Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tipy na letní úklid, který byste měli absolvovat, pro zářivější domov

Srp 2218 Autor: Claudie Kornelová

Údržba domu je v létě asi to poslední, o co byste se chtěli starat. Pokud ale chcete zabránit tomu, že se na vašem domě projeví horko, vlhkost, prach, špína a škůdci, tak byste měli použít naše tipy pro letní úklid v interiéru i exteriéru. A především, tyto úkoly zvládnete na začátku sezóny, takže si pak můžete po zbytek léta užívat teplého počasí a slunečních paprsků.

úklid

Letní úklid není příjemný, ale je nezbytný. Zdroj foto: Unsplash.com – Jess Zoerb

Vyčistěte všechny ventilátory i ty stropní

Stropní ventilátory mohou rozvířit prach a pyl, pokud nejsou lopatky pravidelně čištěny. Než v létě ventilátor zapnete, odstraňte prach a nečistoty pomocí starého povlaku na polštář. Vnitřní stranu povlaku na polštář nastříkejte univerzálním čisticím prostředkem a nasaďte jej na jednu z lopatek. Při otírání se nečistoty zachytí uvnitř povlaku na polštář, místo aby padaly na nábytek nebo podlahu. Po vyčištění obraťte směr lopatek, aby ventilátor přiváděl studený vzduch dolů, místo aby tlačil teplý vzduch po místnosti.

Vyčistěte si ledničku

Udělejte si v chladničce místo na čerstvé produkty a zbytky z grilování. Postupujte po jednotlivých částech, přeneste položky do chladicího boxu a otřete povrch chladničky vlhkým hadříkem. Vyjímatelné police a zásuvky můžete umýt ve dřezu teplou vodou a mýdlem na nádobí. Při doplňování zásob zkontrolujte datum spotřeby a vyhoďte vše, co je již prošlé.

lednice

Projděte si, zda v lednici nemáte věci na vyhození. Zdroj foto: Unsplash.com –
Ello

Proveďte venkovní očistu

Přední verandy, terasy a terasy zásobte levnými košťaty, která lze rychle vzít do ruky pro nejrůznější úklidové práce. Používejte je k odstraňování pavučin z oken, zástěn, zábradlí, stropů verandy, poštovních schránek, okenních truhlíků a výsadby na základech. Denně zametejte podlahy verandy a terasy, abyste odstranili nečistoty usazené větrem, deštěm, příchozí dopravou a zvířaty.

Vyčistěte a roztřiďte kuchyňské skříňky

Kuchyňské skříňky, které se často otevírají a zavírají špinavýma rukama, mohou být lepkavé, pokud se o ně řádně nepečuje. Donna Smallin Kuper, certifikovaná úklidová technička, se s vámi podělí o svou strategii, jak čistit kuchyňské skříňky: Smíchejte ¼ šálku Murphy Oil mýdla (Amazon) a 4 litry teplé vody. Vyždímejte hadřík a otřete čela skříněk, přičemž zvláštní pozornost věnujte oblastem kolem knoflíků. Osušte čistým hadříkem. Kuper doporučuje provádět tuto činnost každý měsíc. V opačném případě na nich ulpívá špína, a když se ji pokusíte odstranit, mohl by se s mastnými zbytky odloupnout i povrch skříněk.

kuchyň

Také si projděte kuchyňské skříňky a důkladně si je zorganizujte. Zdroj foto: Unsplash.com – Kam Idris

Ošetřete nábytek na zahradě/terase

Osvěžte nábytek na terase na léto důkladným vyčištěním. Začněte opláchnutím nábytku zahradní hadicí s rozprašovací tryskou. Jemně vydrhněte měkkým hadříkem a čisticím prostředkem určeným pro daný materiál (například čističem na sklo nebo olejovým mýdlem na dřevo) nebo roztokem jemného prostředku na mytí nádobí a vody. Nepoužívejte bělidlo, které může poškodit terasový nábytek a blízké rostliny. Opláchněte a nechte uschnout na vzduchu.

Zabraňte vytváření plísně v koupelně

Abyste se vyhnuli plísním a houbám v koupelně, doporučuje odbornice na údržbu domácnosti Leslie Reichert použít několik tipů pro rychlé čištění.

