Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Top 10 rostlin schválených NASA pro zlepšení kvality vnitřního ovzduší

Říj 2021 Autor: Claudie Kornelová

Na konci 80. let začala NASA studovat pokojové rostliny, jako prostředek zajišťující čistší vzduch pro vesmírné stanice. Díky této studii se dozvěděli, že existuje mnoho různých pokojových rostlin, které nám s tímto problémem mohou pomoci. Rostliny totiž odfiltrují ve vzduchu škodlivé sloučeniny a díky nim pak dýcháme mnohem zdravěji. Vytvořili jsme pro vás seznam 10 pokojových rostlin, které významně zlepší kvalitu ovzduší u vás doma. Dobrá zpráva navíc je, že všechny tyto rostliny jsou k dostání v místním květinářství či ve větších obchodech pro kutily (Baumax, Bauhaus).

Rostliny, které pročistí ovzduší v domě.

Rostliny, které pročistí ovzduší v domě.

Aloe Vera

Mnoho lidí má doma rostlinu Aloe Vera kvůli jejím léčivým schopnostem. Gel, který má uvnitř svých listů je vynikající první pomocí při léčbě popálenin či řezných ran. Aloe Vera je však také skvělou rostlinou pro zlepšení kvality vnitřního ovzduší. Pěstuje se snadno (je těžké ji „zabít“, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří si v pěstování rostlin nevěří) a pomůže vám udržet váš domov bez benzenu, který se běžně vyskytuje v barvách a některých chemických prostředcích.

Aloe Vera pomáhá při popáleninách a řezných ranách.

Aloe Vera pomáhá při popáleninách a řezných ranách.

Lopatkovec neboli toulcovka

Toulcovka je krásná rostlinka, která vám navíc může zlepšit kvalitu vzduchu až o 60% Pomáhá snižovat úrovně plísní, které se vyskytují v domácnostech. Plíseň absorbují do svých listů, kde dojde k cirkulaci do kořenů rostliny a tam končí jako potrava toulcovky. V koupelnách pomůže lopatkovec udržovat vaše závěsy a sprchové obklady bez plísní a dokonce absorbuje škodlivé výpary z acetonu a alkoholu.

Toulcovka odstraňuje plíseň.

Toulcovka odstraňuje plíseň.

Zelenec chocholatý

Zelenec je běžně se vyskytující pokojová rostlina, která je velmi jednoduchá k pěstování. Během pouhých dvou dnů dokáže odstranit až 90% toxinů ve vzduchu. Listy rostou rychle a pomáhají absorbovat škodlivé látky, jako je plíseň a další alergeny, takže je perfektní volbou pro lidi, kteří mají alergii na prach. Pomáhá také absorbovat malá množství formaldehydu a oxidu uhelnatého.

Zelenec odstraní až 90% toxinů ze vzduchu.

Zelenec odstraní až 90% toxinů ze vzduchu.

Břečťan popínavý (či irský)

Rostlina břečťanu je ideální pro ty, kteří mají doma domácí mazlíčky, protože snižuje množství fekálií ve vzduchu. Pomáhá absorbovat formaldehyd, který se běžně vyskytuje v některých čistících prostředcích pro domácnost a k ošetření nábytku neb koberců. Studie ukazují, že necháte-li rostlinku břečťanu na stole, tak se budete mnohem lépe soustředit. Pomáhá totiž vstřebávat prvky benzenu, což je chemická látka, která se běžně vyskytuje v kancelářském vybavení.

Břečťan snižuje obsah fekálií ve vzduchu.

Břečťan snižuje obsah fekálií ve vzduchu.

Ledviník ztepilý neboli kapradina bostonská

Kapradiny jsou velmi oblíbené pokojové rostliny a kapradina bostonská navíc nabízí mnoho zdravotních a okrasných výhod. Funguje jako přírodní zvlhčovač a pomáhají obnovit vlhkost ve vzduchu, takže jsou ideální pro ty, kteří trpí suchou pokožkou a obdobnými problémy, které nastanou s příchodem chladnějšího počasí. I kapradiny pomáhají eliminovat prvky formaldehydu a navíc vypadají krásně, když visí z košů po celém domě. Nezapomeňte udržovat tuto rostlinu na přímém slunečním světle a listy pravidelně zavlažujte vodou.

Kapradina pomáhá při potížích s kůží.

Kapradina pomáhá při potížích s kůží.

Filodendron

Filodendron je popínavá réva, kterou je nejlepší mít v domácnosti ve které se nenacházejí děti ani malí domácí mazlíčci. Rostlina je totiž jedovatá. Je však výborná pro odstranění formaldehydu, který se běžně vyskytuje v dřevotřískových deskách. Péče o ni je relativně snadná, ale měla by být pěstována dostatečně vysoko, aby k ní vaše děti ani mazlíčci neměli přístup.

Filodendron je velmi jedovatý.

Filodendron je velmi jedovatý.

Blahovičník Gunnův neboli eukalyptus

Rostlina eukalyptu se po staletí používá pro všechny typy onemocnění. Může být trochu náročné ji najít ve formě pokojové rostliny, ale pokud ji najdete, rozhodně zvažte její přidání do vašeho domova. Listy této rostliny jsou plné taninů, které pomáhají zvyšovat výskyt zdravých tekutin v dýchacích cestách. Pouhé vdechování vůně této rostliny pomáhá snižovat problémy s ucpanými dutinami a odvrací nachlazení. Nejlepší prý je, když eukalyptus umístíte do koupelny (ať už celou rostlinku a nebo jen pár větviček), kde díky horkým výparům ze sprchy či koupele dochází k automatickému uvolňování esencí a jejich přirozené inhalaci.

Eukalyptus je úžasný především v koupelně.

Eukalyptus je úžasný především v koupelně.

Africká fialka

Africké fialky mají krásnou fialovou barvu, což už je samo o sobě zdravotním přínosem. Pohled na tuto rostlinu může pomoci stimulovat uvolňování adrenalinu a zvyšuje tok kyslíku do mozku, což vám pomůže se uvolnit. Fialky jsou malé a snadno se o ně pečuje, ačkoli dávají přednost nepřímému slunečnímu světlu. Rostou velmi dobře při umělém osvětlení.

Fialky nejsou vhodné jen jako ozdoba.

Fialky nejsou vhodné jen jako ozdoba.

Aglaonema

O aglaonemu se velmi dobře pečuje a pomůže vám zbavit váš domov řady látek, které znečišťují ovzduší. Produkuje drobné bobule červené barvy, které jsou krásné na pohled a pomohou odstranit ze vzduchu toxiny, které se běžně vyskytují v čistících prostředcích pro domácnost na bázi chemikálií. Čím déle budete rostlinu mít, tím více toxinů odstraní. Pečujte tedy o aglaonemu dobře, aby vám vydržela po mnoho let a vy jste tím získali mnoho benefitů.

Aglaonema je velmi užitečná rostlina.

Aglaonema je velmi užitečná rostlina.

Chryzantéma

Chryzantémy jsou krásné květinky, které běžně najdete ve většině květinářství. Samotné barvy z nich činí skvělou volbu pro pokojovou rostlinu, ale nabízejí také mnoho velkých výhod pro zkvalitnění ovzduší. Pomáhají odfiltrovat benzen, chemickou látku, která se velmi často vyskytuje v mnoha prostředcích pro domácnost, ale můžeme ji najít i v plastech, barvách a některých lepidlech. Mají rády přímé sluneční záření a daří se jim, pokud jsou umístěny poblíž oken.

Pěstujte chryzantémy v domácnosti.

Pěstujte chryzantémy v domácnosti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist