Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Túje v zahradě-pěstování, zasychání, škůdci a choroby

Čvc 1026 Autor: Redakce

túje v zahraděTúje (tůje, thuja) se u nás velmi často používají na živý plot (třebaže nejde o nijak mohutný strom) i jako solitérní zahradní dekorace. Je to bezesporu nejčastěji pěstovaný jehličnan u nás. Málokdo ale ví, že jich je hodně druhů, pokud přemýšlíte o jejich výsadbě vždy se informujte, jak vysoký bude ten či oný kultivar. Nedoporučujeme je totiž řezat, jen mírně seřezávat do požadovaného tvaru. Pokud se Vám stane, že Vám túje nebo jalovec rozeklaní a seschne uprostřed, je lepší zvolit novou výsadbu a staré stromy pořezat.

Je lepší zvolit nižší stále zelené tůje, které neopadávají a tak se hodí k výsadbě třeba i k bazénu. Pokud Vám túje a cipřišky reznou, je vhodné použít postřiky proti houbovým chorobám. S tím se ale musí začít na počátku onemocnění. Pokud se houby na stromech rozmnoží, zase je potřeba je pořezat a nakoupit novou výsadbu.

Hlavní výhodou těchto jehličnanů je, že pokud je zakoupíte kontejnerované v květnících, dají se sázet kdykoliv. Pokud je nasázíte dostatečně blízko vedle sebe, dostanete krásný vysoký živý plot.

túje nemoci

Pěstování tújí není nijak složité. Je ale důležité pamatovat na několik zásad. Pokud jehlice mění barvu ve škále zelené barvy, nic se neděje. Pokud ale začíná žloutnout nebo rezavět, je to většinou zapříčiněno nedostatkem nebo přebytkem hnojiva. Dusíkatá hnojiva používejte jen v průběhu vegetace, začátkem jara až do června. Pak už túje nehnojte. Pokud začnou odumírat jednotlivé větévky, mohou být příčinou škůdci jako je štítěnka nebo lýkokaz.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Túje v zahradě-pěstování, zasychání, škůdci a choroby
 • kristina 15.4.2015 (07:27)

  Dobry den presadili jsme 5lete tuje po roce ty co zrezli nechytli se jsme vykopali ostatni prostrihali vse co bylo zrezle suche ale nevim zda tuje obrustaji??ci snaha byla zbytecna?dekuji

 • Iveta Domanska 29.7.2013 (22:34)

  Na kmeni tuje zacala tect smola,pod ni mraveniste,poradite co s tim.dekuji za odpoved

 • Dana 5.11.2012 (10:36)

  Dobrý den. Mám na zahradě vysázené tujky asi půl roku. Kolem nich je mulčovací kůra. doposud byly v pořádku, ale najednou mi začaly reznout. Bohužel jsem si toho všimla až nyní a velice nerada bych oj ně přišla. Můžete mi prosím poradit?

 • Marian 28.7.2010 (07:53)

  dobry den, mame na zahrade rozeklanou tuji, co s ni?

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist