Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tři králové mají přinést do obydlí klid

Led 1805 Autor: Redakce

Šestého ledna je datum, na které každoročně připadá svátek tří králů. Kdo by neznal Kašpara, Melichara a Baltazara? Věříme, že bychom mezi vámi nikoho takového nenašli. Víte však o tomto svátku opravdu vše a tušíte, co vlastně znamenají písmena, která právě tři králové zanechávají na navštívených obydlích? Prověřte si své znalosti v našem dnešním článku.

tri kralove

Kdo vlastně jsou tři králové?

V historii se jednalo o tři muže, kteří šli navštívit právě narozeného Ježíška. Do Betléma přinesli také vzácné dary a to zlato, myrhu a kadidlo. Zajímá vás, proč byli právě tři? Ani tento počet rozhodně nevznikl náhodou. Podle pověsti by tento počet měl představovat určité fáze života. Každý z králů byl proto v jiném věku. Jeden byl mladý, druhý byl ve středních letech a třetí zastupoval dědečka.

K+M+B?

3 kraloveByli jste přesvědčeni o tom, že tato zkratka, kterou tři králové zanechávají zpravidla na dveřích, je zkratka jejich jmen? Tedy Kašpar, Melichar a Baltazar? Pak jste byli na omylu, pravda je úplně jinde. Tato zkratka totiž znamená, Pán žehnej tomuto domu. Jednotlivá písmena pak vysvětlujeme takto: K je zkratka pro Krista, M je mansionem což latinsky znamená obydlí a B představuje benedicet tedy požehnání.

Kdy odstrojit stromeček?

V dnešní době se 6. 1. považuje za konec vánočního období a nastává čas odstrojit vánoční stromeček, schovat adventní výzdobu a definitivně se rozloučit s těmito krásnými svátky. Pokud se vám vánoční výzdoba nechce tak brzy uklízet a chcete se ještě touto krásou chvíli kochat, můžete si jí ještě chvíli ponechat. Podle staré pranostiky byste pak měli vánoční výzdobu schovat až na Hromnice.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist