Vaše dotazy ohledně chřipkových onemocnění
Každoroční téma na podzim a na jaře. To je nastydnutí, virózy a chřipka. Na vaše dotazy odpovídá praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá, Poliklinika na Národní, Praha
www.poliklinikanarodni.cz
Chřipku mám tak jednou ročně. Má smysl se očkovat?
Pokud mluvíte o opravdové chřipce, tak rozhodně ano. Ale i když se jedná o prosté nachlazení, je rozhodně lepší nechat se naočkovat proti chřipce. Nikdy nevíte, kdy vás může přepadnout.
Jaká jsou opatření během chřipkového období a jak eliminovat riziko nákazy?
Nákaza chřipkou je možná nejen vzduchem, ale také všemi předměty, kterých se nemocní lidé dotkli: klika, záchodové splachovadlo, madla v MHD i například peníze. Chřipkový virus je odolný i několik dní! Nákazu může způsobit i běžný přátelský polibek i milování, takže radím tyto radovánky po dobu nemoci odložit. Obecně známá pravidla jsou stranit se kin, divadel i MHD. Děti pokud možno nedávat do školky, ale požádat o spolupráci babičku. Riziko nákazy můžete eliminovat pouze očkováním, a to pokud možno očkovací látkou Vaxigrip Tetra, která obsahuje všechny čtyři kmeny virů vyskytujících se v naší republice.
Jak se mohu chránit před nemocnými, např. v MHD?
Pomůže vám například obyčejná šála. Použít můžete také roušku, kterou seženete běžně v lékárně. Je to sice účinná ochrana, ale ne stoprocentní. V žádném případě se rouška nedá používat opakovaně. Důležité je pamatovat na zvýšenou hygienu – hned po vystoupení z MHD použít antibakteriální gel nebo ubrousky, po návratu zvenčí si důkladně umýt ruce, často desinfikovat věci, kterých se dotýkáte (klávesnice, myš, kliky u dveří apod.) a nejíst ani nepít v uzavřených prostorech.
Jak sama určím, zda se můžu léčit jen volně dostupnými léky z lékárny, nebo zda to bude chtít doktora a antibiotika?
Pokud ani po dvou – třech dnech se váš stav nezlepší, ba naopak se zhorší, pokud teploty půjdou nahoru přes 38 °C a neuleví se vám ani např. po léku s obsahem paracetamolu, který působí proti teplotě, případně pokud začnete vykašlávat nazelenalé hleny, je čas navštívit lékaře. Ten rozhodne, zdali je váš stav již natolik závažný, že bude třeba nasadit antibiotika. Ty jsou indikovány i v případě komplikací chřipky, jako je zápal plic nebo průdušek. Proto je moje rada jasná: nechat se očkovat proti chřipce v podzimních měsících, a to pokud možno očkovací látkou Vaxigrip Tetra, která obsahuje všechny čtyři kmeny virů vyskytující se v naší republice. Plná ochrana proti chřipce se vyvine až za 4-5 dní, nutno počítat i tímto faktorem.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.