Nejprve vyčistěte sprchu během sprchování pomocí houbičky Mr. Clean Eraser (Amazon – nebo můžete zkusit naší českou verzi magické houby) a stěrky. Denně máchejte kartáčem kolem záchodové mísy; k odstranění kruhů a skvrn použijte pemzu. Zrcadla otírejte jemně tkaným hadříkem z mikrovlákna, který nezanechává šmouhy ani žmolky, a na otírání pracovních desek použijte hadřík nastříkaný octem. Umyvadla čistěte gumovou houbou; umyvadla a baterie leštěte utěrkou z mikrovlákna. Podlahy otřete vlhkým ručníkem nebo mopem. A protože je léto, pověste mokré koupelnové předložky a vlhké ručníky ven, aby rychle uschly na slunci.

koupelna

Koupelnové předložky dejte na slunce, aby pořádně vyschly. Zdroj foto: Unsplash.com – Steven Ungermann

Připravte se na grilování

Čistěte grilovací rošty, aby se zbytky předchozích jídel nepřenesly na grilované potraviny. Chcete-li postupovat podle Reichertové metody čištění plynového grilu, zapněte jej a nechte rošty rozpálit. Na vidličku s dlouhou rukojetí položte rozkrojený citron, ponořte ji do misky se solí a potřete s ní rošty. Kyselina z citronu odře mastnotu a sůl působí jako drhnoucí prostředek. Zvláště znečištěné rošty vydrhněte blokem pemzy a poté rošty dobře umyjte, abyste odstranili pemzový prach. Vyvarujte se používání kovových kartáčů, říká Reichert, protože štětiny se mohou ulomit a dostat se do jídla.

Čištění okapů

Chcete-li účinně a bezpečně vyčistit okapy, vybavte svůj foukač na trávu nebo hadici nástavcem na čištění okapů, abyste mohli nečistoty vyfoukat, zatímco budete mít nohy pevně na zemi. Pokud budete hadicí čistit okapy, oblečte si oblečení do deště, protože budete mokří, říká Reichert. Když jste na žebříku, použijte čtyřhrotý zahradní nástroj v pohybu pluhu, abyste vytlačili listí z okapů. Pod pracovní rukavice noste latexové rukavice, abyste měli suché ruce a byli chráněni před zápachem. Nakonec použijte hadici s rozprašovací tryskou ke spláchnutí všech zbývajících nečistot z okapů a k vyčištění okapů od zbytků.

dům

Při čištění okapů raději noste rukavice. Zdroj foto: Unsplash.com – Abbilyn Zavgorodniaia

Vyčistěte garáž

S nábytkem na terasu, letními hracími potřebami a grilovacím náčiním, které se na léto přesouvá ven, by vaše garáž mohla potřebovat osvěžit. Vyhoďte nebo darujte nepotřebné nářadí, stavební materiál a další již nepoužívané věci. Umyjte okna a pořádně vytřete podlahu, stěny a strop. Postavte regály a police na praktické a rekreační nástrahy.

Odstraňte kuchyňské pachy

S horkým a vlhkým počasím přicházejí i nepříjemné pachy z umyvadla, odpadkových košů a recyklačních nádob. Houbičky a utěrky denně namáčejte na 5 minut do roztoku 1/4 šálku bělidla a 4 litrů vody, abyste je udrželi čisté a bez bakterií. Po namočení je nezapomeňte dobře opláchnout. Nalijte bílý ocet do odtoků, abyste vyhnali nepříjemné pachy. V den vynášení odpadků vymyjte odpadkové koše a koše na recyklaci bělidlem a vodou.

Osvěžte ručníky

Ručníky uložené ve skříni nebo ponechané v koupelně mohou během horkých a vlhkých letních dnů získat zatuchlý zápach. Snadný tip na letní úklid: vyperte ručníky v horké vodě a do cyklu máchání vhoďte 1/2 šálku jedlé sody, abyste se zbavili zatuchlého zápachu. Ručníky sušte při nejvyšší teplotě doporučené pro danou tkaninu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist