Únor je vhodný pro výsev některé zeleniny i květin
Některé druhy rostlin mají opravdu dlouhou dobu klíčení a následného vývoje sazenic. Právě to je důvod, proč je únor nejvhodnější doba pro výsev prvních semínek pro předpěstování sazeniček. Pojďme si tedy představit ty základní druhy zeleniny a květin.
Jakou zeleninu vysévat v únoru?
Výsev paprik
Pro někoho zahrádkářský rok začíná jako již tradičně výsevem paprik. Výsevu právě této zeleniny se vůbec nemusíte obávat, stačí zvolit vhodný substrát a dopřát semínkům optimální podmínky. Substrát je nejjednodušší koupit. Nebudete ho potřebovat tolik, proto klidně zainvestujte do výsevního substrátu s nízkým obsahem živin. Semínka poházejte na vrstvu substrátu, přimáčkněte a poházejte asi 1 cm silnou vrstvou substrátu nebo hrubého agroperlitu. Substrát navlhčete a zakryjte fólii. Přes den dopřejeme semínkům teplotu 26–30 °C a v noci asi o 5°C méně.
Když začnou rašit první lístky, snížíme teplotu na 20–22 °C ve dne a 14–16 °C v noci. Když jsou rostlinky dostatečně velké, musíme jim dopřát dostatek prostoru, proto je přepikýrujeme buď do jednotlivých květináčků, nebo do dalších truhlíčků. Použít můžeme klasický substrát.
Další zelenina vhodná k brzkému výsevu
- Raný salát
- Lilek
- Celer
- Brokolice
Květiny pro brzký výsev a rychlení
Z okrasné zahrady v tomto období sáhneme zejména po semínkách hledíků, lobelek a v neposlední řadě petúnií.
Jarní výsev petúnií
Také se vám stalo, že petúnie vysemenili přímo do truhlíku? Ano? Tak vidíte! Jejich výsev tedy nemůže být tak složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Navíc můžete zakoupit semínka přesně podle svých představ a nebudete tak závislí na nákupu mnohdy předražených sazenic s omezeným výběrem kultivarů.
Jediným problémem se může zdát opravdu velmi malá velikost semínek. Proto je vhodné kupovat semínka v peletkách o velikosti kolem 1 mm. To umožní přesný výsev buď do kelímků nebo rovnou do truhlíčků.
Peletky položte na navlhčený substrát a nezakrývejte zeminou. Peletky řádně navlhčete, aby došlo k prasknutí kaolinové slupky a semínko mohlo v pohodě klíčit. Substrát udržujte vlhký po celou dobu klíčení. Pomůžete si zakrytím fólií. Nyní je také vhodná pokojová teplota. Po vyklíčení odstraňte fólii a snižte teplotu asi o 5 °C. V tuto dobu je nutný dostatečný přísun světla. Pokud chcete, asi měsíc od výsevu je možné přesazování.
Předpěstování kan
Nezapomeňte také na rychlení kan. Kany pak pokvetou celé léto. Stačí jednotlivé hlízy s narašenými pupeny zasadit například do vymytých tetrapakových krabic od mléka a nechat na okně při pokojové teplotě. Zaléváme tak, aby substrát nevyschl, ale nebyl příliš přemokřený. Do května, kdy můžeme kany (chcete-li dosny) vysazovat přímo na venkovní stanoviště, budou mít rostliny 3-5 listů.
Náš tip: Pokud jste majitelem skleníku, neváhejte vysít rané odrůdy ředkviček a nechat v lískách naklíčit rané brambory (stačí je umístit na světlé místo, teplota je nejvhodnější 10-15 °C.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.