Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

V zimě nezapomínejte kontrolovat vodoměr

Led 2116 Autor: Redakce

Prasklý vodoměr je nepříjemná situace, která vyžaduje zásah odborníků. Výjezd pracovníků i výměnu samozřejmě platí odběratel. Že si svůj vodoměr nezkontroloval a nezabezpečil před mrazy, je jeho chyba.

Jakmile klesnou teploty pod 0 °C, je vhodné vodoměr pravidelně kontrolovat a postarat se, aby přežil zimu. Problémy mohou nastat zejména na chatách či chalupách, které nejsou trvale obývané, a tudíž ani vytápěné. V ohrožení jsou také vodoměry umístěné venku, ve sklepech s nízkou teplotou apod. Co všechno se může stát?

vodomer

Foto: delo, Pixabay

V lepším případě praskne jen sklíčko

Bude-li k vám osud milosrdný, praskne pouze ochranné sklo a vy to včas odhalíte. Pokud při kontrole vodoměru na prasklé sklíčko narazíte, je jasné, že je něco špatně. Už tohle je dostatečný signál, podle nějž spolehlivě poznáte zamrzlý vodoměr. Ačkoliv ještě nedošlo k žádné vážné tragédii, je na čase vodoměr vyměnit.

V horším případě budete vytopeni

Dokud je vodoměr zamrzlý, je vlastně všechno ještě docela v pořádku. Problém nastane tehdy, když mrazy povolí. Pak voda může zaplavit šachtu nebo celý objekt. Někdy voda uniká před vodoměrem, pak ji neplatíte, protože ji vodoměr nezpozoruje. Když uniká až za vodoměrem, kromě opravy platíte i náhradu vody, jež protekla.

Jak se zamrznutí vodoměru bránit?

Máte-li vodoměr uvnitř, zavřete všechna okna, kterými by dovnitř mohl proudit mráz. Dále vodoměr obalte nějakým izolantem, ať už je venku nebo uvnitř. Ideální je třeba polystyren, naopak deka či jiná textilie vhodná vůbec není! Ta totiž nasákne a je vlhká, vodoměr nehřeje.

Co dělat, když narazíte na zamrzlý vodoměr?

Zjistili jste při kontrole, že je prasklé sklíčko vodoměru? Nikdy se sami nepokoušejte vodoměr nějak rozmrazovat ani zprovoznit. Zavolejte na zákaznickou linku vodáren a domluvte si termín výměny, jiná cesta neexistuje. Počítejte s cenou několik tisíc korun, podle toho, zda máte doma chytrý vodoměr, nebo nějaký obyčejný typ.

Jak zazimovat vodu na chalupě?

U chaty či chalupy, kde se přes zimu nevyskytujete, je rovněž vhodné zastavit vodu ještě před vodoměrem a potrubí za ním raději vypustit, ať mu mráz neublíží.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist