Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Triky, jak na jaře uklidit celý dům – přírodní cestou!

Úno 2226 Autor: Claudie Kornelová

Jaro – není lepší čas, kdy můžete celému domu dopřát hloubkový úklid. Konečně je dostatečné teplo na to, abyste mohli umýt okna, aniž byste zmrzli. Než však naplníte své skříně drahými čistícími prostředky, podívejte se na našeho průvodce přírodního čištění díky věcem, které máte již nyní doma. Tyto tipy jsou bezpečnější pro děti, domácí mazlíčky a životní prostředí a zanechají váš domov zářivý a krásný.

úklid

Jarní úklid je velmi důležitý. Zdroj foto: Pixabay.com – Monfocus

Mytí oken

Ušetřete si čas a peníze za zkoušení drahých čističů oken na trhu. Místo toho smíchejte jeden díl octa se dvěma díly vody v rozprašovači. Poté setřete pomocí papírových novin nebo tkaniny, která nepouští vlákna.

Šmouhy na nerezové oceli

Přírodní prostředky jsou pro nerezovou ocel nejlepší, protože neobsahují abrazivní bělidla a čističe, které mohou způsobit jejich poškození. Skvrny místo toho ošetřete pastou ze sody a vody. Abyste zabránili šmouhám, ošetřete všechny ocelové povrchy olivovým olejem.

Leštění kovů

Dodejte všemu kovovému oslnivý lesk pomocí pasty ze soli a citronové šťávy. Naneste na měď, mosaz nebo ocel a okamžitě odstraníte rez či zakalení. Funguje také na skvrny z jídel na plastovém nádobí!

Solný peeling pro troubu

Čerstvé, mastné skvrny způsobené vařením či pečením ošetříte posypáním hrstkou soli. Až trouba vychladne, setřete ji hadříkem.

trouba

Dopřejte troubě solný peeling. Zdroj foto: Pixabay.com – Matthias Böckel

Leštidlo na nábytek

Dodejte vašemu zašlému, starožitnému nábytku život a lesk díky dvěma dílům olivového oleje a jednomu dílu citronu. Smíchejte a přetřete směsí nábytek.

Vyleštěné stříbro

Máte doma krásné stříbrné příbory, ale už si jich tolik neužíváte, protože ztratily svůj lesk? Nezoufejte. Řešení jak ho obnovit je velmi jednoduché. Vytvořte si pastu z jednoho dílu vody a tří dílů jedlé sody. Příbory v ní „vymáchejte“ a osušte.

Čistič betonu

Venkovní beton nelze často čistit ničím jiným, než tradiční cestou – vodou a tlakovým čističem. Pokud si i tak skvrny na betonu nechtějí dát říct zmizet, vyzkoušejte peroxid vodíku.

Repelent proti hmyzu

Bazalka je přírodním repelentem proti hmyzu, hlavně muškám. Pěstujte ji v květináčích na parapetu a dveřích a tím odradíte mouchy během teplých měsíců.

hmyz

Vytvořte si repelent proti hmyzu. Zdroj foto: Pixabay.com – Mohamed Nuzrath

Osvěžte odtok

Nastrouhejte si citrónovou kůru na co nejjemnější kousky a poté ji spláchněte do odtoků v domě (koupelna, kuchyň). Díky tomu osvěžíte celý dřez. Citrony navíc mohou mít bělící účinek na vaše potřísněná umyvadla.

Čisté koberce

Jedlá soda je skvělý způsob čištění a deodorizace koberců. Před vysáváním trochu posypte koberce a nechte chvíli účinkovat. Vyzkoušet můžete také kukuřičný škrob, který nasává oleje.

Špína ve vaně

Odstraňte skvrny od tvrdé vody z vany umístěním papírové utěrky namočené v octě na postiženou oblast. Takto nechte účinkovat po dobu alespoň 2 hodin, poté vydrhněte pastou z jedlé soli a nakonec postříkejte roztokem octa a vody.

Zaschlé kroužky od vody

Zapomněli vaši hosté použít tácek pod sklenku s vodou a vám tak zůstal na stole nevzhledný, zaschlý kroužek? Jednoduše ho vyčistěte směsí ze soli a olivového oleje. Jemně vetřete pastu do stolu a otřete do čista.

voda

Odstraňte zaschlé kroužky od vody. Zdroj foto: Pixabay.com – Ulrike Leone

Připálené jídlo v hrncích a pánvích

Křupavý sýr, spálená rýže, přilepená ovesná kaše – není divu, že se nám pak nechce do mytí nádobí. Uvolněte nečistoty nejdříve posypáním jedlou sodou a nastříkáním octa. Poté by připáleniny měly jít s použitím ocelové vlny dolů poměrně snadno. Pokud vaše nádobí vyžaduje něco méně drsného, vyzkoušejte nylonovou houbu.

Lesklé vinylové podlahy

Kyselost jablečného octa vyčistí vaše vinylové podlahy, aniž by zanechal mýdlové či voskové usazeniny jako jiné čistící prostředky. Jojobový olej dokáže podlahu zcela vyhladit, takže vypadá jako nová.

Čistá mikrovlnka

Připečené jídlo v mikrovlnné troubě odstraníte dvěma vařícími se hrnky vody v kombinaci se šťávou a kůrou ze dvou citronů. To celé dáme do nádobky určené pro mikrovlnnou troubu. Necháme stát v troubě po dobu 10 minut, aby mohla pára uvolnit tuk a připáleniny. Nakonec omyjeme mýdlovou vodou.

Vyleštěte si rostliny

Listy pokojových rostlin jsou neuvěřitelnými lapači prachu. To není špatné jen pro lidi s alergiemi, ale také to brání rostlinám přijímat sluneční svit, který potřebují. Chcete-li se zbavit prachu a rostlinám dodat trochu lesku, očistěte jejich listy pomocí majonézy.

Vyčistěte si odpadkový koš

Zapáchá váš odpadkový koš? Vydrhněte jej univerzálním čistícím prostředkem (citrusovou kůru necháme namočenou v bílém octu po dobu 2 týdnů, poté vyndáme kůru a máme univerzální čistící prostředek) a otřete dosucha. Jakmile je koš úplně suchý, posypeme dno jedlou sodou. Prášek pohltí nepříjemné pachy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist