Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Výstavba jezírka-díl 2

Dub 1111 Autor: Redakce

V prvním díle jsme si představili postup pro foliový základ jezírka. V tomto díle si popíšeme dekoraci jezírka. Cílem je skrýt co nejvíce jezírkovou folii a nabudit tak dojem, že je jezero přírodní. Výsledek pak potěší Vás i každého kdo půjde kolem.

Kamenné jezírko

Základem pro dekoraci jezírka může být jakýkoli kámen. Z cenově dostupných je nejvhodnější pískovec, jeho výhodou je jeho měkkost a tím i možnost dobrého tvarování. Můžete tak například doplnit jezírko schody, které si vysekáte z většího kamene. Kámen je možno sehnat ve specializovaných zahradnických centrech, což je nejdražší varianta. Pokud máte ve své blízkosti firmu, zabývající se prodejem kameniva, určitě nabídne lepší cenu. V ideálním případě je nejlepší nechat si dovést kámen z nějakého blízkého lomu. Samotná cena kamene není příliš vysoká a většinou je nižší než cena dopravy. Vhodné jsou jak velké kameny, které tvoří tělo jezírka. Tak i co nejtenčí kameny, které slouží k celkovému obložení jezírka.

Pokud máme připravené kameny, můžeme začít s vyskládáváním. Buď budeme chtít kamenem hranu jezírka přímo ukončovat, nebo kameny vyskládáme vnitřní hranu poslední lavice a zbytek lavice a břehu vysypeme kačírkem. Tento příklad vidíte na fotografiích. Důležité je připevnit vnitřní kameny k folii pomocí montážní pěny.

kamínky pro jezírko

Cílem je zamezit sesouvání kamenů a vytvoření opory pro kačírek. Připevnění je vhodné za teplého počasí alespoň nad 15°C na suchou folii. Po několika hodinách přebytečnou pěnu odřežeme. Položíme slabou ochranou geotextilii a na ni vysypeme kačírek. Pokud budete mít dostatek kamene, můžete si na různých částech jezírka vyskládat skalku. Pod kterou vždy musíme dát silnou vrstvu geotextilie, tak aby nemohlo dojít k poškození samotné folie.

Pro ještě větší efekt můžeme vytvořit umělý potok, ten by měl být vytvořen tak, aby byl hezký i bez zapnutého čerpadla. Postup výstavby potoka je stejný jak při stavbě samotného jezírka. Vytvoříme si tvary, buď se může jednat jenom o potok bez schodů, nebo můžete vytvořit kaskádu, která bude ústit do jezírka.

Vrstva písku nemusí být tak silná, jelikož na folii nebude ležet taková váha vody, ale určitě by mělo být provedeno vypískování. V případě, že se rozhodnete pro kaskádu, je nutné každý kámen přes který má voda přetékat důsledně podlepit pěnou. Ta zaručí, že voda nebude podtékat. Okraje vyskládáme malými kameny a vysypeme kačírkem. Tvořivosti se meze nekladou. Ideálním pomocníkem k tvorbě kontur kolem jezírka je krom kačírku také mulčovací kůra.

V dalším díle poradíme jak vybírat jezírkové čerpadlo a vzduchování. Také si představíme možnosti nočního osvětlení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist