Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Víte, jakou vakcínou se nechat očkovat?

Říj 1825 Autor: Kateřina Hadvigová

V roce 2017 bylo v České republice hospitalizováno 1760 osob jen kvůli chřipce. Průměrná délka hospitalizace byla 6,3 dny a 66 hospitalizovaných na následky chřipky zemřelo. Celkem je u nás téměř čtyři miliony chronicky nemocných osob ve věku 3-64 let a osob starších 65 let, které jsou v riziku nákazy virem chřipky. A přitom ochrana před tak diskutovaným virem existuje, stačí jen znát informace.

ockovani proti chripce

Očkování je spolu se zdravým životním stylem tím nejlepším způsobem ochrany proti chřipce. Ovšem není vakcína jako vakcína. „Některé očkovací vakcíny proti chřipce chrání pouze proti kmenům A, a to i přesto, že u nás převažují kmeny B, jiné vakcíny chrání proti kmenům A a jednomu kmenu B (např. Vaxigrip, Influvac, Prefluce). Lidé, kteří se takovými vakcínami nechají naočkovat, tedy mohou chřipkou onemocnět.  Doporučuji proto zajímat se o to, jakou vakcínu nabízí právě váš ošetřující lékař. Od loňského roku je totiž k dispozici vakcína, která vás chrání proti všem čtyřem kmenům chřipky (např. Vaxigrip Tetra),“ říká MUDr. Vlasta Plachá.

Často se objevují informace, že očkovaný jedinec pocítil příznaky chřipky. Vakcíny proti chřipce však chřipku způsobit nemohou, neboť obsahují usmrcené viry. Jedná se pouze o mírné a přechodné nežádoucí účinky, např. mírná třesavka, únava, bolesti svalů, ve vzácných případech také horečka, které spontánně odezní za 1-3 dny. Podle lékařky se jedná o reakci imunitního systému, která je u každého jedince jiná – většina lidí má žádnou nebo téměř žádnou zkušenost s nežádoucími účinky vakcíny.

Neskrývejte příznaky

Existují léky, které mohou pomoci od příznaků chřipky, díky kterým „můžete“ normálně fungovat. Ale pozor! Infekci můžete předat dál ještě dříve, než se u vás objeví příznaky. Infekční můžete být po dobu jednoho týdne i déle (až 10 dní) od chvíle, kdy pocítíte první příznaky nemoci. Ty obvykle trvají 2-7 dní. Do úplného uzdravení tak, abyste nebyli infekční, to může trvat až 2 týdny. „Je důležité poznamenat, že infekčním nepřestáváte být jen proto, že potlačíte příznaky chřipky. Naopak, tímto přístupem pomáháte šíření chřipkové epidemie,“ radí MUDr. Plachá a dodává: „Vzít si prášek, nakapat si do nosu kapky a jít do práce není hrdinství ani sebeobětování, ale čirá nezodpovědnost nejen k sobě, ale i vůči ostatním.“ 

Pozor na milování

Nákaza chřipkou je možná nejen vzduchem, ale také všemi předměty, kterých se nemocní lidé dotkli. Na kovových a plastových předmětech může virus přežít až 48 hodin. Velmi rizikové jsou také například peníze. „Nákazu může způsobit také běžný přátelský polibek i milování, takže radím tyto radovánky po dobu nemoci raději odložit,“ varuje lékařka. Ochranu před nemocnými v MHD či čekárně zajistí třeba obyčejná šála, kterou si budete chránit obličej. Podle lékařky můžete použít také roušku, kterou seženete běžně v lékárně. Je to sice účinná ochrana, ale ne stoprocentní. V žádném případě se rouška nedá používat opakovaně. 

Chcete se očkovat? Pospěšte si.

Plná ochrana proti chřipce se vyvine až za 2-3 týdny, je tedy nutné počítat s jakousi časovou prodlevou. Chřipka přichází již v říjnu, proto nejlepší dobou pro očkování je říjen až listopad. „V pozdních podzimních měsících již bývají čekárny přeplněny nemocnými pacienty, kde opět hrozí riziko nákazy, a to velmi rychle. Doporučuji proto vyhledat takové pracoviště, kde se můžete objednat na přesný čas, případně využít zdravotnické zařízení, kde nejsou žádné čekací doby. Důvod je jednoduchý – je velmi nutné, aby byl naočkován pouze zdravý jedinec. Ve chvíli, kdy organismus zachytí jakýkoliv vir, byť nechřipkový, je očkování kontraindikováno. V případě, že se člověk nachází jen v inkubační době chřipky, může samotné očkování ještě zhoršit průběh chřipky,“ varuje lékařka z Polikliniky na Národní.

  • Kategorie: PR

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist