Internetový hobby magazín

Menu

Bez včel a medu to nejde

Nejnovější články

Informace o události

Zveme vás na vernisáž velké včelařské výstavy, která se uskuteční 3. dubna 2014 od 17,00 v Husickém muzeu v Táboře. Výstava je mimo jiné zaměřena na zdraví prospěšné včelí produkty a med. Název výstavy “ Bez včel a medu to nejde“ přímo poukazuje na důležitost včely medonosné v životě nás lidí.

vcely sliderPřed 120 ti lety se Táborští včelaři dohodli o založení spolku, který by jim pomáhal v orientaci novátorských metod včelaření, šířící se po celé Evropě. Dnem 11. února 1894 se začala psát zajímavá historie včelaření u nás. Zakládajícími aktéry byli pánové Jan Boháč učitel a Čeněk Bílek farář. Na první valné hromadě dne 3. června 1894 za přítomnosti 42 včelařů, byl zvolen předseda a ostatní činovníci spolku. Příspěvek na spolek byl stanoven na 50 grejcarů ročně.

Práce se včelou medonosnou se posunula o hodně dál a znalosti dnešních včelařů jsou obsáhlé a velice zajímavé. Informace, které máme dnes o včele a jejích produktech, jsou přímo uchvacující, bohužel veřejnosti neznámé, až tajemné. Přitom se med jako přírodní léčivo užívá minimálně více jak 3.000 let. Dnešní přetechnizovaná i uchvátaná doba pro lidi přináší únavu, stres, různé alergie a spoust dalších civilizačních nemocí. Alergie našich dětí na různé přírodní látky (poletující pyl, srst domácích zvířat, domácí i poletující prach apod.) se pohybuje v hrozivých číslech 30 % a bohužel stále stoupá!

vcelkaTyto údaje jsou opravdu zarážející a lidé proti tomu skoro vůbec nic nedělají. Když se ale ohlédneme z pět k našim předkům, nic takového je nepostihovalo. Bohužel je to asi důsledek dnešní doby, ale také zavrhnutí velmi účinných, staletími vyzkoušených zbraní proti těmto nemocem. Tyto zbraně v podobě účinných přírodních včelích produktů máme stále po ruce, přiznejme si poctivě, kdo z vás jí pravidelně používá?

Na základě nových poznatků vědy, má med znatelně pozitivní účinný efekt při dlouhodobém užívání. Med obsahuje cca 180 různých komponentů, jako jsou minerální látky, stopové prvky apod.  V tomto složení je nelze najít v žádné jiné potravě a to umocňuje mimo jiné také antioxidanty, které zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu. Bylo zjištěno, že antioxidanty v medu příznivě působí jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Med je také zodpovědný za zvyšování probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a pod.

medMed obsahuje také velké množství pylových zrnek rostlin kvetoucích ve vašem regionu, na které je váš organizmus navyklí, neboť poletuje v ovzduší, které dýcháte. Tělo tak má postavené velmi kvalitní obranné látky – imunitu. Pravidelným užíváním regionálního medu se tak váš imunitní systém stále posiluje. Medy dovezené z jiných vzdálených lokalit i jiných kontinentů, většinou díky neznámým pylovým zrnkům vyvolávají alergické reakce (hořká až pálivá chuť medu, vyrážka na těle, otok hltanu i krku, zduření uzlin, apod.).  Proto lidé na med neprávem zanevřou a postupem času může díky tomuto nastat alergie i na regionální pyl.

Je toho opravdu hodně, co dnes víme o léčivých schopnostech nejen medu, ale také rouskového pylu, mateří kašičky či včelího jedu. Dostat však tyto informace mezi naše spoluobčany, tak aby jim to pomohlo zlepšit jejich zdravotní stav je velice složité. Proto se naše organizace ČSV Tábor rozhodla u příležitosti výročí 120 let založení spolku, uspořádat velkou včelařskou výstavu s názvem: „BEZ VČEL A MEDU TO NEJDE!“ Husické muzeum v Táboře nám podalo pomocnou ruku a tak se výstava bude konat od 4.4. do 28. 5. 2014 v těchto krásných historických prostorách. Cílem výstavy je podrobné informování veřejnosti a opětný pravidelný návrat regionálních včelích produktů do jídelníčku našich dětí i mládeže, což časem může snížit velké procento častých dětských alergií. 

 Smyslem výstavy je zaujmout populárně naučnou metodou návštěvníky všech věkových kategorií, představit jim neznámé zajímavosti z říše včely medonosné i jejího, pro veřejnost dosti tajemného prostředí. Představit známe blahodárné účinky medu a včelích produktů na lidské zdraví. Zájemci o zdravou výživu zde najdou mnoho dalších, doposud málo zveřejněných poznatků těchto blahodárných účinků. Během výstavy chceme uspořádat vědomostní soutěž pro návštěvníky. Soutěžní kategorie jsou rozděleny pode věku, od předškoláků až po dospělé návštěvníky. Cílem soutěže je  rozšířit obzor poznání v otázkách včely medonosné, medu a dalších jejich produktů. Insignie – odpovědi na otázky soutěže budou rozmístěny v textech výstavy a na výstavních panelech. Otázky soutěže v jednotlivých věkových kategorií budou vyvěšeny v prostoru výstavy, kde návštěvníci najdou také soutěžní lísky, které vyplní a vhodí do soutěžní schránky. Mezi výherními cenami najdete hlavně včelí produkty, medovníkové dorty, různé druhy medů, voskové ozdobné svíčky, medovinu pro dospělé a mnoho dalších pozorností.

Výstava bude probíhat v čase plného rozkvětu stromů, kdy včelky budou bzučet nad vašimi hlavami a budou vás tak aktivně zvát na jejich výstavu. Neváhejte a přijďte se podívat, určitě se vám tam bude líbit a získáte mnoho zajímavých informací o včele i jejích produktech, které velmi účinně podpoří vaše zdraví.

ředitel a autor výstavy  PaedDr. Myslivec Jan Antonín
+420 602 452 285    hmann@volny.cz

Datum/čas
03. 04. 2014 - 04. 04. 2014
Celý den

Mapa


mapa není k dispozici

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 

 

<<Čvn 2019>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist