Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme aku vrtačku

Kvě 1315 Autor: Redakce

kutilske naradiKaždý správný kutil potřebuje svoji vlastní akumulátorovou vrtačku, bez ní se prostě neobejde. Je lépe ovladatelná než elektrická, také se lépe skladuje a pohodlněji se ovládá. Jak si ale poradit s výběrem nové aku vrtačky? Nejdříve bychom si měli ujasnit, jak budeme vrtačku využívat. Stačí nám jednou za čas přivrtat obrázek na zeď nebo potřebujeme vrtačku, která snese každodenní používání? S těmito požadavky bychom se měli teprve pouštět do výběru.

Hobby kolekce

Pokud jste dospěli k závěru, že vám stačí občas přitáhnout šroubek, vyvrtat díru v nábytku nebo připevnit garnyž, hledejte mezi vrtačkami pro domácí použití.

Tyto typy vrtaček se nejčastěji prodávají s akumulátorem typu Li-Ion nebo Ni-Cd. Lithium-iontové akumulátory mají výhodu, že u nich nedochází k samovolnému vybíjení. A jejich životnost prodlužuje, pokud jsou dobíjeny ještě při 30% – 50% zbytkové kapacity. Právě proto se hodí pro občasné použití a neškodí jim ani delší doba nečinnosti. Nikl-kadmiové naopak trpí paměťovým efektem. Jsou ale odolné vůči přebíjení a úplnému vybití, jsou proto vhodné pro dlouhodobé skladování, které akumulátor nepoškodí. Jejich nevýhodou může být ale větší hmotnost a musí se dobíjet při stejné zbytkové energii.

Profi vrtačky

profi vrtackaPro kutili nebo pro profesionály se ale vrtačky s Li-Ion akumulátory příliš nehodí. Profesionální vrtačky se většinou dodávají s Ni-MH akumulátory. Jejich výhodou je, že se mohou dobíjet v libovolném stavu. Jsou však náchylné na úplné vybití, proto se nehodí na dlouhodobé skladování. K tomu také negativně napomáhá vysoká míra samovybíjení (asi 30% za měsíc). Profesionálům se také doporučuje vlastnit například dvě vrtačky nebo dva akumulátory aby bylo možné s jedním pracovat a druhý nabíjet.

Když už máme vybraný vhodný typ vrtačky akumulátoru, je třeba zvolit si také značku. Na trhu se jich pohybuje nepřeberné množství a záleží pouze na nás, z jaké cenové kategorie budeme vybírat. Mezi stálice na poli kvalitního nářadí patří značky jako MAKITA, DeWALT, BOSCH, NAREX, METABO, Hitachi a další.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vybíráme aku vrtačku
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist