Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vysoká kvalita vody pro Váš bazén v horkých letních dnech

Kvě 1216 Autor: Redakce

chemie pro bazenPravidelným používáním přípravků řady PROBAZEN® zajistíte komplexní péči pro Váš bazén po celý rok. Používání těchto přípravků se vyplatí – odměnou Vám bude vysoká kvalita vody.

Měření a nastavení pH vody v bazénu

Správné nastavení hodnoty pH vody je důležitou podmínkou jak pro optimální působení přípravků na úpravu vody PROBAZEN®, tak pro vytvoření příjemných podmínek pro koupání.  Optimální hodnota pH bazénové vody se pohybuje v rozmezí 6,8 – 7,6. Hodnota pH vody vyšší než 7,6 způsobuje ve vodě minerální zákaly, může dojít k ucpání filtrace, snižuje se účinnost dezinfekce a dochází k dráždění očí a kůže. Hodnota pH nižší než 6,8 způsobuje korozi kovů a betonu, blednutí barev, podráždění očí a kůže.pH minus

Aktuální hodnotu pH změříme bazénovým minitesterem jednoduše tak, že jednu tabletku Red Phenol Rapid, dodávanou spolu s testerem, vhodíme do nádobky testeru a vzniklé zabarvení porovnáme s přiloženou stupnicí pH. V případě, že pH vody je vyšší než doporučená hodnota, snížíme pH vody přípravkem pH MINUS. Přidáním 80 g přípravku pH MINUS na každých 10 m 3 vody v bazénu se sníží hodnota pH přibližně o 0,1.

Dezinfekce vody – chlor

Při použití dezinfekčních prostředků na bázi aktivního chloru používáme nejprve přípravek CHLOR START. Pro dlouhodobé zajištění správné koncentrace chloru je vhodné používat  pomalurozpustné tablety, které se po přidání do skimmeru nebo plováku postupně rozpouštějí.

multi tabletyVelmi populární jsou zejména KOMBI tablety, které kromě dezinfekce zabezpečují také základní ochranu proti výskytu řas a obsahují vločkovač k odstranění zákalu vody, dále pak MULTI tablety 5v1, které kromě toho ještě navíc zajišťují stabilizaci pH a projasnění vody. Chlorové a KOMBI tablety jsou dodávány ve dvou základních velikostech – pro menší bazény do 5-10 m3 je vhodné používat 20g tablety MINI, pro větší bazény jsou určeny 200g tablety MAXI. Novinkou jsou KOMBI tablety BLOK 500 g, určené pro období, kdy bazén nemůže být pravidelně udržován.

V současné době jsou na trh uváděny dvoufázové DUO tablety MAXI, jejichž modrá část je rychlorozpustná, zajišťující okamžitou a velmi účinnou dezinfekci vody, zatímco bílá část je pomalurozpustná, zajišťující dlouhodobou dezinfekci, vločkování, likvidaci řas a projasnění vody.

Řešení problémů

Výskyt řas

Přítomnost řas v bazénu je velmi nežádoucí, protože mohou způsobovat zelené, hnědé nebo nažloutlé zabarvení bazénové vody, kluzké a mazlavé dno a stěny bazénů a nepříjemný zápach vody. Základní ochranu proti výskytu řas zajišťují algicidní složky obsažené v KOMBI tabletách nebo MULTI tabletách 5v1, při vyšším výskytu řas je účelné používat ještě přípravek Odstraňovač řas(doporučené dávkování:150-200 ml za týden na každých 10 m3 vody).vlockovac

Zákal vody

Při výskytu zákalu vody v bazénu se nejprve pokusíme zjistit jeho příčinu. Například při vysokém pH může docházet k vysrážení mikroskopických částeček anorganických látek – v tomto případě může pomoci úprava pH vody. Další zákaly mohou vznikat v důsledku rozptýlení jemných mechanických nečistot nebo organických sloučenin – v takovém případě se doporučuje použití přípravku Vločkovač tekutý, který způsobuje shluknutí nečistot ve formě vloček. Ty se pak snáze zachycují na filtru nebo klesají ke dnu bazénu, odkud se mohou odstranit vysavačem nečistot. Před použitím tohoto přípravku je nutné snížit pH vody na hodnotu 6,5-6,8.  Doporučené dávkování je 10-50 ml na 10 m3 vody. Pro prevenci vzniku zákalů a jejich odstraňování je možné použít i pevný vločkovač, nejvhodněji ve formě polštářků pod názvem Vločkovač kartuše, které se vkládají do skimmeru nebo plováku.

Zakalená a zapáchající voda, obsahující řasy

V případě silného znečištění vody v bazénu, např. v důsledku vysoké teploty, vysokého počtu koupajících, bouřkového počasí apod., používáme  pro rychlé vyčištění vody přípravek Chlor šok. Po použití tohoto přípravku dochází v bazénu k šokovému zvýšení koncentrace chloru, který hubí přítomné řasy a bakterie, a po přidání přípravku Vločkovač tekutý se filtrací dosáhne vyčištění vody. Po dobu působení přípravku Chlor šok není možné bazén používat ke koupání. Doporučené dávkování je 90 g přípravku Chlor šok na 10 m3 vody v bazénu, podle míry znečištění je možné tuto dávku snížit nebo zvýšit.

Používejte dezinfekční přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

PROXIM s.r.o. | Palackého 578 | 530 02 Pardubice
tel.: 466 530 357, www.proxim-pu.cz
Poradíme vám: www.peceovodu.cz – odborník na úpravu vody

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist