Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zazimujte vaše chaty nebo chalupy včas!

Lis 1314 Autor: Redakce

zazimovani chalupyZima a mráz už pomalu klepou na dveře a většina z těch, kdo využívá rekreační chaty a chalupy jenom v letní sezóně, je opouští a připravuje k zimnímu spánku. V následujícím článku si připomeneme, co všechno je třeba dělat pro správné zazimování, aby naše milovaná letní sídla nepoškodily mrazy, sníh nebo třeba zloději. Co tedy dělat před posledním uzamčením, abychom našli naši chatu nebo chaloupku na jaře v pořádku?

Voda je pro chatu v zimě nebezpečný živel

Pokud jsme již uklidili zahradu a okolí objektu, shrabali listí, vyčistili zahradní a pracovní nářadí a tak dále, je na řadě samotná stavba. V první řadě je nejdůležitější uzavřít přívod vody a vypustit ji ze všech trubek i bojleru, aby když bude mráz, zmrzlá voda potrubí neponičila. Při samovytápění chalupy kotlem nebo krbovou vložkou musíme vodu vypustit i z radiátorů. Samozřejmě zkontrolujeme, zda v kamnech nebo krbu nezůstaly žhavé uhlíky. Tam kde nejde voda vypustit, snížíme riziko zamrznutí přidáním kuchyňské soli nebo denaturovaným lihem. Vodu vylijeme ze všech sudů a nádob a nezapomeneme na okapy, ve kterých se voda často drží. Když už jsme u okapů, vyčistíme je od všeho listí a jiných cizích předmětů, aby na jaře při tání sněhu mohla voda protékat nebo aby nepopraskaly.

Střecha, půda i sklep jsou třeba zkontrolovat

Velmi důležité je ověřit, jestli do chaloupky nebo chaty někudy nezatéká a jestli přesahy jsou dobře podbité. Kdybychom našli podezřelé místo, lépe je obrátit se na odborníka. Zkontrolujeme i hromosvod a komín, a pokud je komín otevřený, přikryjeme ho, aby nám do něj nepršelo. Jestli skladujeme na půdě či ve sklepě spoustu starého harampádí, více než pravděpodobné je, že se místo stane domovem pro myši. Proto nepotřebné věci vyhodíme a ostatní uložíme do beden. Pro jistotu můžeme umístit pastičky na myši nebo zvukový odpuzovač. Všechny otvory je dobré utěsnit, aby se případní nezvaní zvířecí návštěvníci dovnitř vůbec nedostali.

Okna a dveře

Starší stavby, tedy i většina chalup, mají okna se zakytovanou skleněnou výplní. Před zimou zkontrolujeme, jestli tabulky v rámu pořádně drží, silný vítr by mohl v opačném případě okno rozbít. I barevný nátěr by měl být nepoškozený, aby mráz a sníh okenní rámy nepoškodil. Mrazuvzdorný lak následkům zimy zabrání. Dveře chaty by měly zajistit její bezpečnost, proto si můžeme buď pořídit bezpečnostní dveře, mříže, nebo alespoň bezpečnostní zámky. I zavřené okenice mohou zloděje odradit.

Pro zvýšení bezpečnosti lze nainstalovat i certifikované bezpečnostní systémy, elektronické nebo mechanické. Samozřejmě je nutné chalupu pojistit, jak proti zlodějům, tak i proti požáru. Pro jistotu na zimu odvezeme domů všechny cenné předměty a všechny předměty, které by mohly zloději usnadnit vniknutí do objektu, schováme pod zámek.

Ostatní užitečné rady

Častým problémem jsou plísně a vlhkost. Na místa náchylná na plíseň aplikujeme postřik nebo nátěr. Nejvhodnější jsou dezinfekční přípravky s chlorem, který zničí všechny nechtěné mikroorganismy. Proti vlhku je možné bojovat i pomocí pohlcovače vlhkosti.

Ledničku i mrazák vyprázdníme a odmrazíme. Vyčistíme ji a umyjeme octovou vodou a přes zimu ji necháme otevřenou. Všech zbytků jídla ve spíži a jinde se zbavíme, aby se nám vevnitř nerozmnožily myši nebo jiní hlodavci. Klidně opět rozmístíme pastičky. Z peřin a polštářů sundáme povlečení a všechno špinavé prádlo odvezeme. Do skříní vložíme prostředky proti molům. Pokud máme na podlaze koberce a kožešiny, položíme je na vyvýšené místo, aby od podlahy nenavlhaly.

Zámky a panty bychom měli namazat nemrznoucím silikonem, a kdybychom se chtěli v zimě vypravit na kontrolu chalupy, je dobré mít někde připravený rozmrazovač zámků a sůl na posyp, písek, lopatu a hrablo, abychom se do chaty v pořádku dostali. Také se vyplatí dát před dveře dřevěnou desku v úhlu asi 45 stupňů, pro umožnění přístupu dovnitř, kdyby byly dveře zavalené sněhem. Není od věci mít připraveno pár polínek pro případnou potřebu zatopení při zimní návštěvě naší chaty nebo chalupy.

Když máme chaloupku řádně zazimovanou, můžeme se těšit na to, až ji na jaře opět začneme využívat a radovat se z toho, že díky správnému podzimnímu přístupu, je stavba v pořádku a připravena na další sezónu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2025>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události