Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Úspěšné pěstování začíná substrátem

Čvn 1302 Autor: Redakce

presazivani rostlinKaždý zahradník si přeje, aby jeho výpěstky byly co nejbohatší a všechny květinky obalené barevnými květy.  Pro dosažení takového výsledku je nutné, aby rostlina měla dostatek živin a vláhy. Vláhu zajistíme snadno, ale co živiny? Správně zvolený substrát je může bezpečně poskytnout.

Substrát nebo zemina?

Co je lepší pořídit rostlinám, aby co nejvíce rostly… Nejdříve si specifikujeme zeminu, kterou si dříve každý zahradník míchal sám z různých příměsí. Byly z kvalitního hnoje živočišného původu, kompostu, písku a popřípadě jílu. Zemina se dala ještě rozdělit do dvou skupin, je to drnovka, která je těžší a listovka, lehčí, při použití listí. Takto však nelze přesně namíchat optimálnost pH, na které je mnoho rostlin velmi citlivých a často se v zeminách vyskytovaly plevele, které braly rostlinám živiny. Proto následně byl vytvořen substrát, podle modernějších postupů.

Dnes, ale můžete stejně jako substrát, koupit v každém zahradnictví i zeminy a dá se říci, že v nich není žádný rozdíl. Někteří výrobci uvádějí, že zemina je méně kvalitní, avšak nelze to tak jednoznačně říct. Jak stoupla kvalita substrátů, stoupla i kvalita zemin, ruku v ruce s jejich modernější výrobou.

Nyní si definujme složení substrátů

presazovaniZákladem pro blahodárný růst rostlin je jistě voda, proto je důležité, aby substrát vlhkost zadržoval a zbytečně brzy nevysychal a o to se postarají vzdušné póry. Nejdůležitější částí je ale klasická ornice a rašelina, dále se přidávají různé příměsi podle toho, kterým rostlinám je substrát určen. Mohou to být jílové minerály, křemičitý písek, kokosové vlákno, perlit, který zlepšuje odvod zálivkové vody a umožňuje lepší provzdušnění. Substrát může také naopak obsahovat vododržné látky, smáčedlo nebo pemzu a někdy také kůrový humus, i když o jeho prospěšnosti se vyskytují dohady.

Substráty by se daly rozdělit do dvou skupin, podle toho, jakou rašelinu obsahují. Tmavá rašelina, je rašelina těžící se na území České republiky, dokáže zadržovat vodu v substrátu a rostlině dodává některé humusové látky podporující růst. Ještě existuje také bílá rašelina, která má schopnost zlepšování struktury substrátů a jejich vzdušnosti. Tento typ rašeliny je vhodný jen pro některé druhy rostlin, její těžby probíhají na Baltu.

Univerzální nebo speciální substrát?

substrat pro vysevJak již bylo řečeno, substrát budete vybírat podle toho, pro jakou rostlinu má být následně použit. Samozřejmě existují i substráty univerzální, je však vhodnější vybrat například substrát určený na trávník, pro plodovou zeleninu, vodní rostliny, nebo třeba na pokojové rostliny. Existují však i rostliny, které mají natolik jiné požadavky například na kyselost půdy, že byly vytvořeny speciální substráty přímo pro ně. Mezi takové substráty patří například substrát na rododendrony, azalky nebo surfinie a kromě speciální kyselosti může být také obohacen o další stopové prvky a další živiny.

Vhodným substrátem pro vás můžou být například výrobky Rašeliny Soběslav, AGRO nebo ABEX substráty. Stačí najít vhodný typ substrátu a pak se jen radovat ze svého úspěšného pěstování.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist