Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vyrobte si svůj vlastní silný WC čistič

Bře 2130 Autor: Claudie Kornelová

Každý miluje, když je jeho domov uklizený a čistý. Posedlost nadměrnou čistotou může být ale pro naše zdraví velmi zatěžujícím faktorem. U některých lidí, zejména u alergiků, se v čisticích prostředcích zakoupených v obchodech může projevit citlivost na agresivní chemikálie. Aby před těmito toxickými přísadami a dráždivými vůněmi unikli, začala se řada lidí obracet na vlastnoručně vyrobené domácí čisticí prostředky. Ačkoli vám tyto DIY čistící prostředky neušetří nějakou závratnou sumu peněz, poskytnou vám bezpečné a přírodní řešení pro čištění špíny a skvrn.

záchod

Vyčistěte si wc snadno a rychle sami doma. Zdroj foto: Pixabay.com – Stefano Ferrario

Nenechte se zastrašit prací navíc, kterou budete muset vložit do vyčištění vlastní toaletní mísy. Přinášíme vám jednoduchý a cenově dostupný recept, díky kterému můžete kdokoli rychle zničit veškeré bakterie. Navíc vám k tomu budou stačit dvě obyčejné přísady, které máte již nyní doma – jedlou sodu a ocet. Ale nyní se už společně vrhneme na výrobu silného, domácího WC čističe.

K vytvoření vlastního WC čističe budeme potřebovat:

  • jedlou sodu
  • dezinfekční éterické oleje
  • vařečku
  • nádobu na uskladnění (skleněnou)
  • 20% bílý ocet
  • WC štětku

Krok č. 1: Smícháme všechny přísady (kromě octa) ve skleněné míse

Do skleněné mísy nasypeme dva šálky jedlé sody a 100 kapek (zhruba jedna čajová lžička) dezinfekčního éterického oleje, jako je Tea Tree, levandule, pomeranč, borovice nebo směs olejů (každý se dá koupit v obchodech se zdravou výživou a nebo na internetu). Ujistěte se, že je vaše nádoba skleněná a ne z nerezové oceli nebo plastu, protože éterický olej reaguje s kovem špatně (kov ničí účinné složky obsažené v oleji, stejně tak plast).

Krok č.2: Ingredience důkladně promícháme

Pomocí dřevěné vařečky smícháme olej spolu s jedlou sodou a při míchání se snažíme „rozdrtit“ hrudky, které nám vznikly, aby byla směs hezky hladká. S octem ještě vydržte – jelikož chemicky reaguje se sodu, měly by být tyto dvě přísady smíchány až ve finální fázi, což je při čištění v toaletní míse.

Krok č. 3: Směs skladujeme ve vzduchotěsné skleněné nádobě

Tímto bychom měli mít dostatek čistícího prášku pro zhruba 30 použití. Chcete-li udržet čistící směs co nejdéle v čerstvém stavu, skladujte ji ve vzduchotěsné skleněné nádobě mimo koupelnu. Nadměrná vlhkost by mohla způsobit, že se začnou tvořit hrudky a ingredience díky tomu nebudou již účinné.

nádoba

Směs uchovávejte ve vzduchotěsné skleněné nádobě. Zdroj foto: Pixabay.com – Azzaryiatul Amar

Použití domácího WC čističe

Krok č. 1: Směs nasypeme do záchodové mísy

Jednu polévkovou lžíci směsi nasypeme do záchodové mísy. Částí směsi posypeme také stěny mísy a pomocí štětky ji důkladně rozetřeme po celé toaletě.

Krok č. 2: Do mísy nalijeme 1/2 šálku 20% octa

Poté do mísy nalijeme ½ šálku 20% octa. (Poznámka: Tento produkt není běžným bílým octem, který najdeme v supermarketu. Obvykle se používá k hubení plevelu nebo k různému typu čištění. Zakoupit si ho můžete online. Pokud jej nemůžete najít, běžný 5% destilovaný vinný ocet z obchodu s potravinami bude stačit, akorát při každém čištění budete muset zvýšit množství na 2 šálky.)

Když ocet reaguje s jedlou sodou měl by obsah mísy začít šumět. Pokud k šumění nedojde, může být směs zředěná vodou z toalety a nebo může být již stará. Zkuste přidat další čajovou lžičku směsi a rozetřít ji.

Krok č. 3: Použijeme WC štětku a mísu vydrhneme

Jakmile začne domácí čistič šumět, použijeme WC štětku k odstranění všech skvrn a špíny v míse.

Krok č. 4: Směs necháme účinkovat po dobu 15 minut a poté spláchneme

Zbývající směs necháme 15 minut účinkovat a poté toaletu spláchneme. Snadné! Nyní se můžete těšit z čisté toalety bez použití škodlivých chemikálií.

wc

Pokud dojde k šumivé reakci, tak jste směs aplikovali správně. Zdroj foto: Pixabay.com – Efraimstochter

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist