Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vychytávky pro kutily – jak ušetřit za instalatéra

Pro 1614 Autor: Redakce

Týdny až měsíce. I tak dlouho můžete čekat, než k vám domů přijde instalatér. Kvůli takzvané kotlíkové dotaci a zákonu o povinné revizi kotlů, které budou platit od ledna příštího roku, má totiž už teď většina instalatérů plné diáře. Nevěšte ale hlavu. Některé práce můžete zvládnout bez něj, i když nejste zrovna největší kutil pod sluncem.

Určitě se však sami nepouštějte do všeho. Pokud například plánujete rekonstrukci kuchyně a potřebujete převést vodu z jedné strany místnosti na druhou a chcete k tomu použít plastové nebo měděné trubky, na kvalifikovaného a precizního topenáře si raději počkejte.

Kolínka a zase kolínka. Pozor na ně

U přechodů a ohybů plastových nebo měděných trubek je totiž zapotřebí vytvořit kolínka – ta se u plastu svařují a u mědi pájí, a to už je práce pro specialistu.  „Pokud není svár proveden správně, máte zaděláno v budoucnu na velký problém. Pouhým okem není netěsnost, prasklina či ztenčený materiál ve spoji vidět. Zaručeně vám však tímto místem za čas poteče voda. Nejhorší situace může nastat, je-li nekvalitně provedený spoj zabudovaný ve zdivu, “ upozorňuje instalatér Jan Neužil. Při práci s těmito materiály není kam spěchat. Postup je náročný, spojované trubky se musí dobře očistit vně i zevnitř, aby uvnitř nezůstaly po sváření nečistoty, což byste v trubce, která vede pitnou vodu, určitě nechtěli.

Ohněte trubku rukou – bez svařování či pájení

Zdlouhavému čekání na instalatéra, nekonečnému množství spojů a „kolínek“ i riziku, že právě tady vznikne netěsnost, která skončí havárií, se můžete vyhnout. Pokud potřebujete rozvést vodu v bytě, vyměnit přípoje u bojleru nebo třeba vyvést vodu na terasu či zahradu, sáhněte po trubkách z nerezového vlnovce flexira. Jde v podstatě o speciální technologií upravenou chirurgickou ocel. Trubku jednoduše ohnete v ruce, ta zároveň drží požadovaný tvar. Vyhnete se tak bolavým místům při instalaci – svářeným spojům. A především to zvládnete i vy sami. 

instalater trubku z nerezového vlnovce snadno ohnete v ruce

Rychle a jednoduše

Spojování trubek je přitom velmi rychlé a jednoduché. Trubky můžete jednoduše spojit bez nutnosti nářadí pomocí tzv. O kroužků. Patentovaný O kroužkový systém je natolik bezpečný, že spoj nemusí být přístupný ve zdivu i když trubku uřežete „na koleně“ běžnou pilkou. Druhou variantou je použití listu, který některé hobby markety zapůjčují zdarma. Na nerezový vlnovec flexira se vyrábí řada matic, spojek, přechodek či T kusů včetně nástěnky na vodu, takže si vše jednoduše seskládáte jako lego. Pokud si troufnete na výměnu trubek například u bojleru, můžete si pořídit už předpřipravený set. Výhodou je, že už nemusíte trubky řezat ani hledat v hobby marketech vhodné fitinky. Vzhledem k tomu, že materiál neoxiduje, hodí se do sklepů, nevytápěných prostor, nebo i tam, kde je vlhkost.  Zároveň speciální zvlnění zabraňuje usazování sedimentů a šlemů uvnitř trubky. I po mnoha letech tak budete mít nerezové trubky ve stavu, jako byste je nainstalovali včera.

Alespoň na 100 let

„V současné době jde vůbec o nejbezpečnější způsob rozvodů vody, plynu a topení v domě,“ konstatuje Neužil. Především mladší generace topenářů často používá nerezový vlnovec flexira při instalaci potrubí zabudovaných ve zdi nebo v podlaze. „Při použití rozvodů v nerezovém vlnovci flexira mají stavebníci jistotu, že dalších několik generací nemusí při příštích rekonstrukcích domu do rozvodů sáhnout. Trubka je vyrobená z chirurgické oceli, která vydrží v nezměněném stavu přes sto let,“ doplňuje Neužil.

Nerezový vlnovec se běžně používá pro bezpečnostní rozvody plynu. Díky jeho jednoduchému použití jej ale můžete využít doma i vy. Trubkami můžete vést topení, vodu i plyn. Sami se však pusťte jen do rozvodů vody, s topením a plynem se vždy obraťte na odborníky.

nerezovým vlnovcem jednoduše nahradíte prasklou trubkuNerezový vlnovec flexita můžou kutilové použit na dopojení vody, průtokového ohřívače nebo dalších spotřebičů v technické místnosti i v běžné domácnosti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Vychytávky pro kutily – jak ušetřit za instalatéra
  • Pavel 6.11.2021 (18:04)

    Dobrý den,budu měnit boiler 170 l z roku 1982 za nový-menší,zase kombinovaný-elektřina-teplá voda od topení.Už 2 roky někoho sháním,kdo by mi to provedl,nakonec se do toho pustím sám a provedu montáž z nerezového vlnovce.Článek mi velmi pomohl a děkuji za rady.

  • Michal 11.3.2021 (20:28)

    Děkujeme za vaši užitečnou radu!

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist