Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Začátek předvánočního shonu i vánočního rozjímání, to je advent

Lis 1627 Autor: Redakce

adventni svickyNení to tak dlouho, co jsme psali o začátku podzimu a dnes jsme tu už s článkem o začátku adventu. Všichni jistě víme, že advent každoročně začíná čtyři týdny před Vánoci. Svíčku na věnci zapalujeme vždy v neděli. Adventní neděle mají dokonce i své označení. První neděle je železná, poté následuje bronzová, stříbrná a zlatá. Letos advent začíná již 27. 11. 2016, pro někoho možná brzy, pro někoho pozdě, jisté ale je, že jde přesně o 25 dní, které do Vánoc ještě budou zbývat. Stále bude tedy dostatek času zařídit vše potřebné tak, abyste jste se vyhnuli klasickému předvánočnímu shonu. Musíme napéct cukroví, sehnat dárky pro naše nejbližší, provést úklid, ale také si najít čas na zábavu a navštívit třeba nějaké Vánoční trhy.

Co k adventu neodmyslitelně patří?

Jaká věc se vám vybaví jako první při slovech advent? Nám nepochybně adventní věnec, dětem zase adventní kalendář či Mikuláš s čertem. Adventní věnec můžete zakoupit téměř ve všech obchodních řetězcích či květinářstvích ale můžete si ho doma také bez velkých obtíží vyrobit. Věnec tak uzpůsobíte svému vkusu a doma tak jednoznačně budete mít originální kousek, který vaši sousedé mít rozhodně nebudou. K začátku adventu také neodmyslitelně patří první vánoční výzdoba, kterou právě v tuto dobu můžete začít zdobit svůj domov. Pro někoho je začátek adventu spojený se začátkem všeho shonu, myslete ale na to, že Vánoce jsou především svátkem klidu, proto si nic nedělejte z toho, když třeba zapomenete utřít prach.

Historie adventu

Již zmiňovaný adventní věnec představuje Kristův kříž, který šíří požehnání do všech čtyř světových stran. Tvar věnce, tedy kruh, nám symbolizuje boží věčnost. Samotné čtyři svíčky, které na věnec dáváme, mají symboliku právě čtyř týdnu, které nás čekají do příchodu Vánoc. Světlo ze zapálených svíček symbolizuje Krista, protože právě on je světlem světa. V dnešní době asi nejznámější teorie říká, že historie adventních věnců spadá do poloviny 19. století. Založena byla protestantským teologem Johannem Hinrichem Wichernem. Historie samotného adventu však sahá až do 5. století, konkrétně do Itálie. Obyvatelé této země advent brali jako přípravu na příchod Páně, v Galii tuto dobu chápali jako přípravu na druhý příchod Kristův. Ne vždy se však slavil advent tak, jak ho známe. V západních zemích se dříve slavil různý počet týdnů do příchodu Vánoc. Šlo o čtyři až šest adventních nedělí, které předcházeli právě samotnému příchodu Vánoc. Počet adventních nedělí, tak jak je známe my, se ustálil až v 11. století.

advent

Význam adventu

V dnešní době má bohužel pro většinu z nás tato doba význam nekončících vánočních nákupů a neuvěřitelného shonu. Myslete však také na to, že tento svátek je ve svém původu duchovní. Chápeme, že je důležité mít vše nakoupeno, napečeno a přichystáno na příchod Vánoc. Zkuste se ale také v této době zastavit a najít čas na odpočinek a třeba i trochu zamyšlení o původním významu tohoto svátku. Zavzpomínejte na své blízké, včetně těch, kteří tu už bohužel nemůžou být s námi a snažte se tuto krásnou předvánoční dobu prožít co nejklidněji.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist