Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vyznáte se v koncesionářských poplatcích?

Úno 1907 Autor: Redakce

Víte, k čemu koncesionářské poplatky slouží a proč je vlastně musíme platit? V následujících řádcích se dozvíte vše potřebné.

koncesionarske poplatky

O co se jedná?

Koncesionářské poplatky odvádíme každý měsíc za vlastnictví a užívání televizních a rozhlasových přijímačů. Domácnosti odvádí poplatek jednotný bez ohledu na počet přístrojů, které doma mají. Podnikatelé platí za každý kus televize či rádia zvlášť. Z těchto poplatků je následně financován provoz veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu.

Proč je musíme platit?

Jelikož si jmenovaná média chtějí ponechat svou politickou a obchodní nezávislost, je nutné, aby jejich provozování bylo hrazeno z peněz veřejnosti. Z toho důvodu nemohou být financována ze státního rozpočtu, protože posléze by provoz České televize a Českého rozhlasu podléhal rozhodování politiků sestavujících státní rozpočet.

Jaká je výše poplatků?

Ze zákona je dáno, že v roce 2019 činí výše poplatku za rozhlas 45 Kč, za televizi 135 Kč. Poplatníky jsou jak domácnosti, tak podnikatelé. S tím souvisí též oznamovací povinnost, kdy je nutné se ke koncesionářskému poplatku nejpozději do 15 dnů od nabytí přijímače či od nastěhování do nového bydliště přihlásit.

Kdo je osvobozen?

Poplatek nemusí platit domácnosti, jež nejsou odběrateli elektrické energie nebo nevlastní přijímač ani televizní kartu do počítače. Je ovšem nutné příslušnému médiu poslat čestné prohlášení. Dále to jsou osoby postižené oboustrannou hluchotou a slepotou, s nízkými příjmy a cizinci bez trvalého pobytu v ČR.

Kde se přihlásit?

K odvodu koncesionářského poplatku je možné přihlásit se na poště. To platí v případě, že bude hrazen prostřednictvím SIPO. V ostatních způsobech úhrady stačí na stánkách České televize a rozhlasu vyplnit jednoduchou přihlášku, jež se odesílá přímo veřejnoprávnímu médiu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vyznáte se v koncesionářských poplatcích?
  • Anna 11.2.2019 (17:31)

    Vlastnictví počítače a zařízení schopného přijímat rozhlasového vysílání jako je mobil, mp3 apod. – tak ti vlastníci mají platit, že?

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist