Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme venkovní dlažbu a obklady

Čvn 1413 Autor: Redakce

Pokud chceme nový dekor na terasu, balkon, zahradní zídku nebo k bazénu, můžeme si zvolit z bohaté nabídky odolných venkovních obkladů a dlažeb. Inspiraci přináší Keramika Soukup.

obklad Zeitlos

Fasádní obklad Zeitlos

Obklady a dlažby bývají spojovány s úpravami koupelen, případně kuchyní a chodeb. V exteriéru však nejsou až tak běžné. „Dekory venkovních obkladů velmi věrně imitují přírodní a klasické materiály. Jsou určené pro fasády domů, případně pro úpravu venkovních zídek, a k tomu jsou přizpůsobené. Vyrábějí se z odolného materiálu v různých formátech a v mnoha designech,“ přibližuje Petra Šroubková, produktová manažerka Keramiky Soukup.

Moderní architektura je otevřená dříve skrývaným povrchům. V interiérech se objevují například zdi z pohledového betonu a v exteriérech zase cihlové fasády. Nikdo by ovšem nechtěl nechat holé zdi bez zateplení a fasády. Zejména v dnešní době, kdy se staví co nejúsporněji. I fasáda totiž udržuje v domě příjemné klima. Milovníci přiznané cihly ale nemusí truchlit. Dům mohou obložit speciálními fasádními obklady. Vyrábějí se v několika stylech a barvách, které dokonale imitují cihlový vzhled. Tyto fasádní obklady představují dlouhodobou ochranu exteriéru různých staveb. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a vhodné pro použití jak na nových stavbách, tak pro rekonstrukce.

Hezké okolí domu dělají detaily

dlazba Keraplatte Roccia

Glazovaná dlažba Keraplatte Roccia

Exteriér domu nevytváří pouze fasáda stavby, ale neodmyslitelně k ní patří úprava teras, chodníčků, schodů či bazénu na zahradě kolem domu. „I na ně se hodí keramická dlažba, je ale potřeba pečlivě vybírat. Ne každá je pro venkovní použití vhodná. Dlažba musí mít takové vlastnosti, které zaručují, že v zimě nepopraská vlivem mrazu. Je proto důležité si všímat, zda jde dlažba označená jako mrazuvzdorná. Také by měla být dostatečně silná, aby nepraskla, odolná vůči běžnému poškození a z bezpečnostního hlediska opatřena protiskluzovou vrstvou,“ radí Petra Šroubková.

U dlažeb je také důležitá otěruvzdornost. Každá má označení PEI, které udává odolnost proti povrchovému opotřebení. „Obklady a dlažby se dělí do pěti kategorií, od PEI 1 do PEI 5. Čím vyšší stupeň, tím vyšší odolnost. Do nejnižší kategorie PEI 1 patří obklady na stěny do interiéru. Dlažba s označením PEI 2 je vhodná pro použití v obytných místnostech, kde nehrozí velké znečištění podlah. Naopak PEI 5 představuje kategorii určenou pro obchody či restaurace, kde jsou dlažby vysoce namáhané a často vystavené znečištění. Také do venkovních prostor se hodí dlažby s vyšším stupněm otěruvzdornosti. Stupeň PEI 3 můžeme používat na zakrytých balkónech a lodžiích,“ popisuje Petra Šroubková.

Dokonalá imitace přírodních materiálů

Ze sortimentu dlažeb si vyberou i milovníci přírodních materiálů. „Dlažby s dekorem kamene jsou vhodnou alternativou přírodních materiálů. Jsou dostupnější a nabízejí široký výběr barev i dekorů. Jejich položení je snadné a rychlé a výsledný efekt k nerozeznání od originálu. Hodí se jak do interiéru, tak exteriéru,“ doplňuje Petra Šroubková.

Obklad Roma

Okolí bazénu si zaslouží pozornost

Bazén v letních měsících představuje jistotu příjemného ochlazení. Aby tento komfort poskytoval dostatečně dlouho, neobejde se bez potřebné péče. Pozornosti by nemělo uniknout ani jeho bezprostřední okolí.

obklad bazen„Bazén je jak z hlediska údržby, tak hygieny nutné obložit odolným materiálem, na kterém nebude ulpívat nečistota. Dlažba s protiskluzovým povrchem je nezbytná z hlediska prevence zranění. Povrch těchto dlažeb je nenasákavý a odolný proti velkým teplotním změnám,“ doplňuje Petra Šroubková a radí: „Při výběru obložení bazénu je nutné věnovat pozornost zařazení dlaždic do skupin podle úhlu skluzu, pro který je vhodná. U bazénů se člení do skupin A, B a C, přičemž A jsou dlaždice s úhlem skluzu ≥ 12° vhodné do bazénů s hloubkou maximálně 80 cm. Dlažbou skupiny C je naopak možné obložit schody vedoucí do vody i šikmé okraje bazénů, protože se hodí pro úhel skluzu ≥ 24°.“

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vybíráme venkovní dlažbu a obklady
  • Honza z TopStone 18.6.2014 (18:10)

    Ideálním materiálem do každé zahrady je kamínkový povrch TopStone, který spojuje bezpečnost povrchu a pěkný vzhled. Inspirujte se v naší fotogalerii: http://www.topstone.cz/galerie

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist