Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vyměňujeme okna

Říj 1431 Autor: Redakce

nova okna plastNová okna. Jejich instalace nás čeká dříve či později, ať už je chceme měnit v rámci rekonstrukce domu či bytu, nebo je musíme měnit z důvodu slábnoucí funkčnosti starých oken. Důvodem k výměně často bývá požadovaná eliminace ztrát tepla. Tepelná ztráta kvůli netěsnícím oknům může být až padesát procent. Okna také ovlivňují vzhled stavby z estetického hlediska.

Výběr oken

Moderní okna musí splňovat hlavní parametry, kterými je v první řadě tepelná izolace, dále snadná manipulace, ochrana před vloupáním, zvuková izolace, moderní design, zajištění infiltrace vzduchu a minimální údržbu. Důležitou roli často hraje cena. V tomto případě je lepší brát zřetel na kvalitu a vhodnost, než na cenu. Bohužel často se volí nejlevnější varianta, kde nízkou cenu odnáší snížená kvalita. Rozhodující jsou použité technologie a výchozí materiály. Zajímat by nás měla profilace, kování, zasklení a kličky. Kombinace všech těchto aspektů musí být bezchybná.

Dřevo, plast nebo hliník?

drevene okno s trojsklyPlastová okna jsou sice moderní, ale jako oko do domu vyhledávaná zejména tam, kde je potřeba ušetřit. Hliníková okna nacházejí stále více příznivců zejména pro svoji odolnost. Hlavní výhody spatřujeme především v odolnosti a možnosti prosklít i opravdu velké prostory.

Dřevěná okna jsou sice o něco dražší než plastová, ale mají svůj nepřekonatelný styl. Vyzařuje z nich teplo domova a navozují pocit pohody. Dřevěné prvky oken použité v architektuře domu vyjadřují souznění s okolní přírodou. Hodí se do moderních novostaveb i klasických nebo venkovských zástaveb. Ovšem své místo najdou zejména v památkově chráněných zónách. Nesporně důležitou vlastností je velká tvarová stabilita a rozměrová stálost a při použití odpovídajícího kování lze  rámy i křídla oken přesně dimenzovat a velmi jemně seřídit jejich funkci. Životnost oken se uvádí podobná, jako životnost novostavby. Nemusíte tedy mít strach, že budete okna měnit víckrát za život.

Trojskla nebo dvojskla?

ez drevohlinikovym oknemVolíme také typ výplně, kde máme na výběr dvojskla nebo trojskla. Rozdíl je ve schopnosti izolovat a samozřejmě v ceně, kdy za trojskla zaplatíme více. Obojí má své výhody i nevýhody. Trojskla mají větší schopnost izolovat (o 30% více než dvojskla), ale jsou velkou zátěží pro kování, tudíž musí být vloženy do masivnějších rámů. Izolace ale funguje i opačně, takže průchod tepla dovnitř je omezen, což ale na druhou stranu můžeme ocenit v parných letních dnech. Trojskla se standardně používají u nízkoenergetických a pasivních domů a dvojskla u rekonstrukcí a v panelových bytech. Zvuková izolace je u obou typů velice podobná.

Průběh výměny

vymena okenDejme tomu, že správná okna jsou vybraná a připravená k montáži. Počítat musíme se značným zásahem do domácnosti v podobě velkého nepořádku. Stará okna se demontují a do vzniklých otvorů se může nalepit parotěsná nebo vodotěsná páska. Poté je nasazen okenní rám, vyrovná se a pomocí vymezovacích klínů se kontroluje svislost a vodorovnost okenního osazení. K okenním rámům se připevní páskové montážní kotvy. Spáru mezi rámem a ostěním je vyplňováno polyuretanovou montážní pěnou. Po odstranění klínů se ořízne přebytečná pěna. Na konec se nasadí okenní křídla a zkontroluje se, zda je vše v pořádku, případně se okna doladí. Když jsou okna vsazená, provádí se zednické začištění. Posledním krokem je umístění parapetů do připraveného lože. Všechny tyto práce ale přenecháváme odborníkům.

okna

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vyměňujeme okna
  • Milan B. 31.10.2014 (13:40)

    No nevím, nevím, první zapěnit, ořezat a až pak dávat křídla? To by tak polovina oken nešla zavřít.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist