto lepší nejprve alespoň seškrábnout.

2.   Udržujte myčku v čistotě

K čištění myčky existuje mnoho přípravků, které ji dovedou účinně zbavit nečistot i vodního kamene. Můžete také vyzkoušet některé domácí způsoby, jako je použití jedlé sody, případně octa. Doporučuje se také alespoň dvakrát ročně pustit myčku prázdnou, pouze s čistícím prostředkem.

3.   Používejte kvalitní kapsle

Používejte kvalitní čisticí prostředky, které kromě klasického umytí nádobí zabrání i usazování vodního kamene. Vždy také dodržujte správné dávkování. Správné použití kvalitních mycích prostředků múže zajistit bezproblémový chod na mnoho let.

tablety do mycky

Tip: Chcete u nové myčky 3 měsíce na vyzkoušení a k tomu 5 měsíců mytí zdarma? Podívejte se na myčky nádobí od výrobce Gorenje.

4.   Čtěte návod k obsluze

Pečlivě si přečtěte přiložený návod k obsluze, díky kterému se dozvíte, jak správně o daný typ spotřebiče pečovat. Poradí vám, jak s ním efektivně zacházet a čeho se naopak vyvarovat.

5.   Pozor na tvrdost vody

Pro delší životnost myčky je dobré zjistit, jak tvrdá voda teče u vás doma. Nejsnazší způsob je použití testovacích pásků, které naleznete například v obchodě s akvaristickými potřebami. Na základě výsledku je pak třeba do myčky přidat například sůl, či prášek na změkčení. Moderní myčky však změří PH samy a vhodně namíchají potřebné složky tak, aby byla myčka co nejméně poškozována.

mycka

6.   Myčku pouštějte na noc

Většina dodavatelů elektřiny nabízí na noční provoz nižší sazbu. Nejvíce ekonomické je tedy puštění mycího programu na noc.

7.   Nejdříve velké nádobí

Ty největší kusy nádobí vkládejte do myčky jako první a zbytek místa zaplňte menším nádobím. Sklo, hrnečky a další drobný porcelán rozložte do horního koše, větší talíře, mísy nebo hrnce uložte do spodních přihrádek. Tímto způsobem docílíte maximálně efektivního zaplnění myčky.

Tip: Pokud je vaše myčka silně znečištěná, nalijte do ní litr octa a zapněte mycí program s nejvyšší možnou teplotou vody. Obyčejný ocet myčku krásně vyčistí.

8.   Talíře vždy stejným směrem

Větší talíře patří vždy do spodní přihrádky. Jsou-li držáky na nádobí nasměrovány ze stran do středu, vkládejte tak i talíře a to vypoulenou stranou ke stěnám myčky. Menší talířky by měly být před těmi většími. Podšálky můžete mýt i v horním koši, ale stejným způsobem, tedy vrchní stranou ke středu myčky.

9.   Pozor na nože a příbory

Nože, příbory a další ostré předměty vždy vkládejte do příslušných košíků tak, aby jim bylo při mytí zabráněno v pohybu. Vkládejte je vždy rukojetí nahoru a při manipulaci s nimi jednejte opatrně. Dobré umístění ostrých předmětů zabrání případnému zranění i poškození myčky samotné.

    10. Pravidelně čistěte filtry

Alespoň dvakrát za rok podle návodu k použití vyčistěte všechny filtry myčky. Významně tak prodloužíte její životnost a předejdete jejich postupnému ucpání.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist