Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zimní výměna pneumatik na autě: Jak pneumatiky vyčistit a správně skladovat, aby vydržely co nejdéle?

Lis 2304 Autor: Claudie Kornelová

Výměna pneumatik je běžnou údržbovou činností, která má zásadní vliv na bezpečnost a výkon vašeho vozidla. Když se pneumatiky střídají mezi letními a zimními verzemi, je důležité nejen provést samotnou výměnu, ale také se postarat o to, aby pneumatiky, které se aktuálně nepoužívají, zůstaly v co nejlepším stavu. V tomto článku se podíváme na to, jak pneumatiky vyčistit a správně skladovat, aby vydržely co nejdéle a zachovaly své vlastnosti.

pneu

Správné skladování pneumatik je důležité pro zachování jejich tvaru. Zdroj foto: Pixabay.com – Myléne

Důležitost údržby pneumatik

Pneumatiky jsou jediným spojením mezi vozidlem a vozovkou, což z nich činí kritickou součást provozuschopnosti a bezpečnosti vozidla. Správná péče o pneumatiky je nezbytná pro udržení dobrého tahu, stability a brzdného účinku vašeho vozidla. Když se pneumatiky správně udržují, prodlužuje se jejich životnost a minimalizuje riziko nehod.

Jak vyčistit pneumatiky

Čisté pneumatiky nejen lépe vypadají, ale také lépe fungují. Pravidelné čištění pneumatik může odstranit nečistoty, oleje a zbytky z vozovky, které by mohly ovlivnit jejich výkon. Zde je postup, jak je správně vyčistit.

Potřebné nástroje a materiál:

 • Voda
 • Mýdlo pro nádobí
 • Kartáč nebo houba na pneumatiky
 • Studená voda na opláchnutí

Postup:

 • Připravte pneumatiky: Před začátkem čištění pneumatiky zkontrolujte (i případné poškození), abyste se ujistili, že v nich nejsou trhliny nebo viditelné problémy.
 • Opláchněte pneumatiky: Nejprve pneumatiky opláchněte vodou, abyste odstranili volné nečistoty a prach. Můžete použít hadici nebo kbelík vody.
 • Připravte čisticí roztok: Smíchejte vodu s prostředkem na nádobí. Tento roztok pomůže odstranit oleje a zbytky z pneumatik.
 • Čistěte pneumatiky: Naneste čisticí roztok na pneumatiky a použijte kartáč nebo houbu k jejich důkladnému vyčištění. Zaměřte se na bočnice, drážky a dezény. Mýdlová pěna by měla odstranit většinu nečistot.
 • Opláchněte pneumatiky: Pneumatiky opláchněte studenou vodou, abyste odstranili zbytky mýdla. Ujistěte se, že všechno mýdlo je z pneumatik odstraněno.
 • Usušte pneumatiky: Nechte pneumatiky dobře usušit. Můžete je nechat stát na slunci nebo je otřít hadříkem.
 • Pneumatiky jsou připraveny: Po dokončení čištění jsou vaše pneumatiky připraveny k uskladnění nebo instalaci na vozidlo.
pneu

Jejich čištění je klíčové. Zdroj foto: Pixabay.com – Gerald Oswald

Jak a kde správně skladovat pneumatiky

Správné skladování pneumatik je klíčové pro zachování jejich životnosti a výkonu. Když se pneumatiky zrovna nepoužívají, měly by být umístěny na vhodném místě, které splňuje několik důležitých kritérií:

 • Chladné a suché místo: Pneumatiky by měly být skladovány na chladném a suchém místě, kde nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření ani vysokým teplotám. Příliš vysoké teploty mohou způsobit, že se guma zhorší, což může zkrátit životnost pneumatik.
 • Místo chráněné před světlem: Pneumatiky by neměly být vystaveny přímému slunečnímu světlu, jelikož UV záření může poškodit gumu a ovlivnit jejich výkon.
 • Dobře větrané místo: Místo, kde skladujete pneumatiky, by mělo být dobře větrané. To pomáhá předejít hromadění vlhkosti, která by mohla způsobit korozi na discích nebo deformaci pneumatik.
 • Místo mimo dosah olejů a chemikálií: Pneumatiky by neměly přijít do styku s oleji, benzínem nebo jinými chemikáliemi, protože tyto látky mohou poškodit gumovou směs pneumatik.
 • Plochá podlaha: Pneumatiky by měly být uloženy na ploché a stabilní podlaze. To jim pomůže udržet svůj tvar a zabrání deformacím.
 • Otočení pneumatik: Pokud máte více než jednu sadu pneumatik (například letní a zimní), měly by být skladovány v svislé poloze nebo zavěšeny na speciální držáky. To pomáhá zabránit deformacím.
 • Značení pneumatik: Je také užitečné označit pneumatiky tak, aby bylo snadné určit jejich pozici a rotaci, pokud máte více sad.
auto

S výměnou a uskladněním nečekejte. Zdroj foto: Pixabay.com – Stefan Schweihofer

Kdy provádět výměnu pneumatik

Výměna pneumatik by měla být prováděna v souladu s místními zákony a požadavky na zimní vybavení. Většina lidí provádí výměnu mezi letními a zimními pneumatikami dvakrát ročně, ale intervaly se mohou lišit v závislosti na klimatických podmínkách vašeho regionu.

Nejlepší je vždy konzultovat se svým mechanikem nebo odborníkem na pneumatiky, aby se určilo nejvhodnější období pro výměnu v závislosti na konkrétních potřebách vašeho vozidla.

Závěr

Správná péče o pneumatiky je nezbytná pro zachování bezpečnosti a výkonu vašeho vozidla. Vyčištění pneumatik po výměně a jejich správné skladování jsou klíčovými kroky k zachování jejich životnosti. S tímto postupem můžete prodloužit životnost svých pneumatik a udržet své vozidlo v optimálním stavu. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat tlak vzduchu a provádět vyvážení a nastavení náprav, aby vaše pneumatiky pracovaly co nejlépe.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist